_______________________________________________Kedves Kollégák!
Az Open Science Conference-t február 17-19-én rendezi meg a Leibniz Research Alliance Open Science, idén nyolcadik alkalommal.
Az online konferenciát Dr. Klaus Tochtermann, a ZBW – Leibniz Közgazdasági Információs Központ igazgatója nyitotta meg. Köszönőjében érintette a nyílt tudomány (open science) mozgalmának lehetőségeit és kihívásait, különös tekintettel a járvány hatásaira.
Az első blokkban Ana Persic, az UNESCO tudománypolitikáért és kapacitásépítésért felelős részlegvezetője ismertette az UNESCO nyílt tudománnyal kapcsolatos ajánlásának első változatát (UNESCO Open Science Recommendation). A dokumentum rögzíti a célokat, alapelveket, kijelöli a cselekvési irányokat: az OS elősegíti az információkhoz való gyors és ingyenes hozzáférést, a tudomány és a társadalom demokratizálódását, a társadalmi szakadékok csökkentését.
Vanessa Proudman a SPARC Europe hollandiai igazgatója a nyílt tudomány aktuális helyzetét vázolta fel, kiemelve hogy a kutatások támogatása jellemzően projektalapon történik, nem megoldott a hosszú távú finanszírozás. Létfontosságú, hogy a kutatásokhoz elengedhetetlen infrastruktúrát (pl. aggregáció, indexelés, megőrzés, állandó azonosítók stb.) nyílt eszközökkel is biztosítani lehessen. Proudman pozitív példaként a CrossRef, az ArXiv, a Global Biodata Coalition és az OA Switchboard esetét mutatta be.
A második blokkban, egy ún. virtuális poszterszekció keretében, 17 nyílt tudományt érintő projekt mutatkozott be, összefoglaló absztraktok és látványos poszterek segítségével. Egyéni zoom-beszélgetések során alkalom nyílt a közvetlen eszmecserére is. A projektek számos területet lefedtek, például: metaadat-megosztás, gyakorlati útmutatók a nyílt információszolgáltatásra, a nyílt tudomány és a nyílt oktatási tartalmak összefüggései, különféle nyílt tudományi repozitóriumok, hálózatok és szolgáltatások, valamint felsőoktatási gyakorlatok. A tematika a gépi tanulástól a női kutatók karrierlehetőségein át a szélerőművek adatainak hasznosításáig terjedt.
A harmadik blokkban Danielle Cooper, az amerikai Ithaka S+R stratégiai tanácsadócég munkatársa, az adatközösségek általi adatmegosztást mutatta be. A cég profilja a tudományos gyakorlat tanulmányozása. Cooper is nagy súlyt helyezett a COVID-19 kutatási adatainak kérdéskörére (ebben a kontextusban kiemelhető a GISAID szervezet munkája) kitért arra, hogyan lehet azonosítani és segíteni az adatközösségeket, mely tudományterületek élenjárók az adatok megosztásában és melyek a feltörekvő adatmegosztó közösségek.
A nap zárásaként, a hollandiai Leideni Egyetem képviseletében, Clifford Tatum a nyílt tudomány lehetőségeit és akadályait bemutató előadásában a tudományos módszertan (tudománymetria) szemszögéből ismertette a nyílt tudomány és a kutatásértékelés összefüggéseit. Tatum elképzelésének fő eleme a Nyitottságprofil (Openness Profile), amely az ORCID-azonosítókhoz kapcsolódva rögzíti egy kutató részvételét a nyílt kutatási folyamatokban. Kitért az egyetemek szerepére a nyílt tudományban, valamint az európai tudománypolitikában felmerülő kihívásokra.
Az első nap gyorsjelentését az Országos Széchényi Könyvtár Könyvtári Intézet Könyvtártudományi Szakkönyvtárának munkatársai készítették.
Üdvözlettel:
Kecskeméti Gergely
főosztályvezető
Információ- és Tartalomszolgáltatási Főosztály
Országos Széchényi Könyvtár
E-mail: kecskemeti.gergely@oszk.hu
Mobil: +36306229802
Katalist mailing list
Katalist@listserv.niif.hu
https://listserv.niif.hu/mailman/listinfo/katalist
2021. február 19., péntek
Re: [KATALIST] Gyorsjelentés az Open Science Conference első napjáról
A témához kapcsolódik a Magyar Információbrókerek Egyesületének 2013. évi konferenciája az OSINT témáról: http://mibeinfo.hu/13-konferencia-open-source-intelligence-informaciogyujtes-es-feldolgozas-nyilt-forrasokbol/
Open Source Intelligence - azaz Információgyűjtés és -feldolgozás nyílt forrásokból
Ezen előadó volt Klaus Tochtermann is, az OSINT nagyágyújával, Arno Reuserrel, illetve hazai szakemberekkel együtt. Előadásaik diái a fenti linken tekinthetőek meg.
További kapcsolódó érdekes pl.:
- 450.000 Ft-os napidíj -- könyvtáros végzettséggel http://kithirlevel.hu/index.php?kh=1500_euros_napidij_konyvtaros_vegzettseggel
- Könyvtáros kell az üzleti hírszerzők csapatába http://kithirlevel.hu/index.php?kh=konyvtaros_kell_az_uzleti_hirszerzok_csapataba
Mikulás Gábor
Kecskeméti Gergely Ferenc <kecskemeti.gergely@oszk.hu> ezt írta (időpont: 2021. febr. 19., P, 9:56):