2012. március 9., péntek

Re: [KATALIST] A halott könyvek...

Kedves kollégák, Büki Balázs

már százszor megfogadtam, hogy kimaradok a katalisten folyó vitákból, de mégsem tudom megállni:

Balázs ezt írja:

1) - Elhangzott, de elsikkadt, hogy egy egyetemi könyvtár állományáról van szó és nem pl. a FSZEK egy fiókkönyvtárának állományáról. (Kinek jutna eszébe Füst Milánért, Moldováért egy egyetemi könyvtárba menni?)

Egy irodalom-szakos egyetemistának, példának okáért. Nem mindenki van több könyvtárba beiratkozva.

2) De - ceterum censeo - a digitalizálás és digitális szolgáltatás lenne ennek az egész kérdésnek a legjobb megoldása:

"- Ezt és ezt a könyvet keresi? Jaj, sajnos leselejteztük, mert nálunk nem kereste senki, de innen és innen letölthető!
- Igen? Jaj de jó! Csak az a kár, hogy nekem e-könyv olvasóm van, és arra biztos nem lehet letölteni, csak a monitoron olvasni.
- Nem dehogy! Szabadon letölthető, hiszen már rég nem lehet kapni és nem fogják már soha újra kiadni. Lehet választani a formátumok közül, nézze meg és válassza ki azt a formátumot, amit az ön olvasója támogat!
- Nagyon jó, köszönöm. És ezt az egészet könyvtárosok csinálják? Le a kalappal előttük! Tudtam, hogy bennük lehet bízni, ők haladnak a korral!"

Lehet, hogy néhány év múlva így lesz, hogy mindenkinek lesz e-book olvasója, de ide hozzánk most még jár néhány hallgató, akinek még számítógépe sincs. Lehet őket kizárni esetleg még a felsőoktatásból is, ahogy ma a szegényebbek számára ez már sokszor ma is vágyálomnak tűnhet.

Gyerekkorom kedvenc olvasmánya volt Benedek Elek Magyar mese- és mondavilágának 1926-ban megjelent 6 kötete.
Ebben a formában nem is adták ki ezt, csak a nyolcvanas években, de visszaemlékezve ez sem pontosan ugyanaz, mint az 1926-os. Még a hetvenes években néhány példány megvolt Fővárosi Szabó Ervin könyvtárban, de azok később eltűntek.
Lehet, hogy valamikor döglött könyvnek minősítette valamilyen újabbkori "modern szakember" őket?
És ki ad rá garanciát, hogy az e-book hosszú távon is elérhető lesz bármikor, vagy esetleg újabb és újabb pénzt szed be az eléréséért valamilyen kultúra felett opciót szerző bennfentes szolgáltató?
És nem utolsósorban: melyik technikai segédeszköz mondhatja el magáról, hogy annyi ideig bírja, mint egy könyv, legyen bár fából készült papírra nyomva?

Fogyassz-fogyassz-fogyassz.... és lehetőleg, ami gátolja a fogyasztást, nyilvánítsuk már ma halottnak, nehogy kevesebbet lehessen a piacra dobni a legújabb termékekből.

Ja, és még mielőtt elárasztanának a magánlevelek, hogy én számítógép- és technikai fejlődés-ellenes lennék, előre közlöm, hogy nem. Díjazom az elektronikus és digitális formában közvetített információt, tíz éve egyfolytában élvezem az internet miatt egyszerűsödött szakmai, tájékoztató munkát. De szerintem nem szabad elfeledkeznünk azokról sem, akiknek nincs lehetőségük sem drága és állandóan korszerűsítendő technikai felszerelést birtokolni, és esetleg nem tudják kifizetni a több könyvtár egyre dráguló beiratkozási díjait sem.

Tüske Zsófia
informatikus könyvtáros


_______________________________________________
Katalist mailing list
Katalist@listserv.niif.hu
https://listserv.niif.hu/mailman/listinfo/katalist