Tisztelt Hölgyem! Tisztelt Uram! Kedves Kollégák!
A Könyvtári Figyelő szerkesztőbizottsága, szerkesztősége és kiadója nevében boldog, sikeres új esztendőt kívánok Önöknek.
Decemberben elkészült a 2020/4. szám, amelynek elektronikus változata a http://ki2.oszk.hu/kf/2021/1/
címen már olvasható. Az előfizetők részére a nyomtatott példányokat postázzuk, és – megköszönve eddigi, és remélve további érdeklődésüket – mellékeljük a 2021. évi megrendelő lapot elektronikus formában is.
KÖNYVTÁRI FIGYELŐ 2020/4. – TARTALOM
Abstracts
TANULMÁNYOK
SIPOS Anna Magdolna: Bibliometriai tükörkép a könyvtár és a könyvtártudomány interdiszciplináris kapcsolatairól
BITTNERNÉ TEMESI Zsuzsanna – LENCSÉS Ákos: A hazai holokausztkutatás könyvtári tájékoztatási forrásai és az USC SOÁ Alapítvány Vizuális Történelmi Archívum az EISZ Nemzeti Programban
BÉKÉSINÉ BOGNÁR Noémi Erika – NÉMETH Márton: Hogyan lépjünk egyről a kettőre? A K2 műhely múltja és jelene
TOMORI Tímea – KOLTAY Tibor – Vincas GRIGAS: A középiskolai tanárok viszonya az információs műveltséghez Magyarországon, Lengyelországban és Litvániában
BESSENYEI Ágnes: A Nemzeti Színház XIX. századi szövegkönyvei az Országos Széchényi Könyvtárban. A színházi szövegkönyv mint egyedi dokumentum katalogizálása
MŰHELY
NÉMETH Márton: Szubjektív mozaikok a Networkshop 2020 konferenciáról
KÖNYVSZEMLE
CSÍK Tibor: Könyvtár és iskola. Tanulmányok. Budapest, ELTE BTK Könyvtár- és Információtudományi Intézet, 2020. (Ism. Németh Réka Valentina)
GEREBEN Ferenc: Boldogult olvasókoromban : Írások a magyar olvasáskultúráról. Budapest, L’Harmattan – TIT Kossuth Klub, 2019. Ars Sociologia sorozat (Ism. Bartos Éva)
KÜLFÖLDI FOLYÓIRAT-FIGYELŐ (REFERÁTUMOK)
„Az információ vörös fonala” mentén haladva ajánlok a 70 referátum közül néhányat, amelyek megkerülhetetlen irányokat, felvetéseket, ugyanakkor lehetőségeket mutatnak a hazai szakemberek számára is.
Egy globális válság újrarajzolhatja a könyvtári szolgáltatásokat, de Európa közkönyvtárai a koronavírus-világjárvány alatt kreatívan és online üzemmódban működtek. Ehhez a témához kapcsolódóan több referátumot is beválogattunk, amelyek különböző aspektusokból mutatják be az eseményeket, a különleges helyzetre adott könyvtári válaszokat.
A járvány mindent felülíró térnyerése sem akadályozhatta a szakterületi kutatásokat és innovációkat. Melyek voltak például 2020 fő trendjei a felsőoktatási könyvtárakban? Open acces, változásmenedzsment, gépi intelligencia, adatelemzés, streamelés, társadalmi igazságosság – izgalmas irányok, csakúgy, mint a
Tér a digitális bölcsészet számára a Francia Nemzeti Könyvtárban című írásban olvasható projekt megvalósítása, amelynek keretében a Salle X egy részét hibrid, interdiszciplináris tudományos közösségi térré alakították át, ahol többféle (könyvtári, jogi, információtechnológiai) szakértelem találkozhat.
Németország egyik vezető szakintézménye is kétségtelenül élen jár a szakterületi fejlesztések terén, tudható meg a – Több mint könyvtár: a holnap tudásszervezése a hannoveri TIB-ben című írásból.
De vajon milyenek A kisebb könyvtárak jövőbeni kilátásai: jó példák bemutatása Bajorországból – a cikk több adaptálható ötletet ad egy olyan térségből, ahol arra törekszenek, hogy a városokban és a vidéki területeken azonosak legyenek az életkörülmények.
Végül, de nem utolsósorban Calgary Új Központi Könyvtárának építése, amelyet már évek óta követek – 2018-ban megnyílt a könyvtár, és olyan kifejezések jellemzik, mint emberközpontú tervezés és design thinking, Expressz Könyvtár, Alkotás Tere, játszótér a legkisebbeknek, Questionnarium interaktív kiállításokkal, LEGO-asztalokkal és virtuális valósággal a nagyobbaknak, Teen Area techlaborral, játékinfrastruktúrával, audio/videostúdióval és számítógépteremmel a kamaszoknak, önkéntesek, akadálymenetesség, Közösségi Nappali…
E lapszámunk olvasáshoz is szép napokat kívánva,
üdvözlettel:
Ilona
Sághi Ilona
a Könyvtári Figyelő felelős szerkesztője
Országos Széchényi Könyvtár
Budapest, Budavári Palota "F" épület
Library Review/Managing editor
National Széchényi Library
Budapest Buda Castle "F" Building
36-1-224-3892
36-30-784-2216