2026. június 25., csütörtök

Re: [KATALIST] Kecskeméti impressziók - 3 felvetés, 3 levélben - 3. Megosztott tér (shared space)

Eséllyel megint tévedtem...
Fülest kaptam, hogy a kecskeméti főtér 5. felekezeti temploma a kicsit kieső görögkeleti lehet. Én már nem gondoltam főtérinek, de kis jóindulattal lehet az is. 
Ám, ha már itt tartunk, és még van olyan, aki nem unja - akár Kecskemét felé vonatozva -, íme 3 kapcsolódó érzés...

1. Meglepetés! - A görög kereskedők a 18. sz. első éveiben érkeztek, 26-an alakítottak Kecskeméten kompániát. Próbálom elképzelni meglepetésüket, amikor utazásuk során meglátták a város akkori címerét, amiben történetesen Szent Miklós volt. Felkiálthattak: "A földink!!!" Hiszen a püspök a görögországi Myra városában élt (ma Törökország). - Milyen becses város lehet, amely a "mi emberünket" tiszteli saját jelvényeként?! Itt maradunk! :)

2. Izgalmas kapcsolat! - Gyerekkoromban az iskolai fogászaton találkoztam Kristofóri doktor nevével. Mivel tudtam, hogy nem lehet mindenki olyan szerencsés, hogy Mikulás legyen a neve... ;) napirendre tértem a dolog felett. Később jöttem rá, hogy a doktor a helyi görögök egyik kései leszármazottja. - Na, és kinek volt helyi görög fogorvosa...? :D

3. Gazdagító másféle emberek! - Néhány éve két Kecskeméten dolgozó laoszi és myanmari vendégmunkással - Vannal és Southeddel - ismerkedve a Múzeumok Éjszakáján meglátogattuk a templom körüli Görög udvarban lévő görögkeleti egyházi múzeumot. Az ikonokat nézegetve szóba került sárkányölő Szent György is. Magyaráztam nekik, hogy némileg leegyszerűsítve a jó és a gonosz harcának ábrázolását látják... Kissé zavarodottan néztek rám: - Azért... - mondták - nem túl jó ötlet leszúrni a sárkányt! Hiszen ő az ember legfőbb segítője. - Ekkor esett le számomra a régről ismert, de nem tudatosult különbség a sárkány motívum kelet-ázsiai szerepéről! S hogy a két szögesen ellentétes tudás, a miénk és az övéké, nem jó / rossz, hanem más-más megközelítés! Gazdagabb lettem!!! Olyan emberek tudásával, akik idegenként naponta elmennek mellettünk az utcán, és akiknek gyökeresen eltérő, unikális ismereteik vannak, tőlünk karnyújtásnyira!!! Akár még egy (élő) könyvtár is kihasználhatja tudásukat :)  

20240622_182758.jpg

Szeretettel várunk Kecskeméten. Továbbra is,
Mikulás Gábor

Mikulás Gábor <mikulasg@gmconsulting.hu> ezt írta (időpont: 2026. jún. 24., Sze, 10:53):
Hibajavítás...

