2016. január 21., csütörtök

[KATALIST] NET! MINDENEKFELETT? Kompetenciák a digitális univerzumban

Tisztelt Kollégák!

 

 

NET! MINDENEKFELETT? Kompetenciák a digitális univerzumban

A Pécsi Tudományegyetem Könyvtár- és Információtudományi Tanszékének oktatóiból alakult kutató team, empirikus kutatáson (közel 2600 fő) alapuló, szintetizáló kötete jelent meg, mely a MEK-ből szabadon letölthető több alkalmazási formában is.

 

 

Az internet már több évtizede szerves része életünknek, mindennapjainknak. Éppen ezért indokolt feltenni azt a kérdést, hogy hogyan élünk és hogyan élünk együtt a világhálóval, ismerjük-e Neumann-galaxis „betűvetését”. Rendelkezünk-e azokkal az ismeretekkel, amelyek a világhálóval való együttélés során legalább olyan alapvetőek, mint a Gutenberg-galaxis írni-olvasni tudása, vagy éppen a számolási alapműveletekben való jártasság?

 

Erre a kérdésre keresi a választ a 2599 fős mintával dolgozó empirikus kutatás, amelyet a Pécsi Tudományegyetem Felnőttképzési és Emberi Erőforrás Fejlesztési Kar Könyvtár- és Információtudományi Intézetének csoportja végzett 2014 tavaszán. A Net! Mindenekfelett? című kötet a vizsgálat eredményeit, továbbá azok elemzéseit mutatja be, mintegy 250 ábra közzétételével, és szintetizálja az azok alapján levonható konzekvenciákat.


Nem árulunk el titkot azzal, hogy előrevetítjük sommázott tapasztalatainkat: felmérésünk eredményeinek tükrében a digitális ökoszisztéma ma még leggyengébb láncszemének a tudás hiánya bizonyult. Az információk keresésében, a találatok kezelésében, hasznosításában meglehetősen alacsony szintű jártasságot tapasztalunk. Vizsgálatunk arra mutatott rá, hogy az emberek többsége nincs, illetve alig van tisztában azzal, hogy a Neuman-galaxis eszközrendszerének segítségével hogyan boldoguljon az interneten fellelhető információk között. És itt nem csupán egy szűk réteget, hanem mindannyiunkat érintő kérdésről van szó. Lett légyen az akár a legprofánabb információs igény, mint például az, hogy hol szerezhető be legolcsóbban a krumpli, vagy, hogy mikor indul a vonat, vagy akár az idegsebészetben alkalmazott legújabb eljárásokról történő információszerzés.

 

A felmérés és az annak eredményeit közzétevő kötet úttörő vállalkozás: hazánkban először vállalkozott e rendkívül széles terület felderítésével. Külön érdeme a könyvnek, hogy a meglehetősen nagy minta mellett a szerzők azt is szem előtt tartották, hogy ne csupán a diákok, hanem a munka világában élők ide vonatkozó kompetenciáit is megvizsgálják.

 

Az internethasználat életünk minden szegmensét behálózó jellege miatt a könyv nem csak a könyvtárak és a könyvtárosok számára érdekes kútfő, hanem szinte mindenkinek, akit érdekel, akit érint a napjainkban zajló információhasználati kultúra-, ha tetszik, paradigmaváltás.

 

Sipos Anna Magdolna, Varga Katalin, Egervári Dóra

 

Net! Mindenekfelett? Kompetenciák a Digitális Univerzumban. Pécs : PTE FEEK Könyvtár- és Információtudományi Intézet, 2015. 265 old. http://mek.oszk.hu/14700/14787/

 

 

 


      Karunk új neve 2015. szeptember 1-től Kultúratudományi, Pedagógusképző és Vidékfejlesztési Kar.
A PTE KPVK a jogelőd karok szellemi, kulturális értékeit és hagyományait megőrizve, megújuló képzési kínálattal várja a továbbtanulni szándékozókat.