Tisztelt Szerkesztők!
Csatolva is és levélként is küldjük Földiák András (KKDSZ elnök) hozzászólását:
A 20 % és az érdekvédelem
A Katalist-en Király Péter az Országos Széchényi Könyvtárban lezajlottak létszámcsökkentésről hivatalos közleményt hiányol, Szász Péter ehhez hozzászólva elmondja, hogy a szakmai és a szakszervezet szerepét nem látja világosan, továbbá tiltakozások és fellépések sorát hiányolja.
E tárgyban az alábbiakat szeretném előadni.
Ha a könyvtárosnak nem fizetik meg a túlóráját, nem kapja meg a jubileumi jutalmát, vagy bármely egyéb jogsérelem éri, akkor az ügyben a Közgyűjteményi és Közművelődési Dolgozók Szakszervezete hivatott fellépni, kormányhivatalhoz vagy munkaügyi bírósághoz fordulni, nem az Magyar Könyvtárosok Egyesülete. Ezzel szemben, ha művelődéstörténeti értékű kisnyomtatványok kutatására, megvásárlására, feldolgozására sehol nincs pénz az országban, akkor ennek kezdeményezésére az MKE hivatott, nem a KKDSZ. Az egyéni munkavállalói érdektől a nagy szakmai kérdésekig igen széles sáv húzódik, aminek jó részében eltér a kétfajta szervezet illetékessége, de azért marad egy széles terület, ahol valóban mind a két szervezet egyformán érintett lehet. Ez egyáltalán nem baj, csak ezeken a területeken elkerülhetetlenül együttműködésre kell törekedni, és annak megakadályozására, hogy esetleg kijátszhatóak legyünk egymás ellen.
Az országos intézményekben lezajlott létszámcsökkentés ellen a KKDSZ sokféleképpen fellépett. Érdekes módon a miniszter úr csökkentést előíró levele előtt több héttel – mintha csak valamiféle lelki előkészítést szolgált volna – kiszivárogtak rémisztő hírek. Ekkor jelent meg, már ez elleni tiltakozásként a Magyar Narancsban egy kiváló írás, és a rá következő hét elején az én cikkem a Népszabadságban. „Szőcs Géza távozásáról” címmel olvasható a honlapunkon (www.kkdsz.hu) az Archívum rovatban 2011-10-07 –én feltéve. Ennél sokkal keményebben nem nagyon lehetett volna reagálni.
A KKDSZ alapfeladata ilyen megszorítás esetében is a munkavállalói érdekvédelem, ehhez jogi segítséget adtunk az alapszervezeteinknek (az Országos Széchényi Könyvtárban jogászunk személyes közreműködésével is), minden eszközzel segítettük a helyi érdekegyeztető tárgyalások érdemi megtartását és azt, hogy ez a súlyos csökkentés a lehetőségek szerint a dolgozók számára minél kisebb kártéteménnyel járjon. Persze az nem mondható, hogy „ez sikerült”, mert minden egyes elküldött ember bizonyítja, hogy nem sikerült őt megvédeni, de azért azt beszámítva, hogy itt nem tizedelés, hanem az emberek majdhogynem ötödölése történt, mégis megkockáztatható, hogy a konfliktusok valamelyest mérsékelt mederben maradtak.
A csökkentések problémáiról és azon belüli aránytalanságairól beszéltem a Kulturális Ágazati Érdekegyeztető Tanács Ülésén is (Cikk: a Kulturális Ágazati Érdekegyeztető Tanács 2011-12-20), több fórumon, tárgyaláson, cikkben tiltakoztunk, legutoljára pedig a Magyar Kultúra Napján szervezett performanszon, ahol a nagy feliratunkon az szerepelt, hogy „Az államtitkár a múzeumban ünnepel, a kulturális dolgozók az utcára kerülnek”. E tábla tövében két NEFMI államtitkár ment be a hivatalos ünnepségre. Szőcs Gézának írásbeli tiltakozásunkat is átadtuk.
A Képes beszámolók a KKDSZ akcióról még a friss hírek között találhatóak a honlapunkon.
Nem mondható tehát, hogy szó nélkül hagytuk volna a létszámleépítést.
Budapest, 2012. február 6.
Földiák András
elnök