Tisztelt Hölgyem! Tisztelt Uram! Kedves Kolléga!
Megjelent a Könyvtári Figyelő 2021/2-es száma, az elektronikus változat elérhető: http://ojs.elte.hu/kf
A http://ki2.oszk.hu/kf/ oldalra a továbbiakban nem töltünk fel lapszámokat. A felület instabillá vált, ezért az archivális példányok, cikkek korrekt kereséséhez az alábbiakat javasoljuk: o Az OJS-ben a 2020/1. számtól kezdődően kereshetők a lapszámok. Az Elektronikus Periodika Adatbázisban az indulástól napjainkig megtalálhatóak és kereshetőek teljes szöveggel a lapszámok, és a továbbiakban is folyamatosan archiválunk itt is minden számot: o az 1955–1957 évfolyamok Könyvtári tájékoztató címen https://epa.oszk.hu/04000/04003 1958-tól Könyvtári Figyelő címen https://epa.oszk.hu/00100/00143 |
Kedves előfizetőink számára a nyomtatott példányokat mielőbb postázzuk.
2021/2. TARTALOM
Abstracts 181
TANULMÁNYOK
KISZL Péter: Fenntarthatóság és társadalmi hasznosság: gazdaságfejlesztés innovatív könyvtári eszközökkel 185
MOLNÁR Georgina – BERNÁTH Lajos: A kiválóság útján, avagy hogyan szabályozzuk folyamatainkat? – Esettanulmány az „Anonymus Könyvtár" vezetési rendszer fejlesztési projektjéről 219
MŰHELY
ISTÓK Anna – TÓTH Gabriella: Zöld városban zöld könyvtár 239
MÚLTUNKBÓL
POGÁNY György: Kőhalmi Béla emlékezete – Életrajz és pályakép I. 247
KITEKINTÉS
ILÁCSA Szabina: Beszámoló a BIBFRAME Workshop in Europe 2020 – 4th Annual Meeting rendezvényről 258
KÖNYVSZEMLE
Könyv az információs műveltségről és pedagógiai megközelítéséről
LANDØY, Ane – POPA, Daniela – REPANOVICI, Angela: Collaboration in Designing a Pedagogical Approach in Information Literacy. Cham: Springer International Publishing, 2020. XI, 161 p. (Springer Texts in Education). (Ism. Koltay Tibor) 277
A KÜLFÖLDI FOLYÓIRAT-FIGYELŐ (REFERÁTUMOK) rovat most is sok hasznos és érdekes hírt hoz a világból – szubjektív szerkesztői válogatás:
- „Sötét tudás": A referáló rovat olyan információkkal, fogalomértelmezéssel indít, amelyek – bár a mögöttük húzódó tevékenységek mindig léteztek – az utóbbi években váltak széles körben elterjedtté: sötét tudás, világos tudás, dark web – miről is van szó tulajdonképpen?
- Császári örökség és nemzeti identitás: Sokan ismerjük, szeretjük, de hogyan is jött létre az Osztrák Köztársaság Nemzeti Könyvtára? –kutatási beszámoló.
- Örök kérdés – a könyvtárak jövője: mit gondolnak erről Oroszországban? Mit tartalmaz az IFLA Global Vision projektjének ötletbankja?
- ÉS: Hogyan maradhat releváns a közkönyvtár? Nézzük meg, mi történt Gentben! A flamand közkönyvtárakban az utóbbi húsz évben folyamatosan csökkent a beiratkozott olvasók és a kölcsönzések száma. 2017-ben, az új központi könyvtár megnyitása óta ez a tendencia megfordult, különösen a fiatalabb olvasók körében. Ez lehetséges? Hát persze! Mi kell hozzá? Egy nagy „kanyar" – a könyvtár neve ezt jelenti flamandul – azaz korszerűen, nyitottan gondolkodó, a használókat a legnemesebb értelemben szolgáló szakemberek, akarat, tervezés, kitartás, munka, munka, munka, és persze pénz, pénz, pénz; USA – létrejött egy közkönyvtári innovációs osztályozási modell, szempontok: program, folyamat, partnerség és technológia.
- Digitális átalakulás és intézményi integráció – A Dán Királyi Könyvtár 7 pontban összegzi a legfontosabb stratégiai célokat.
- Járvány: Német Nemzeti Könyvtár – foglalási rendszer, szakaszos nyitvatartás, maszk, távmunka, online konferenciák, tárlatvezetések járványügyi előírásokkal és sok más jó megoldás – és lehet, hogy meg kell szokni, hogy az eddig szokatlan az új „normalitás". USA – drónos kiszállítás, kültéri böngészés, strandkönyvtár egy hajózási konténerben, sporteszközökkel – és már megint új fogalmak: tárgykölcsönző könyvtár, küszöbkönyvtár, eszközkönyvtár; Koronavírus-történetek gyűjtése: miképpen lehet a jelen eseményeit valós időben, a történeti forrásokhoz méltó gondossággal megőrizni? Hollandia, Dánia, Norvégia, Svédország – Nőtt az e-kölcsönzés 2020-ban, de Svédország kilóg a sorból; És: Elvágyódás – idén az online médiatrendeket a járvány formálta – ennek köszönhető a kényszer szülte innováció – a BuB-ban megjelent írás mintegy összefoglalja az elmúlt, rendkívüli év eseményeit, a könyves szakmára és kulturális területre történő tágabb kitekintéssel.
- Mindeközben, a háttérben: A tárgyszavak és osztályozási jelzetek kiosztásának elhagyása a felsőoktatási könyvtárakban az e-könyvek tömeges megjelenése miatt – egy nemzetközi kutatás eredményei; felhasználó-központú webes navigációtervezés kontra „érthetetlen" könyvtárszakmai terminológia – weboldal-teszt Kaliforniában; a Bajor Állami Könyvtár keretében működő közkönyvtári módszertani központ megújult honlapja: színes, informatív és felhasználóbarát.
- Végül, de nem utolsósorban: „Senkit nem hagyunk magára": IFLA-irányelvek a hajléktalanok könyvtári ellátásáról.
Sok jó olvasmányt, szép nyarat, jó pihenést, feltöltődést kívánunk Önnek:
A szerkesztők
Sághi Ilona
a Könyvtári Figyelő vezető szerkesztője
Országos Széchényi Könyvtár
Budapest, Budavári Palota "F" épület
Ilona Saghi
Library Review/Managing editor
National Széchényi Library
Budapest Buda Castle "F" Building
36-1-224-3892
36-30-784-2216