Ha nem tartozik a könyvtár gyűjtőkörébe az adott dokumentum, erre való hivatkozással megteheti, hogy nem veszi állományba. Ha a nem is olyan rég tanultakra visszaemlékezem, akkor a közkönyvtárak kivételével minden intézmény megteheti ezt. A közkönyvtár pedig mindent gyűjt.
Ugye alapvetés a dokumentumokhoz való egyetemes hozzáférés joga. Ideértve a lelkiismereti- és vallásszabadságot is.
A közkönyvtár /-os elvileg nem szűrhet. No de ha kilóg a lóláb: "ha milliókat akarsz keresni, alapíts egy vallást"
http://www.don-lindsay-archive.org/scientology/start.a.religion.html (A link az eredeti forrás, wikipedia-n keresztül. Persze ők a saját oldalukon (http://www.tuddmegazigazsagot.hu) máshogy vélekednek.
akkor talán meg lehet tenni.
Mindenesetre a könyvtárak nagy részének a kezében "gyűjtőkörbe nem tartozik" indokolással véleményem szerint joga van visszautasítani.
A közkönyvtárak pedig ezt nem tudják megtenni. Viszont egy demokráciában tudatos állampolgárok élnek, törvényi keretek között, és mindenki el tudja dönteni, mit akar magának, és a gyerekeinek. Lehetőség van ezáltal több vallást, és "vallást" is összehasonlítani. Sőt, akár kultúrált vitadélutánnak is adhat helyet a könyvtár a témával kapcsolatban, akár jeles szakemberek meghívásával is. ;-)
A fentiekben leírtak természetesen a magánvéleményemet tükrözik. Továbbgondolva a történetet: mi legyen az állományba nem vett könyvekkel?
Üdvözlettel:
Egy (majdnem) könyvtáros.
Eötvös P. Mátyás
II. évf. MA hallgató
2013. március 14. 15:15 Tünde Józsa írta, <jozsatunde81@gmail.com>:
Tisztelt Kollégák!Úgy tudom, hogy New Era Kiadó újabb könyvcsomagot adományoz a könyvtáraknak. (Hubbard életének története)Az érdekelne, hogy ezt kötelesek vagyunk-e állományba venni. Egyáltalán mik a tapasztalatok ezekkel a szcientológia témájú művekkel kapcsolatban?Tapasztalataik megosztását előre is köszönjük!Üdvözlettel: Józsa Tünde- Könyvtáros
_______________________________________________
Katalist mailing list
Katalist@listserv.niif.hu
https://listserv.niif.hu/mailman/listinfo/katalist