2022. április 19., kedd

[KATALIST] Kisebbségjogi kalauz: könyvsorozat – olvasószolgálatosok, gyűjteményszervezők figyelmébe!


T. Listatagok, kedves Kollégák!

 A kisebbségjogi tárgyban indított könyvsorozat fő pártfogója dr. Szili Katalin jogász, az Országgyűlés korábbi elnöke, a Kárpát-medencei Képviselők Fórumának létrehozója, jelenlegi feladatkörében a határon túli autonómiaügyekért felelős miniszterelnöki megbízott.

A 2022. április 12-én tartott könyvbemutatóról megjelent hazai sajtóhírt az alábbiakban teljes terjedelmében betűhíven közlöm, elektronikus változatát nem találtam.
A hazai sajtó  2022. április 11-én szemlézte a Newsweek-ben (USA), ugyanebben a tárgyban megjelent véleménycikket. Ebben a szerzők „a kontinens békéjének és stabilitásának fenntartása érdekében"  öt alapelvnek az európai törvényhozásba való beépítését javasolják.

Felhívom a figyelmet a témában megjelent néhány kapcsolódó írás linkjére, ill. a könyvsorozat első kötetének bemutatóján elhangzottakra – amiből, többek között, az is kiviláglik, hogy idén őszre mind az öt tervezett kötet megjelenik.

Üdvözlettel:
Haraszti Pálné



1. 2022. április 12-én tartott könyvbemutató


Hiánypótló kiadvány a kisebbségi jogokról (betűhív közlés)

Megjelent a Kárpát-medencei magyar kisebbségjogi kalauz második kötete., amely egyúttal a romániai kisebbségi jogokat veszi górcső alá. A kötet tegnapi bemutatóján Szili Katalin, határon túli autonómiaügyekért felelős miniszterelnöki megbízott kiemelte: a kisebbségi kalauz célja az volt, hogy szülessenek olyan kötetek, amelyek bemutatják a 21. században a közösségeknek, melyek azok a jogok, amelyeket nemzeti kisebbségként a saját többségi társadalmukban gyakorolhatnak. Tájékoztatása szerint a második kötet – amelyet online formában is elérhetővé tesznek – a romániai magyar közösség nemzetiségi és nyelvi jogait tekinti át, valamint a neuralgikus kérdéseket is számba veszi. – A mostani kötetnek külön aktualitását adja, hogy Románia tizenöt éve az Európai Unió tagja – fűzte hozzá a miniszterelnöki megbízott.

Szili Katalinhoz hasonlóan Markó Attila is elmondta, hogy a tanulmánykötetekkel képet szerettek volna alkotni egy aktuális pillanatban a jogi helyzetről a Kárpát-medencében. A kötet szerzője rámutatott, Románia arról híres, hogy miniszterei állandóan reformokat akarnak bevezetni és mindent átszerveznek. Folyamatos jogi hullámvasút jellemző, amit sokszor követni is nehéz. Ennek következtében a parlamenti munka számtalan esetben arról szól, arra figyelnek, nehogy úgy változzanak a jogszabályok, hogy meglévő kisebbségi jogokat elvegyenek – magyarázta. Markó Attila arra is kitért, fontos, hogy Románia társadalma is belássa, akkor tud erős lenni, ha minden közössége erős. Hiába vannak jó törvények, ha az alkalmazásuk nem megfelelő módon történik. Ezért jelennek meg a mostani kötetben hangsúlyosan az egyes jogszabályok alkalmazási hiányosságai – húzta alá.

Végül Kántor Zoltán, a Nemzetpolitikai Kutatóintézet igazgatója a kiadvány kapcsán arról beszélt, úgy gondolták, olyan sorozatot készítenek, ami tömören, közérthető módon tekinti át a kisebbségjogi kérdéseket.

A Nemzetpolitikai Kutatóintézet által indított hiánypótló sorozat első kötete a kárpátaljai magyar közösség nemzetiségi és nyelvi jogait járta körül, a következő, néhány hét múlva megjelenő kötet pedig a felvidéki helyzetet fogja bemutatni.
Forrás: Magyar Nemzet, 2022. április 13. p. 6


2. Véleménycikk a Newsweek-ben

Európának meg kell védenie a nemzeti kisebbségek jogait

Szili Katalin és Kalmár Ferenc, Magyarország szomszédságpolitikájának fejlesztéséért felelős miniszteri biztos nemrégiben véleménycikket jelentettek meg a Newsweek-ben. Ezt ismerteti a Magyar Nemzet 2022. április 11. száma „Európának meg kell védenie a nemzeti kisebbségek jogait" címen.

A szerzők „a kontinens békéjének és stabilitásának fenntartása érdekében" az alábbi öt alapelvnek az európai törvényhozásba való beépítését javasolják:

  1. A nemzeti kisebbségi kérdések nemcsak hazai, hanem európai ügyek. A kisebbségi jogok az egyetemes emberi jogok részét képezik. Ezeknek a kérdéseknek a hatékony és sikeres kezelése csak európai szinten valósítható meg.

  2. A nemzeti kisebbségek védelmének az identitáshoz való jogon kell alapulnia.

  3. Az identitás védelme érdekében mind az egyéni, mind a kollektív jogokat garantálni kell.

  4. Az állampolgárság és a nemzeti identitás különálló fogalmak, amelyek nem feltétlenül esnek egybe.

  5. A tagállamok területén élő nemzeti kisebbségek az adott állam alkotórészei.


3. További kapcsolódó dokumentumok:

(...)

„A határon túli autonómiaügyek egyeztetési eljárásaiban közreműködő miniszterelnöki megbízott," Szili Katalin, „a kötet kezdeményezőjeként arról beszélt, ha őszre elkészül mind az öt kötete a sorozatnak, olyan látleletet tudnak felmutatni, ami alapján meghatározható, hol kell és hol lehet javítani a kisebbségek jogainak biztosítása érdekében.

Kiemelte: nagyon fontos, hogy össze lehessen hasonlítani az egyes uniós tagállamok, társult országok - mint 2017 óta Ukrajna - kisebbségvédelmi joganyagát az Európai Unió elvárásaival, és úgy vélte, fontos üzenete van annak, hogy egy ország - akkor is, ha nem kikényszeríthetőek ezek a szabályok - mennyire tartja be a kisebbségvédelmi joganyagot."

(…)

„Szólt arról is, a könyvsorozat célja, hogy 2021-es pillanatfelvételt készítsenek a határon kívül rekedt kisebbségi közösségek jogairól, és arról, milyen a jogszabályi lehetőségek, keretek biztosítják a kisebbségi közösségek jogait az egyes országokban. Hozzátette: ebben a kérdésben a legérzékenyebb terület a kárpátaljai magyarság helyzete, illetve az ukrán jogszabályi előírások, az utóbbi években ugyanis számtalan esetben szűkítették a kisebbségi jogokat Ukrajnában, amit Magyarország sajnálatosnak tart.

Szili Katalin kifejezte reményét, hogy Ukrajna vissza fog térni ahhoz a kisebbségvédelmi politikához, amelynek mentén az 1990-es években elindult."


Mentes a vírusoktól. www.avast.com