Kedves Listatagok!
Ne legyünk ennyire borúlátóak! A jognak nem csak útvesztői, hanem előnyös kerülőútjai is léteznek. :)
Ha valaki továbbra is mellékletként szeretné szerepeltetni a szóban forgó dokumentumokat (Gyűjtőköri szabályzat, Könyvtárhasználati szabályzat, stb.), akkor egyszerűen csak bele kell írni az SZMSZ-be, hogy mindezek x és z számú, "blablabla" című mellékletben került szabályozásra. Így szó esik róla az SZMSZ-ben (tehát nem hiányzik), mégis megmaradhat önálló mellékletként.
Ami a könyvtárostanárok munkaköri leírását illeti, ez kifejezett előrelépés, hiszen a munkaköri leírás sokkal könnyebben módosítható, korszerűsíthető, ha nem képezi az SZMSZ részét. A mi iskolánkban külön munkaköri leírása van a könyvtárpedagógusnak, külön az iskolakönyvtárosnak, sőt, a Minőségirányítási Program részeként külön értékelőlapok vonatkoznak mindkettőre. Ha csak egy könyvtáros van, értelemszerűen mindkettő vonatkozik rá. Ez a fajta megközelítés persze az iskola vezetőségének szakmaiságától és együttműködési készségétől függ, hála az égnek a mi iskolánkban ilyesmikre panasz igazán nem lehet.
Mindazonáltal, ha valaki ragaszkodik a könyvtárostanár munkaköri leírásának SZMSZ-ben vagy annak mellékleteként történő szerepeltetéséhez, ezt semmilyen jogforrás sem tiltja, bele lehet venni (csak mostantól nem kötelező).
A szakmai kontroll előírásának hiánya valóban rendkívül sajnálatos, mivel a pénzügyeiről a legtöbb intézmény nem dönthet maga. Nem tehetünk mást: bízzunk magunkban.
Üdvözlettel:
--
Surányi Adrienn
Könyvtáros-tanár
Remetekertvárosi Általános Iskola, Könyvtár
1028 Budapest, Máriaremetei út 71.
http://remetekonyvtar.x3.hu/
+36 70 613 9636
Surányi Adrienn
Könyvtáros-tanár
Remetekertvárosi Általános Iskola, Könyvtár
1028 Budapest, Máriaremetei út 71.
http://remetekonyvtar.x3.hu/
+36 70 613 9636
2013. április 1. 9:45 Klára Szakmári írta, <szklaris@gmail.com>:
Üdvözlettel:A KTE elnökségének megítélése szerint ez a jogszabályi változás nem a szakmaiság erősödését segíti elő.Az már más kérdés, hogy ilyen rövid idő alatt ilyen sok intézménynek lehetetlen lett volna ellátni a jelenleg működő szakértőknek a feladatot...Ha belegondolunk, hogy nincs semmiféle külső, SZAKMAI kontroll, nos ez nem üdvözlendő dolog, sőt!!!A szakértéssel kapcsolatban sem találom üdvözlendőnek a változást... valószínűleg egyértelműen anyagi okok miatt törölte a jogalkotó...valamint az is ok lehetett, hogy az intézményi SZMSZ-eket sem véleményezi szakértő, ami megint nem a szakmaiság irányába mutat...Véleményem szerint ez akár komoly munkajogi kérdéseket is felvet-felvethet. Túl a szakmai szempontokon, a besorolást, a fizetést is befolyásolja majd.Komoly gondokat fog okozni a könyvtárostanár munkájának elbírálásánál, megítélésénél és majd a minősítésénél, hogy kikerült a kötelező rész/ mellékletből a könyvtárostanár munkaköri leírása, így az általános pedagógusi munkaköri leírást fogja kapni... és pont az, ami az ő munkájának specialitása,sajátossága, ami alapján meg lehetne határozni,miben különbözik pl. a matematika tanárétól, nem kerül majd bele.Nagyon jelentős hiányosságnak tartom, hogy pont a könyvtárszakmai részek háttérbe szorulhatnak az SZMSZ elkészítésekor, holott ezért is kell külön SZMSZ a könyvtárnak az iskolán belül.Kedves Mindenki!Valóban változott az iskolai könyvtárak SZMSZ-ének szerkezete, de ez - véleményem szerint önmagában nem ad okot örömre.Nem mondanám, hogy jelentős hibát korrigáltak... Azért is voltak ezek külön mellékletek, mert az élet, az idő, a jogszabályi változások következtében egy mellékletként működő dokumentumot könnyebb átírni, átszerkeszteni, esetlegesen változtatni, mint az egészet.
2013. március 31. 23:11 Zsuzsanna Platthy írta, <platthyzsu@gmail.com>:_______________________________________________
Könyvtári SzMSz:Az iskolai SzMSz részét képező könyvtári SzMSz-nek öt melléklettel kell rendelkeznie. Ez az előírás lehetetlenné tette az iskolai SzMSz elfogadható szerkesztését, tagolását. A. módosítás kiküszöbölte ezt az anomáliát. A továbbiakban tehát a 163. § (3) bekezdésének 2013.03.23-tól való hatályon kívül helyezése miatt nem kell mellékletként megjelentetni a könyvtári SzMSz öt elkülönülő részét. Ugyanakkor az öt részből négyet továbbra is szabályozni kell, nem szükséges azonban már a könyvtáros-tanár munkaköri leírásának meghatározása. Végre egy jelentős hibát kiküszöbölt a jogalkotó!32. § Az R. 167. § (3) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:"(3) A könyvtár SZMSZ-ében kell meghatározni az iskolai, kollégiumi könyvtára) könyvtárhasználóinak körét,b) esetén a beiratkozás módját, az adatokban bekövetkezett változások bejelentésének módját,c) szolgáltatásai igénybevételének feltételeit,d) gyűjtőköri szabályzatát,e) használatának szabályait,f) nyitva tartásának és a kölcsönzésnek a módját és idejét,g) tankönyvtári szabályzatát, a tartós tankönyvekre vonatkozó szabályokat,h) katalógusszerkesztési szabályzatát."Nincs már hatályban 2013.03.23-tól az az előírás sem, amely szerint a könyvtár SzMSz-ét könyvtári szakértővel véleményeztetni kellett.
--
Platthy Zsuzsa
informatikus könyvtáros
Web:http://www.nemessuli.hu/
Katalist mailing list
Katalist@listserv.niif.hu
https://listserv.niif.hu/mailman/listinfo/katalist
--
Szakmári Klára
könyvtárostanár
szklaris@gmail.com
Budai Nagy Antal Gimnázium Bp.
229-18-94/111 vagy 229-18-15/111
_______________________________________________
Katalist mailing list
Katalist@listserv.niif.hu
https://listserv.niif.hu/mailman/listinfo/katalist