1. Meglepetés! - A görög kereskedők a 18. sz. első éveiben érkeztek, 26-an alakítottak Kecskeméten kompániát. Próbálom elképzelni meglepetésüket, amikor utazásuk során meglátták a város akkori címerét, amiben történetesen Szent Miklós volt. Felkiálthattak: "A földink!!!" Hiszen a püspök a görögországi Myra városában élt (ma Törökország). - Milyen becses város lehet, amely a "mi emberünket" tiszteli saját jelvényeként?! Itt maradunk! :)
Mikulás Gábor
Hibajavítás...
Legutóbbi levelemben a említett főtéri 5 felekezettel kapcsolatban van egy szépséghiba, azok ugyanis:1. református
2. evangélikus (a főtérre nyíló Arany János utcában, Ybl Miklós által)
3. katolikus Nagytemplom (Referencia, nótakedvelőknek: https://www.youtube.com/watch?v=oFh2MRYiItM) (Ebben az érseki templomban van a "Barackos Madonna" oltárkép; balra, oldalt, a második. Itt Szűz Mária - stílusosan - virágzó barackfa alatt fogadja Kecskemét földműveseit. A távolban a Nagytemplom tornya... A hódolók garabókban (fonott bevásárlókosarakban) mit is hoznának mást, mint a hírös kecsköméti barackot. No, de ha virágzik a barackfa, akkor még nem lehet ott érett barack!!! A logikai ellentmondást nem tűrve a helyi népek Mirelit Madonnának nevezik a festményt, mert az ajándék nyilván a tavalyi termék, fagyasztva... Néhány művészettörténész ezzel szemben azzal érvel, hogy a képen - akár pl. MS Mester középkori alkotásain - az ún. szakrális idő van jelen, azaz vizuálisan több idősík is jelen lehet. De mi, kecskemétiek is tudjuk, amit tudunk! Ezért - bár elismerjük a művészettörténészek létezésének jogát - az igazságról szóló szuterén véleményünket megtartjuk.) ;)4. zsinagóga, lótuszkupolával (ma tudomány és technika háza, benne Michelangelo szobormásolatokkal; Magyarországon ld. pl. még: Monostori erőd, Komárom) (N.b.: a zsinagóga mellett balra, hátul, az udvarban megtalálható az ózsinagóga is, felújítás előtti állapotban.)5. öööö... ötödik... hát, legyen a Ferencesek temploma a városházával szemben, bár - nyilván - az is katolikus.
Üdv,Gábor
Mikulás Gábor <mikulasg@gmconsulting.hu> ezt írta (időpont: 2026. jún. 23., K, 12:05):
A kecskeméti főtérrel büszkélkedők általában azt mondják:- 5 felekezet temploma található meg rajta, szóval, mi fene toleránsan vagyunk ám...
- több szecessziós épület is található rajta - Cifra palota, Városháza.De az is izgalmas, hogy megosztott tér (shared space)! 1975-ben, az országban elsők között tessékelték ki az áthaladó autóforgalmat róla - a kerékpárosok és gyalogosok javára. A két tábor közötti viszony azóta időnként bizonytalan, de stabilan biztonságos.
A megosztott tér paradoxonja: a (forgalmi) szabályok és táblák eltávolítása biztonságosabbá teszi a közlekedést (ikonikus példa: Drachten, Hollandia). Sőt! Mesterségesen generál bizonytalanságot. Ezáltal
- az emberek lassítanak
- valamilyen szintű egyeztető kapcsolatot vesznek fel az arra haladókkal
- rögzített szabályok helyett kapcsolatokra és apró megegyezésekre támaszkodnak.
![]()
Ok, ok; konzervatív szempontból riasztó lehet, hogy nincs egyértelmű szabály, rrrrend és fegyeleeeem(!!!). Ám az eredmény mégis: kevesebb a súlyosabb konfliktus, folyamatos a forgalom, barátságosabbak a terek.
Gyakorlatilag a mindennapjaink során bekalkuláljuk, hogy mások is vannak körülöttünk, akik más szempontok szerint gondolkodnak, szervezik életüket, más számukra az alapértelmezett; biztonságosabb és hatékonyabb környezet kialakítására van esélyünk. Így pl.:
- nem kell külön fenntartott biciklisáv és elkerített gyalogos zóna
- könyvtárban mindenki megérti a tudatosan egyszerűen fogalmazott ismertetőket
- mi, férfiak időnként eltűnődünk, hogyan hat női szemmel, amit teszünk; okosabbak leszünk
- az ép lábú ember vagy babakocsi is akadály nélkül halad át a lépcső nélküli könyvtárba
- a magasabb ember is eléri a kerekesszékesnek is hozzáférhető könyveket a polcon.Szóval: rögzítjük az agyunkban: nem csak mi közlekedünk... Sőt: Todos, todos, todos - ahogyan Ferenc pápa is felhívta a figyelmet.
N.b.: ha többszempontúan gondolkodunk, agyunk valamivel magasabb fordulatszáma miatt jó eséllyel lassabban ér utol minket az Alzheimer... ;)
Szeretettel várunk Kecskeméten,
Mikulás Gábor
_______________________________________________ Katalist mailing list Katalist@listserv.niif.hu https://listserv.niif.hu/mailman/listinfo/katalist