2015. május 19., kedd

Re: [KATALIST] könyvterek, digitális szalonok, e-book olvasó teraszok: egy 3K-ban megjelent tanulmányról

Kedves Mind,

egy példabeszédben világítanám meg, miért nem értek egyet egy új névvel, a könyvtár szó túlhaladásával.

7-8 éve egy csapat könyvtárossal tanulmányúton éppen Oslo könyvtárait szemléztük. Mi szegediek, akiknek könyvtára a Tanulmányi Információs Központban működik, kellemetlen érzéssel láttuk, hogy a "fejlett Nyugat" egyetemein is ott díszeleg a tábla, hogy "lörning szenter" (nem tudom pontosan hogy van norvégül, de jól felismerhető volt). Azért volt a rossz érzés, mert nekünk nem tetszett anno a "könyvtár"-tól való elvállás.
Aztán meglepetésünkre, látván, hogy olvassuk a táblát, az ottani kollégák kicsit szégyenkezve mondták, hogy évekkel ezelőtt ők is bedöltek a buta divatnak, s most sorra keresztelik vissza ezeket. Kérdezzük, miért?
Mert nem lehet az emberiség alapvető intézményeit egy paradigmaváltás kapcsán eltörölni, átnevezéssel gallyra tenni.
Nagy szavak? El tudja bárki képzelni, hogy az igen szétszórtan, más-más stádiumban fejlődő világban hirtelen konszenzus lesz egy majd a három ezer éves intézmény új neve körül? S ha nem? Akkor felfalja magát a típust a közösségi tér, az IT szolgáltatás, a tanulószoba, az információs központ és mi egyéb. Aminek 100 neve van, azt nem lehet rendszerszinten kezelni, hiszen folyton vitatható a valódi mibenléte, lényege. Ez is, az is lesz.
Különben is a kórház, a múzeum, levéltár, iskola nem paradigmaváltásban van? hiszen az informatika többüket teljesen megváltoztatja. DE: megváltoztatja-e lényegüket, alapvető társadalmi hivatásukat oly módon, hogy a régi nevük eldobható?
A nevek, fogalmak nyelvileg is, és tartalmilag is identításképzők, egész kultúránkat meghatározzák. A biblos, biblio tövekben rejlő könyv már sokfélét jelentett, eredetileg még agyagtáblát is talán, de tekercset, kódexet, könyvet, elektronikus könyvet biztosan. Mégis magában foglaló és kiterjeszthető is volt. Miért ne lenne ugyanilyen a könyvtár is?
Mader Béla, aki a hatvanas évektől kalauzolta, különféle beosztásokban 52 évig a szegedi egyetemi könyvtárat az elektronizált, modern könyvtár felé, gyakran mondta el: "A jövőben modernebbek leszünk, ha a templomainkat 'imádászati és áldozati centrum' szavakkal illetjük?" Teszem hozzá: azok után, hogy Abu Simbel, az Akropollisz, a Notre Dame, vagy a krakkói Nowa Hutta stb. is belefért eddig gond nélkül a templom szóba? Öntelt és dagadó mellű korban élünk, a felszínen, miközben kultúránk alapjai sokfelé inognak. Több találmányunk van, mint amennyit valójában birtokolni tudunk. A technika megelőzi gyakran az úzust, a jogot, s az erkölcsöt is, mi magunk bámulunk, mi következik s miből? Minden megújítás ránkfér, biztosan, de az alapokat, még nevükben sem szabad és érdemes megkérdőjelezni.

Köszönöm a figyelmet. Talán érdemes innen is nézni, s megfontolni mindezt.

