Kedves Kollégák!
Az Open Science Conference-t február 17-19-én rendezte meg a Leibniz Research Alliance Open Science, a harmadik nap előadásainak rövid összefoglalóját továbbítom.
Az Open Science konferencia harmadik napjának délelőtti előadásai a felsőoktatás és a nyílt tudomány kapcsolatának különféle nézőpontjait járták körül.
Marte Sybil Kessler, az innOsci nyílt innovációs kultúrát támogató fórum programigazgatója, fő megállapításai: a nyílt tudományhoz való hozzáállás részben generációs kérdés, a fiatalok nyitottak az új szemléletre, törekedni kell a szervezeti, működési szemléletmód intézményi szintű megváltoztatására is és új kutatási eljárások bevezetésére. Ennek támogatásául online közösséget szerveznek Németországban, amit nemzetközi színtéren is építeni szeretnének.
Leonhard Volz a Journal of European Psychology Students (http://jeps.epfsa.org) című nyílt hozzáférésű folyóirat főszerkesztője a folyóirat működését mutatta be, amely mögött az Európai Pszichológushallgatók Egyesülete (EFPSA) áll. A folyóirat a publikációs lehetőség biztosítása mellett megismerteti az érdeklődő hallgatókat a nyílt tudomány és a nyílt publikációs platformok működésének tágabb környezetével. A doktoranduszhallgatók szerkesztői, lektori feladatokat is ellátnak, amelyre korábban csak a kutatói karrier későbbi fázisában kerülhetett sor.
A délutáni panelbeszélgetés részvevői (Open Science in a Time of Global Crises); akikkel a korábbi napok során már találkoztunk; eredményeiket, kilátásaikat a koronavírus-járvány tekintetében is értelmezni kívánták.
Az előadók hangsúlyozták, a 2020-as és a 2021-es év fordulópont az Open Science történetében. A pandémiás helyzet megmutatta, hogy az online tér, amiben az Open Science megvalósul, fontos szerepet játszik mindennapi életünkben. A vírushelyzet előmozdította ugyan a mozgalom sikerét, de még mindig kezdetleges stádiumban jár, aminek oka a felhasználói bizonytalanság, emiatt törekedni kell a bizalom és hitelesség megerősítésére. Egyetértettek abban, hogy jelentős azon kutatók és érdeklődők száma, akik nem férnek hozzá egymás munkájához. Ezért különböző országok kialakították saját Open Science cloudjukat, ami nyitott hozzáférést biztosít szakembernek és laikusnak egyaránt.
A panelbeszélgetés résztvevői kiemelték az Open Science előnyeit: nyitottság, együttműködés, átláthatóság és az ezekből táplálkozó networking, ami globális kontextusba emeli az Open Science mozgalmat. Mindazonáltal a globalitás hátránnyal is járhat. Különböző kulturális és infrastrukturális specifikumok is szerepet játszanak abban, ahogy egyes nemzetek megvalósítják saját Open Science-policy-jüket. Mindezek ellenére a kontinensek között megfigyelhető egyfajta szoros együttműködés, tapasztalatcsere, azzal a céllal, hogy javítsák saját helyzetüket az Open Science vonatkozásában és segítsenek egymásnak.
A harmadik nap gyorsjelentését Miksó Péter és Németh Márton készítették, mindhárom nap anyagát Bubonyicz Andrea szerkesztette.
Üdvözlettel:
Kecskeméti Gergely
főosztályvezető
Információ- és Tartalomszolgáltatási Főosztály
Országos Széchényi Könyvtár
E-mail: kecskemeti.gergely@oszk.hu
Mobil: +36306229802