Új kulturális magazinnal gazdagodott a hálózat. Az online megjelenésű, de a képernyőn betördelt folyóiratként is olvasható DiBiz periodika az Internettel és a digitalizációval, mint társadalmi realitással foglalkozik. A technikai részletek kevéssé vagy alig kapnak hangsúlyt. A tanulmány igényű rövid ismertetők az informatikai fejlődés humán vonatkozásaira fókuszálnak. A Corvinus Egyetem szellemi apportjára támaszkodik a kiadvány.
A friss lap (ez a második szám) az e-könyv bemutatására is vállalkozik. Drótos László foglalja össze a tényeket és a várakozásokat. Tömör, a könyves érdeklődő számára is érthető módon. E-book járatlanok, vagy ismerkedők részére is könnyen követhető az esszé. Lényegre koncentráltan kap képet az olvasó az e-könyv világ jelenlegi helyzetéről.
Az alapállást így rögzíti a szerző: „Bár kis tárigénye miatt a digitális szöveg tehát viszonylag korán megjelent, mindezek ellenére a papírkönyv még mindig jól tartja magát, és a nyomtatott lapok sem tűntek el (a szakfolyóiratokat kivéve). Ezt a jelenséget magyarázhatjuk úgy, hogy a hajlékony papírra nyomott betű túl jó találmány ahhoz, hogy könnyen feladja az emberiség. Ezért aztán még sokáig megmarad, annak ellenére, hogy évtizedek óta szinte minden szöveges kiadvány számítógépen, vagyis digitálisan születik.”
Megfogalmazódik az aggodalom is: a digitalizációs szereplők széthúzása kulturális sokkot idézhet elő, a művelődésre, tudásra épülő társadalmaknak (azt hittük, csak ilyenek lesznek a XXI: században, ebben is csalódtunk) akár civilizációs hanyatlással kell szembenézniük, a várt és logikus fejlődés helyett. „Mivel a digitális világ nagyon komplex, tünékeny és sokszereplős terület, a tartalmak előállítói és szolgáltatói, az informatikai és internetes vállalkozások, a közgyűjtemények és más kulturális, tudományos szervezetek, valamint a jogalkotók összehangolt munkájára lenne szükség ahhoz, hogy a 20. század vége és a 21. század eleje ne egy újabb sötét középkor legyen az emberiség történetében, amelyből alig maradnak fenn írásos és egyéb típusú digitális dokumentumok” – áll a tanulmányban.
Ismertető: http://konyvkonnektor.hu/?p=4843 (Kerekes Pál: Az e-tartalom a Parnasszusra tart, de a könyvek, könyvtárak még sokáig velünk maradnak)
Eredeti tanulmány: http://dibiz.hu/a-konyvszeru-dolgok-sokaig-velunk-maradnak/ (Drótos László: A könyvszerű dolgok sokáig velünk maradnak)