Megjelent Balogh András „újabbnál is újabb könyvtár” értelmezése a Kossuth Kiadónál. (NÉRO 15. füzet.)* A gyakorló könyvtáros filozófiai megalapozottsággal kísérli meg az informatika nyomán átalakuló könyvtár meghatározó vonásait észlelni, rögzíteni. Értekezése végigveszi a könyvtári működés alapelemeit. Abban vizsgálódik tanulmány, hogy mi változott meg jobban: az olvasó? a könyv maga? az írói hozzáállás? a könyvtáros és munkája?
A ma sokat olvasott és idézett gondolkodók (Heidegger, Gadamer, és mások) nyomán, és az általuk teremtett bölcsészeti keretekben igyekszik a szerző meghatározni a könyvtár, mint információs intézmény helyét, szerepét a digitális információk környezetében. Így következtet: „De éppen a természettudományok egzaktsága sajátosan ’kiüresíti’ a könyvtártudomány szellemtudományos aspektusait, még ha el is ismerem, hogy a mai könyvtár (technikai működtetése, a tájékoztatástudomány logikai nyelve, szintaxisa) az információelméleten, informatikán is nyugszik. De éppen ebből (is) kiindulva, ’fokozatosan jött’ a felismerés, hogy a könyvtártudomány posztmodernizálódása nem mehet végbe egy ’szimpla’, természettudomány felé nyitó, orientáló, súlypontáthelyező paradigmaváltással, hanem éppen a könyvtártudomány ’flexibilitását’, gyakorlatorientáltságát, és igen, hagyományát is kihasználva kell megkeresni azokat a filozófiai módszereket, amelyek a mai (virtuális) könyvtárat létében kérdezik ki az információs létezés sajátosságairól.”
Felmerül a könyvtáros felelőssége az új szövegvilágban. Az elektronikus texteknek nincs nyilvántartási talapzata, eltérően a print művektől. A veszélyhelyzetre utalnak az alábbi megállapítások: „A digitális selejtezés, törlés kérdése éppen ezért sokkal drámaiabb problémát vet fel, hiszen nem példányok apasztásáról van szó, mint a valós könyvek esetében, hanem a digitalizált információs fenomén egzisztenciális fennállásának megszüntetéséről. Innentől kezdve, hacsak egy másik információs forrásban nincs archiválva, akkor megszűnt létezni mindenki számára. Egy tisztán digitális világ manipulációs technikái kimeríthetetlenek az ilyen eshetőség számára, s ez éppen a nyomatott dokumentum és a digitalizált információ közötti egzisztenciális fennállás különbségében van.”
Hogyan változik az olvasó, illetve hogyan kell változnia? Talán rá vár a legnagyobb kihívás. Ezt a kérdéskört is elemzi a szerző.
További ismertető és a könyv elérhetősége: http://konyvkonnektor.hu/?p=5083
*Balogh András: Hermeneutika és könyvtár(tudomány). A fenomenológia és a hermenutika könyvtári alapkérdései. [elektronikus könyv] NÉRO sorozat 15. füzet. Budapest, Kossuth Kiadó, 2016. Terjedelem ePub-ban 63 oldal. ISBN: 9789630985246