Nagyon érdekes levelek érkeztek Gyüre Péter és Máder úr levelei óta, örömmel olvastam mind. Tetszett Mikulás Gábor hasonlat-bővítése, meghatott Czinkné Bükkösdi Valéria levele, amiben a konyvtar.hu keresőjét dicséri, mint tette már polcologia.klog.hu/kozos-katalogus is és töprengésre késztettek Kokas kolléga hozzászólásai. Pintér László is "jól beszél" a beszélgetéshiányról.
Gyüre Péter végre még egy konkértumot említett, a CCL-t. Ami egy nyelv, és utánanéztem, tényleg szabvány. Nem tudtam. A Corvina implementációja, a protokoll (csatorna) amin azt közvetíti saját szervere és saját kliense között, nekem mégis gyártóspecifikusnak tűnik. Szóval, hogy ha balra tekerem a kormányt, balra megy, ha jobbra, jobbra, ez szabvány, de a hókotróhoz azért speciális felni kell. Tévedek? Sajnálom hogy Péter továbbra is rangon alulinak tartja, hogy tételesen válaszoljon a kritikáinra, s nem hajlandó Tar Sándor és fentnevezett Ibolya titkos viszonyát sem feltárni. Szerintem a blogunk tartalma egyszerű vélemény nyilvánítás, jogilag nonszensz lenne támadni. Szokás beperelni a szinikritikusakat? És elegáns? A Corvina klienst pedig, mint már említettem, nem szükséges ahhoz letölteni vagy megbabrálni, hogy az UTCA katalógushoz csatlakozzon - de ezt Gy. P. is tudhatná.
A szerver, amit már több cikben, emailben említettem, tényleg az OSZK géptermében van, egy, még Monok úrral kötött, azóta már lejárt kutatási megállapodás keretében. Ezt tényleg illene felülvizsgálni, Gyüre Péternek igaza van. Megtesszük, s a blogunkat is mihamarabb más helyre telepítjük. A szerver egyébként sokáig a konyvtar.hu otthona volt, valamint most is szolgálja annak fejlesztését. Az OSZK-nak viszont semmilyen formában nem vagyok "része" - ezt kerültem is, pont a pályázat miatt is. A "cégem" kicsit laza fogalmazás volt, nyilván a pályázatban ezt pontosítani fogjuk, s majd kérünk pecsétes papírt az OSZK-tól, hogy a konyvtar.hu tényleg mi munkánk. Nekem egyébként az homályos, hogy ki és milyen intézmények alkalmazásában dolgozik a MOKKA-n jelenleg. Lehetne erről valamit tudni? Tán ezért kértem Gyüre Pétertől statisztikai adatokat (egy "nem az én asztalom" email azért jólesett volna) és ezért hittem, hogy tudnia kéne, ha egy fél napig áll a dolog.
A Könyvtárportállal kapcsolatban Péter azt írja: "Hidd el több levelet is meg tudnánk szakmai hibákkal tölteni". Az érzésem az, hogy a portál keresőjére - konyvtar.hu/katalogus - célzott. Csak címre és szerzőre lehet keresni, s rendezni sem lehet a találálatokat, tudom. Elárulom, ez azért van így, mert illetlennek találtuk volna ennél jobbra megcsinálni. Elég az, hogy több forrást kapcsol össze, mint bármelyik eddigi hasonló kezdeményezés. Remélem így érthető... Péter leveléből (a .PDF mellékletből) egyébként úgy értem, az e-Corvina nem akar ötletekkel hozzájárulni a fejlesztés irányának meghatározásához, csak a kész kiírást szolgalelkűen várva azt megvalósítani... hát ez a saját választása. Idézem: "Egy beszerzési pályázat nem ötleteket értékel vagy díjaz. Azt értékeli, hogy egy adott konzorcium a részletesen előírt feladatokat képes-e megfelelő költséggel, elég alacsony pénzügyi/szakmai kockázattal határidőre megvalósítani." A mi célunk kifejezetten az, hogy a pályázatot véleményünk szerint fontos irányokba bővítsék (nem szükséges elfogadni, egyetérteni, csak javaslat), vagy értékeljék, ha valaki előremutató javaslatokkal áll elő.
Kokas kolléga igazán érdekes dolgokat írt. Bővebb kifejtésére igazán kiváncsi lennék: vargabetűk, rossz helyre kanalizálódó pénzek, kényszerű egyesületi tengődés és ami a legtutibb "pénz nélküli korszak kínlódásait kérjük számon a pénzes ládikán ülve". Itt kiről van szó? Aztán az is érdekelne, mit ért "valódi PORTÁL rendszer"-en? Mert én is kiváncsian várom, hogy milyen portálok fognak majd kinőni a sok TÁMOP-os pénzből szerte az országban. Corvina-ügyben is tanulságos egy hozzszólása a http://kirunews.blog.hu/2010/01/21/a_nyertes_palyazatarol címen, idézem: "mi Szegeden nem az eCorvina webinterfészét használjuk az OPAC célokra, hanem az adatbázist átnyomjuk a Bodzába, s onnan megy, összehasonlíthatatlanul több tudással, mint az eredeti, rendes felület".
Talán tényleg dolgozni kéne már... Ha meg, akkor nem lehetne inkább konkrétumokról beszélni? Mi szeretnénk folytatni a párbeszédet, s továbbra is szivesen veszünk minden hozzászólást, észrevételt, kritikát, pontosítást a http://konyvtar.info címen. Lesz szó az együttműködés lehetőségeiről is. A Networkshop pedig tényleg jó alkalom lenne a beszélgetésre, ahol az UTCA konzorcium élőben fogja demonstrálni a közös katalogizálási rendszerét...
Sok jót,
Kardos András