2012. február 4., szombat

[KATALIST] Bertók Lászlónak a Csorba Győző szobor (újra) avatásakor elhangzott beszéde

Tisztelt Lista!
Nem akartam írni megint a Katalistre, de Isten (ateistáknak a sors:) :( útjai kifürkészhetetlenek.
A mellékletből minden kiderül, nem kell sok magyarázat: elég egy lábjegyzet és egy idézet, hogy érthető legyen, miért gondoltam: elküldöm a beszéd írott változatát erre a fórumra.
Idemásolom az első oldal lábjegyzetét: "Elhangzott 2011. november 21-én, Csorba Győző születésnapján, szobrának újraavatásakor, Pécsett, a Dél-Dunántúli Regionális Könyvtár és Tudásközpontban." Nemrég pedig közölte a Jelenkor (2012. 1. sz. p. 1353-1356.). Bertók Lászlótól (kell-e bemutatnom ezen a listán Bertók László Kossuth-díjas költőt könyvtárosként is?) engedélyt kaptam a közléshez, s azt most nagy örömmel megteszem: az egyik legjobb, ha nem a legjobb írás Csorbáról az emberről,a  költőről, a könyvtárosról. Talán azért, mert egy EMBER írta, aki maga is költő és könyvtáros. És szereti és tiszteli írása "tárgyát", így hát tudja, kiről, hogyan és mit ír(jon). De kevés ilyen írást olvashatni mostanában... Ez is késztetett arra, hogy itt is közzétegyem. És mi még?
Ennél szebben, jobban nem lehet magyarázni:

"Csorba Győző szobra az egymáshoz tartozás jelképe is lehet [A Tudásközpontba költözött Egyetemi Könyvtári egységek, a Megyei Könyvtár és a vele összevont Városi Könyvtár egymáshoz tartozásáé P. L.], hiszen személye, élete és munkássága összekapcsolja a három intézményt. A pécsi egyetemen szerezte diplomáját, kilenc évig a Városi Könyvtár igazgatója, 1952-től pedig mindvégig, vezetői beosztásokban a megyei könyvtár dolgozója volt. Szobra nem csak a pécsi ikon Kossuth-díjas költő, hanem a könyvtáros szobra is. Az első szobor abban a sorban, amely egyszer talán a Pécsi Városi Könyvtár első vezetőjének, az ugyancsak kiváló költő Weöres Sándornak vagy Klimo Györgynek, az első magyarországi nyilvános könyvtár létrehozójának a szobrával folytatódhat. Örüljünk és hajoljunk meg a szobor előtt, amely Csorba Győző példájára, műveinek olvasására, szellemének és emlékének ápolására figyelmeztet bennünket és az utánunk jövőket. Szeressük és vigyázzunk rá!"

Köszönöm a közlési lehetőséget Bertók Lászlónak és a Katalistnek is  - talán nem túlzás azt írnom - a pécsi könyvtárosok nevében. 
Tisztelettel: Pintér L.

--
Pintér László
nyugdíjas főkönyvtáros
7635 Pécs, Csóka dűlő 8.
Tel.: 72/226-151
Mobil: +36 30 981-88-45
Honlap: http://www.csorbagyozo.hu