2024. június 6., csütörtök

[KATALIST] A Miskolci Egyetem közgyűjteményi adatelemző és tudományos adatforrástárának műszaki átadása történt meg 2024.05.29-én

Kedves Kollégák!

A Miskolci Egyetem közgyűjteményi adatelemző és tudományos adatforrástárának műszaki átadása történt meg 2024.05.29-én

    A Tudományos Adatelemző Módszertani Központ és Levéltári Nyílt Kutatási Adatforrástár beruházás megvalósulásával egy modernizált, és egy új, de mindenképpen paradigmaváltó könyvtári, levéltári bázis jött létre a Miskolci Egyetem campusán.
    A beruházás eredményeként az egyetemi Könyvtár, Levéltár, Múzeum megújult épületében 2400 négyzetméter alapterületű, teljesen felújított olvasóterem áll a hallgatók rendelkezésére a jövő tanévtől. Az egyetemi közgyűjtemények raktári kapacitása mintegy 2500 folyóméterrel bővült.
    A MNL Borsod-Abaúj-Zemplén Vármegyei Levéltára új épületében az irodák mellett, helyet kapott a 20 ezer folyóméter irat tárolására alkalmas korszerű tömörraktár is.
    A szakirodalom online elérése nem elegendő a kutatás-oktatás-tanulás egyre növekvő mennyiségű szakirodalmának a feldolgozásához. A könyvtár- és információtudományi mesterséges intelligencia biztosítja a feldolgozás új technológiáját, melyhez szükséges a dokumentumok helyi tárolása tudományos adatforrástárként. Ehhez a jogi lehetőséget a közgyűjtemények számára jogszabály biztosítja. (Szjt).
    Az építészeti megújulás, valamint a könyvtár- és információtudomány új technológiájának találkozása az egyetemi Könyvtár, Levéltár, Múzeum olvasótermének bővített szerepkörű tereiben valósul meg.
-- A Hallgatói Adatvizualizációs térben a fizikai térhez kötött információ megjelenítése válik lehetővé.
-- A Figyelem tanulóterem a zavarmentes, mesterséges intelligencia alkalmazásokkal segített tanulásra alkalmas térré válik.
-- A Mesterséges intelligencia kutatóteremben a Tudományos Adatforrástárra épülő téves információktól (hallucinációktól) mentes kutatás végezhető.
    A mesterséges intelligencia által generált tartalmak korszakában a közgyűjteményi raktárak jelentősége a maradandó értékű iratok, muzeális könyvek és műtárgyak őrzésében rejlik, melyek azonban egy új szempont szerint éppen a generált tartalmak hitelességének a mércéi lehetnek a jövőben.
    Összegzésképpen elmondható, hogy ebben a találkozásban a könyvtár- és információtudomány mesterséges intelligenciája nem eltávolítja, hanem bevonzza a közgyűjtemény épületébe a hallgatókat, kutatókat, oktatókat.
További információk:
    Szakkönyvtári seregszemle 2024: A könyvtári tudományos adatforrástár, mint az egyetemi mesterséges intelligencia működésének alapja – kutatásaim a Miskolci Egyetem Adatelemző beruházása kapcsán (2017–2024) https://www.kshkonyvtar.hu/article/72/1195/szakkoenyvtari-seregszemle-2024
      [Az előadás videofelvétele](https://kshkonyvtar.videotorium.hu/hu/recordings/50576/a-konyvtari-tudomanyos-adatforrastar-mint-az-egyetemi-mesterseges-intelligencia-m-kodesenek-alapja)
      [Az előadás prezentációja](http://www.kshkonyvtar.hu/uploads/seregszemle2024/6._Szendi_Attila.pdf)

--   Üdvözlettel:    Szendi Attila  főigazgató  Miskolci Egyetem  Könyvtár, Levéltár, Múzeum  phone: +36-70-607-8061  e-mail: attila.szendi@uni-miskolc.hu