2016. január 13., szerda

Re: [KATALIST] Útban a "fantasztikus könyvtár" felé

Kedves Kerekes Pál! Tisztelt Lista!


9 milliárdot írtam.(?) Nos, úgy látszik, nemcsak a szövegek sokszorozódtak meg egyfajta "bővített újratermelési koncepcióval"...:-)

No, de félre a tréfával, köszönöm szépen Kerekes Pálnak ajánló sorait, mely a fantasztikus könyvtárral kapcsolatos (hermeneutikai) téziseimet mutatja be. Ugyanitt szeretnék köszönetet mondani újfent is Fehér M. István professzor úrnak, aki találkozásunk óta látja a fantáziát a hermeneutikai könyvtárfogalom kidolgozásában. Nagy ajándék a szakmának, hogy Professzor Úr mindezeket a törekvéseket támogatva, akadémiai horizonton fogalmazta újra a hermeneutika könyvtárra értelmezett téziseit, adott új szempontokat a kutatásnak tanulmányával a 3K-ban. 

A hermeneutikai könyvtár-filozófia, Gadamertől átvett és általam újraértelmezett tézisei szerint, az írás a könyvtári „ittlét végbemenésének eredeti formája”, „magának a könyvtárnak az eredeti létjellege”.  A közösségi, diszkurzív platformokon való együttes jelenvaló-lét, az írásban manifesztálódó, nyelvjátékon alapuló dialogicitás: ez "a" (fantasztikus) könyvtár. 



Üdvözlettel: Balogh András





Feladó: Katalist <katalist-bounces@listserv.niif.hu>, meghatalmazó: Kerekes Pál <kerekes.pal@t-online.hu>
Elküldve: 2016. január 12. 11:35
Címzett: 'katalist'
Tárgy: [KATALIST] Útban a "fantasztikus könyvtár" felé
 

Mi lesz, ha mind a kilenc milliárdnyi ember, azaz a földkerekség minden lakója „íróvá” lesz - teszi fel a kérdést Balogh András a 3K 7-8. számában megjelent tanulmányában. Ez a könyvtár aranykorához vezet? A levegővétel természetességével képzett szöveg-matéria rendezése lesz a könyvtárosok munkaköre?  Vagy éppen fordítva: a Gutenberg-éra, mint kifutó projekt, magával rántja a könyvtárt, mint intézményt, ha nem is a bukásba, de valamiféle informatikai átrendeződés felé formálva a jelenlegi rendszert? Olyan szisztéma váltás jöhet, amelyben a tartalom szolgáltatás helyét a ma még meghatározhatatlan metodikájú tartalom szervezés veszi át, könyvespolcok nélküli hangárokba dizájnolt környezetben?

Tulajdonképp mi indítja a tanulmány íróját filozófiai fejtegetésekbe a könyvtár lényegének meghatározása érdekében?  A szerző konkrétan megadja a kiindulási pontját: „Manapság a könyvtártudomány hagyományos, történetileg kialakult, „historizmustól terhelt” fogalmi kategóriái már nem adnak kielégítő tudományos választ arra a kérdésre, hogy mi a könyvtár.” 

A tanulmányról ismertető: http://konyvkonnektor.hu/?p=5025   

konyvkonnektor.hu
Kerekes Pál | E-könyv, E-könyvtár