2026. június 24., szerda

[KATALIST] Hőség és hajléktalanság

Kedves Kollégák!

A Meteorológiai Intézet előrejelzése szerint a következő napokban extra magas hőmérséklet várható.

 

A hajléktalan LGBTQ+ fiatalok a legsebezhetőbbek közé tartoznak, amikor szélsőségesen magas hőmérséklet elé nézünk. Az utcán élők, vagy azok számára, akik félnek hazamenni, a hőség kritikus helyzetet teremthet.

Az LMBTQ+ fiatalok több mint 90%-a valamikor megélt utcai hajléktalanságot élete során. Ezen időszakban a fiatalok forró betonon húzódnak meg, megfelelő ruházat vagy hűvös hely nélkül.  A fiatalok, akik kényszerhelyzetben vannak, és nincs menedékük a hőség elől, általában nincs könnyű hozzáférésük az ivóvízhez sem.

Julie Ann Winkelstein Libraries and Homelessness, Könyvtárak és hajléktalanság c. könyvében az utcán élők segítésével foglalkozik, különösen fiatalok mentésével, hogyan biztosított nekik átöltözési, tisztálkodási és szusszanásnyi lehetőséget a könyvtár falai között, segítette őket támogató szervezetekhez eljutni.

https://www.bloomsbury.com/us/libraries-and-homelessness-9781440862786/

 

Tájékoztatásul írom, hogy a Szociális Munkások Magyarországi Egyesülete nyitott az LMBTQ+ személyek ellátása felé is. https://szmme.hu/?s=lmbt

Természetesen a Könyvtári LMBTQ+ Munkacsoportban szintén állunk rendelkezésre információval és a tőlünk telhető segítségnyújtással. Több hálózat összefogásával jobb eredményt tudunk elérni. Kérem a tisztelt kollégákat, tájékozódjunk a helyi lehetőségekről.

 

Üdvözlettel Noémi

Somorjai Noémi

orvosi könyvtáros

 

_______________________________________________ Katalist mailing list Katalist@listserv.niif.hu https://listserv.niif.hu/mailman/listinfo/katalist

Re: [KATALIST] Franklin kézi lexikona

Kedves Kollégák!
     Köszönöm az érdeklődést, a Franklin lexikon elkelt!
Üdvözlettel: Szakmári Klári

Klára Szakmári <szklaris@gmail.com> ezt írta (időpont: 2026. jún. 24., Sze, 9:33):
Kedves Kollégák!
    Egy öregdiákunktól jött a felajánlás, de nekünk nincs rá szükségünk, hátha itt gazdára talál ajándékként:
Franklin kézi lexikona I-III. köt. Bp.: Franklin, 1912.

Ingyen elajándékozná, de el kell érte menni, helyileg Budapest XXII. kerület Budafokról.

Kérem, ha valaki érdeklődik, nekem írjon és összekötöm az idős felajánlóval! Köszönöm: Szakmári Klári



--
Szakmári Klára
ny. könyvtárostanár
szklaris@gmail.com
+36-30-611-76-46


--
Szakmári Klára
ny. könyvtárostanár
szklaris@gmail.com
+36-30-611-76-46

_______________________________________________ Katalist mailing list Katalist@listserv.niif.hu https://listserv.niif.hu/mailman/listinfo/katalist

Re: [KATALIST] Kecskeméti impressziók - 3 felvetés, 3 levélben - 3. Megosztott tér (shared space)

Hibajavítás...

Legutóbbi levelemben a említett főtéri 5 felekezettel kapcsolatban van egy szépséghiba, azok ugyanis:
1. református 
2. evangélikus (a főtérre nyíló Arany János utcában, Ybl Miklós által)
3. katolikus Nagytemplom (Referencia, nótakedvelőknek: https://www.youtube.com/watch?v=oFh2MRYiItM) (Ebben az érseki templomban van a "Barackos Madonna" oltárkép; balra, oldalt, a második. Itt Szűz Mária - stílusosan - virágzó barackfa alatt fogadja Kecskemét földműveseit. A távolban a Nagytemplom tornya... A hódolók garabókban (fonott bevásárlókosarakban) mit is hoznának mást, mint a hírös kecsköméti barackot. No, de ha virágzik a barackfa, akkor még nem lehet ott érett barack!!! A logikai ellentmondást nem tűrve a helyi népek Mirelit Madonnának nevezik a festményt, mert az ajándék nyilván a tavalyi termék, fagyasztva... Néhány művészettörténész ezzel szemben azzal érvel, hogy a képen - akár pl. MS Mester középkori alkotásain - az ún. szakrális idő van jelen, azaz vizuálisan több idősík is jelen lehet. De mi, kecskemétiek is tudjuk, amit tudunk! Ezért - bár elismerjük a művészettörténészek létezésének jogát - az igazságról szóló szuterén véleményünket megtartjuk.) ;) 
4. zsinagóga, lótuszkupolával (ma tudomány és technika háza, benne Michelangelo szobormásolatokkal; Magyarországon ld. pl. még: Monostori erőd, Komárom) (N.b.: a zsinagóga mellett balra, hátul, az udvarban megtalálható az ózsinagóga is, felújítás előtti állapotban.) 
5. öööö... ötödik... hát, legyen a Ferencesek temploma a városházával szemben, bár - nyilván - az is katolikus.