Üdvözlettel,

Kokas Károly
SZTE Klebelsberg Könyvtár



-----Original Message-----
From: "Benyovszky Pál Márton" <bepama@freemail.hu>
To: "Kerekes Pál" <kerekes.pal@t-online.hu>
Cc: katalist@listserv.niif.hu
Sent: K, 19 máj. 2015 16:36
Subject: Re: [KATALIST] könyvterek, digitális szalonok, e-book olvasó teraszok: egy 3K-ban megjelent tanulmányról

Valami ilyesmiért nevezem én egy ideje infotékának. Bár ez sem a legjobb kifejezés, ragozni, képezni sem nagyon lehet (pl. &#39;infotékás&#39;, stb.), de talán jobban kifejezi az intézmény lényegét, mint pl. a könyvtár.Netalán képezünk új, jobb kifejezést a könyvtár szóra? BPM
"Kerekes Pál" <kerekes.pal@t-online.hu> írta:
>
A könyvtár élményközpont. Rekreációs csarnok. Bibliopláza. Ilyen és hasonlóan izgalmas, új megközelítésekkel írja le a jelenkori könyves műveltségi központokat, a könyvtárakat, Balogh András &bdquo;Könyvtár, közösségi tér, minőségi-szellemi rekreáció&rdquo; című tanulmányában.
Aki jár könyvtárba, vagy csak az előtérig jut, tapasztalhatja: a néhány évtizeddel ezelőtti könyvtárhasználati szokások alaposan megváltoztak. Ez természetes, egész világunkat átalakította a virtualitás. A könyvesházban nem a karnyújtásnyira lévő könyvhöz nyúlunk, hanem a világhálót böngésszük. Sokan eleve nem is igénylik az intézmény állományát, magukkal hozzák az olvasnivalót laptopjukon, tabletjükön. &bdquo;A könyvtár ma már messze nem az a hely, amellyé a köznyelv, a szóhasználat az elmúlt évtizedekben, az elmúlt fél évszázadban átörökítette, sztereotipizálta, hanem új jelentésekkel, új típusú használói&ndash;kulturális reprezentációkkal teli &bdquo;tér&rdquo;, mind a fizikai, mind a virtuális valóságát tekintve&rdquo; &ndash; áll a bevezetőben.
A könyvtárlátogatót felhasználónak vagy továbbra is olvasónak lehet-e tekinteni? A jelentésképzés aktusait végrehajtó karakter-vadász is színre lép?
Balogh András : Könyvtár, közösségi tér, minőségi-szellemi rekreáció tanulmányának ismertetése a Könyvkonnektoron: http://konyvkonnektor.hu/?p=4778


A könyvtár élményközpont. Rekreációs csarnok. Bibliopláza. Ilyen és hasonlóan izgalmas, új megközelítésekkel írja le a jelenkori könyves műveltségi központokat, a könyvtárakat, Balogh András &#8222;Könyvtár, közösségi tér, minőségi-szellemi rekreáció&#8221; című tanulmányában.&nbsp;&nbsp;Aki jár könyvtárba, vagy csak az előtérig jut, tapasztalhatja: a néhány évtizeddel ezelőtti könyvtárhasználati szokások alaposan megváltoztak. Ez természetes, egész világunkat átalakította a virtualitás. A könyvesházban nem a karnyújtásnyira lévő könyvhöz nyúlunk, hanem a világhálót böngésszük. Sokan eleve nem is igénylik az intézmény állományát, magukkal hozzák az olvasnivalót laptopjukon, tabletjükön. &#8222;A könyvtár ma már messze nem az a hely, amellyé a köznyelv, a szóhasználat az elmúlt évtizedekben, az elmúlt fél évszázadban átörökítette, sztereotipizálta, hanem új jelentésekkel, új típusú használói&#8211;kulturális reprezentációkkal teli &#8222;tér&#8221;, mind a fizikai, mind a virtuális valóságát tekintve&#8221; &#8211; áll a bevezetőben.A könyvtárlátogatót felhasználónak vagy továbbra is olvasónak lehet-e tekinteni? A jelentésképzés aktusait végrehajtó karakter-vadász is színre lép?Balogh András : Könyvtár, közösségi tér, minőségi-szellemi rekreáció tanulmányának ismertetése a Könyvkonnektoron: http://konyvkonnektor.hu/?p=4778 &nbsp;_______________________________________________
Katalist mailing list
Katalist@listserv.niif.hu
https://listserv.niif.hu/mailman/listinfo/katalist

_______________________________________________
Katalist mailing list
Katalist@listserv.niif.hu
https://listserv.niif.hu/mailman/listinfo/katalist