Legutóbbi levelemben a említett főtéri 5 felekezettel kapcsolatban van egy szépséghiba, azok ugyanis:
1. református 
2. evangélikus (a főtérre nyíló Arany János utcában, Ybl Miklós által)
3. katolikus Nagytemplom (Referencia, nótakedvelőknek: https://www.youtube.com/watch?v=oFh2MRYiItM) (Ebben az érseki templomban van a "Barackos Madonna" oltárkép; balra, oldalt, a második. Itt Szűz Mária - stílusosan - virágzó barackfa alatt fogadja Kecskemét földműveseit. A távolban a Nagytemplom tornya... A hódolók garabókban (fonott bevásárlókosarakban) mit is hoznának mást, mint a hírös kecsköméti barackot. No, de ha virágzik a barackfa, akkor még nem lehet ott érett barack!!! A logikai ellentmondást nem tűrve a helyi népek Mirelit Madonnának nevezik a festményt, mert az ajándék nyilván a tavalyi termék, fagyasztva... Néhány művészettörténész ezzel szemben azzal érvel, hogy a képen - akár pl. MS Mester középkori alkotásain - az ún. szakrális idő van jelen, azaz vizuálisan több idősík is jelen lehet. De mi, kecskemétiek is tudjuk, amit tudunk! Ezért - bár elismerjük a művészettörténészek létezésének jogát - az igazságról szóló szuterén véleményünket megtartjuk.) ;) 
4. zsinagóga, lótuszkupolával (ma tudomány és technika háza, benne Michelangelo szobormásolatokkal; Magyarországon ld. pl. még: Monostori erőd, Komárom) (N.b.: a zsinagóga mellett balra, hátul, az udvarban megtalálható az ózsinagóga is, felújítás előtti állapotban.) 
5. öööö... ötödik... hát, legyen a Ferencesek temploma a városházával szemben, bár - nyilván - az is katolikus.

Üdv,
Gábor  

Mikulás Gábor <mikulasg@gmconsulting.hu> ezt írta (időpont: 2026. jún. 23., K, 12:05):
A kecskeméti főtérrel büszkélkedők általában azt mondják:

- 5 felekezet temploma található meg rajta, szóval, mi fene toleránsan vagyunk ám...
- több szecessziós épület is található rajta - Cifra palota, Városháza.

De az is izgalmas, hogy megosztott tér (shared space)! 1975-ben, az országban elsők között tessékelték ki az áthaladó autóforgalmat róla - a kerékpárosok és gyalogosok javára. A két tábor közötti viszony azóta időnként bizonytalan, de stabilan biztonságos.

A megosztott tér paradoxonja: a (forgalmi) szabályok és táblák eltávolítása biztonságosabbá teszi a közlekedést (ikonikus példa: Drachten, Hollandia). Sőt! Mesterségesen generál bizonytalanságot. Ezáltal 

- az emberek lassítanak
- valamilyen szintű egyeztető kapcsolatot vesznek fel az arra haladókkal
- rögzített szabályok helyett kapcsolatokra és apró megegyezésekre támaszkodnak.


20260619_192925.jpg


Ok, ok;  konzervatív szempontból riasztó lehet, hogy nincs egyértelmű szabály, rrrrend és fegyeleeeem(!!!). Ám az eredmény mégis: kevesebb a súlyosabb konfliktus, folyamatos a forgalom, barátságosabbak a terek. 

Gyakorlatilag a mindennapjaink során bekalkuláljuk, hogy mások is vannak körülöttünk, akik más szempontok szerint gondolkodnak, szervezik életüket, más számukra az alapértelmezett; biztonságosabb és hatékonyabb környezet kialakítására van esélyünk. Így pl.: 

- nem kell külön fenntartott biciklisáv és elkerített gyalogos zóna
- könyvtárban mindenki megérti a tudatosan egyszerűen fogalmazott ismertetőket
- mi, férfiak időnként eltűnődünk, hogyan hat női szemmel, amit teszünk; okosabbak leszünk
- az ép lábú ember vagy babakocsi is akadály nélkül halad át a lépcső nélküli könyvtárba
- a magasabb ember is eléri a kerekesszékesnek is hozzáférhető könyveket a polcon. 

Szóval: rögzítjük az agyunkban: nem csak mi közlekedünk... Sőt: Todos, todos, todos - ahogyan Ferenc pápa is felhívta a figyelmet.

N.b.: ha többszempontúan gondolkodunk, agyunk valamivel magasabb fordulatszáma miatt jó eséllyel lassabban ér utol minket az Alzheimer... ;) 


Szeretettel várunk Kecskeméten,
Mikulás Gábor


_______________________________________________ Katalist mailing list Katalist@listserv.niif.hu https://listserv.niif.hu/mailman/listinfo/katalist