Üdv,
Gábor  

Mikulás Gábor <mikulasg@gmconsulting.hu> ezt írta (időpont: 2026. jún. 23., K, 12:05):
A kecskeméti főtérrel büszkélkedők általában azt mondják:

- 5 felekezet temploma található meg rajta, szóval, mi fene toleránsan vagyunk ám...
- több szecessziós épület is található rajta - Cifra palota, Városháza.

De az is izgalmas, hogy megosztott tér (shared space)! 1975-ben, az országban elsők között tessékelték ki az áthaladó autóforgalmat róla - a kerékpárosok és gyalogosok javára. A két tábor közötti viszony azóta időnként bizonytalan, de stabilan biztonságos.

A megosztott tér paradoxonja: a (forgalmi) szabályok és táblák eltávolítása biztonságosabbá teszi a közlekedést (ikonikus példa: Drachten, Hollandia). Sőt! Mesterségesen generál bizonytalanságot. Ezáltal 

- az emberek lassítanak
- valamilyen szintű egyeztető kapcsolatot vesznek fel az arra haladókkal
- rögzített szabályok helyett kapcsolatokra és apró megegyezésekre támaszkodnak.


20260619_192925.jpg


Ok, ok;  konzervatív szempontból riasztó lehet, hogy nincs egyértelmű szabály, rrrrend és fegyeleeeem(!!!). Ám az eredmény mégis: kevesebb a súlyosabb konfliktus, folyamatos a forgalom, barátságosabbak a terek. 

Gyakorlatilag a mindennapjaink során bekalkuláljuk, hogy mások is vannak körülöttünk, akik más szempontok szerint gondolkodnak, szervezik életüket, más számukra az alapértelmezett; biztonságosabb és hatékonyabb környezet kialakítására van esélyünk. Így pl.: 

- nem kell külön fenntartott biciklisáv és elkerített gyalogos zóna
- könyvtárban mindenki megérti a tudatosan egyszerűen fogalmazott ismertetőket
- mi, férfiak időnként eltűnődünk, hogyan hat női szemmel, amit teszünk; okosabbak leszünk
- az ép lábú ember vagy babakocsi is akadály nélkül halad át a lépcső nélküli könyvtárba
- a magasabb ember is eléri a kerekesszékesnek is hozzáférhető könyveket a polcon. 

Szóval: rögzítjük az agyunkban: nem csak mi közlekedünk... Sőt: Todos, todos, todos - ahogyan Ferenc pápa is felhívta a figyelmet.

N.b.: ha többszempontúan gondolkodunk, agyunk valamivel magasabb fordulatszáma miatt jó eséllyel lassabban ér utol minket az Alzheimer... ;) 


Szeretettel várunk Kecskeméten,
Mikulás Gábor


_______________________________________________ Katalist mailing list Katalist@listserv.niif.hu https://listserv.niif.hu/mailman/listinfo/katalist

[KATALIST] szabad szekciójegy az MKE kecskeméti vándorgyűlésére

Kedves Kollégák!

Péntekre regisztráltam, de nem tudok részt venni a kiválasztott szekcióüléseken. 
Szeretném díjmentesen átadni a részvételi jogomat, elsősorban MKE tagnak - de bárkinek, aki még nem regisztrált, és a belépővel így élni tudna és szeretne. 

A Vándorgyűlés szervezői erre az akcióra engedélyt adtak. 

Legkésőbb csütörtökön 17 óráig kérem a választ. 

Üdvözlettel:

Haraszti Pálné 



_______________________________________________ Katalist mailing list Katalist@listserv.niif.hu https://listserv.niif.hu/mailman/listinfo/katalist

[KATALIST] Franklin kézi lexikona

Kedves Kollégák!
    Egy öregdiákunktól jött a felajánlás, de nekünk nincs rá szükségünk, hátha itt gazdára talál ajándékként:
Franklin kézi lexikona I-III. köt. Bp.: Franklin, 1912.

Ingyen elajándékozná, de el kell érte menni, helyileg Budapest XXII. kerület Budafokról.

Kérem, ha valaki érdeklődik, nekem írjon és összekötöm az idős felajánlóval! Köszönöm: Szakmári Klári



--
Szakmári Klára
ny. könyvtárostanár
szklaris@gmail.com
+36-30-611-76-46

_______________________________________________ Katalist mailing list Katalist@listserv.niif.hu https://listserv.niif.hu/mailman/listinfo/katalist

[KATALIST] nyári zárás

Kedves Kollégák! A Somogyi Károly Városi és Megyei Könyvtár 2026. június 29. és július 11. között zárva tart. A könyvtárközi kéréseket a zárva tartás alatt is fogadjuk! Jó pihenést, kellemes, élményekkel teli nyaralást kívánunk! Üdvözlettel, -- Sikaláné Sánta Ildikó igazgató Somogyi Károly Városi és Megyei Könyvtár Szeged, Dóm tér 1-4. Tel: +36 20 587-53-83 email: sikalane.santa.ildiko@sk-szeged.hu _______________________________________________ Katalist mailing list Katalist@listserv.niif.hu https://listserv.niif.hu/mailman/listinfo/katalist

2026. június 23., kedd

[KATALIST] Kecskeméti impressziók - 3 felvetés, 3 levélben - 3. Megosztott tér (shared space)

A kecskeméti főtérrel büszkélkedők általában azt mondják:

- 5 felekezet temploma található meg rajta, szóval, mi fene toleránsan vagyunk ám...
- több szecessziós épület is található rajta - Cifra palota, Városháza.

De az is izgalmas, hogy megosztott tér (shared space)! 1975-ben, az országban elsők között tessékelték ki az áthaladó autóforgalmat róla - a kerékpárosok és gyalogosok javára. A két tábor közötti viszony azóta időnként bizonytalan, de stabilan biztonságos.

A megosztott tér paradoxonja: a (forgalmi) szabályok és táblák eltávolítása biztonságosabbá teszi a közlekedést (ikonikus példa: Drachten, Hollandia). Sőt! Mesterségesen generál bizonytalanságot. Ezáltal 

- az emberek lassítanak
- valamilyen szintű egyeztető kapcsolatot vesznek fel az arra haladókkal
- rögzített szabályok helyett kapcsolatokra és apró megegyezésekre támaszkodnak.


20260619_192925.jpg


Ok, ok;  konzervatív szempontból riasztó lehet, hogy nincs egyértelmű szabály, rrrrend és fegyeleeeem(!!!). Ám az eredmény mégis: kevesebb a súlyosabb konfliktus, folyamatos a forgalom, barátságosabbak a terek. 

Gyakorlatilag a mindennapjaink során bekalkuláljuk, hogy mások is vannak körülöttünk, akik más szempontok szerint gondolkodnak, szervezik életüket, más számukra az alapértelmezett; biztonságosabb és hatékonyabb környezet kialakítására van esélyünk. Így pl.: 

- nem kell külön fenntartott biciklisáv és elkerített gyalogos zóna
- könyvtárban mindenki megérti a tudatosan egyszerűen fogalmazott ismertetőket
- mi, férfiak időnként eltűnődünk, hogyan hat női szemmel, amit teszünk; okosabbak leszünk
- az ép lábú ember vagy babakocsi is akadály nélkül halad át a lépcső nélküli könyvtárba
- a magasabb ember is eléri a kerekesszékesnek is hozzáférhető könyveket a polcon. 

Szóval: rögzítjük az agyunkban: nem csak mi közlekedünk... Sőt: Todos, todos, todos - ahogyan Ferenc pápa is felhívta a figyelmet.

N.b.: ha többszempontúan gondolkodunk, agyunk valamivel magasabb fordulatszáma miatt jó eséllyel lassabban ér utol minket az Alzheimer... ;) 


Szeretettel várunk Kecskeméten,
Mikulás Gábor


_______________________________________________ Katalist mailing list Katalist@listserv.niif.hu https://listserv.niif.hu/mailman/listinfo/katalist