2015. augusztus 24., hétfő

[KATALIST] Meghívó az Országos Széchényi Könyvtárban megrendezésre kerülő "Nekünk mégis Mohács kell..." szimpóziumára

„Nekünk mégis Mohács kell..."

Szimpózium a mohácsi csata évfordulóján a Budai Várban

2015. augusztus 29. (szombat) 13.00 – 18.00

Országos Széchényi Könyvtár, Díszterem (VI. emelet)

Nekünk tényleg Mohács kell, amit mi sem bizonyít jobban, hogy – leszámítva persze a 20. század napi politikával átitatott interpretációit –, egyedül a magyar őstörténet iránti érdeklődés zárkózhat fel az alig egy évtized múlva félévezredes fordulóját ünneplő kérdés mellé: mi is veszett ott tulajdonképpen 1526. augusztus 29-én? A kérdésre, mint annyi mindenre, a történelem iránt érdeklődő összes magyarnak van válasza, s ezek a válaszok a szokásnak megfelelően sokszínűek, egymással kibékíthetetlenül szembeállók a tudomány határán innen és túl (hasonlóan a magyarság eredetéhez kapcsolódó problémakörhöz). Lehet-e ennyi év, ennyi forráselemzés, régészeti feltárás, szakmai vita után bármi újat is mondani?

Az utóbbi évek kutatásai azt bizonyítják, hogy igen, mindig akad valami nóvum, amire rácsodálkozhatunk. Ugyanis 2014-ben egy figyelemre méltó cikk jelent meg két szombathelyi orvostól, amelyben a szerzők arra tettek kísérletet, hogy II. Lajos (1506–1516) magyar és cseh király halálával és eltemetésével kapcsolatos kérdésre választ találjanak. 2015 tavaszán járta be a nyomtatott és az online sajtót az a hír, miszerint elképzelhető, hogy a király maradványaiért indított kutatóexpedíció nem Lajos holttestét hantolta ki 1526 október közepén Mohácstól nem messze. Emellett felvetődött ismét az a legenda, hogy a magyar királyt megölték a vesztes csata után és egészen másvalaki holttestét temették el pár héttel később Székesfehérvárott a későbbi magyar király, Szapolyai János jelenlétében.

A szimpózium arra keresi a választ, hogy lehetséges-e mindez, illetve a korabeli források új nézőpontú elemzése és a modern tudományok (antropológia, sebészet, igazságügyi orvostan) alkalmazása választ adhat-e arra, hogy mi történhetett II. Lajossal és holttestével? Az előadók között megtalálható lesz sebész, patológus, antropológus, igazságügyi orvosszakértő, irodalomtörténész, klasszika filológus, történész és könyvtáros. A szimpózium részvétele ingyenes, mindenkit szeretettel várunk!

További információk:

Farkas Gábor Farkas (Régi Nyomtatványok Tára)
e-mail: gfarkas@oszk.hu – tel.: 224-3782



Új híradás. Hogyan esett meg a magyarországi csata a török  császárral. Ott volt egy ember Bécsből, és utána megírta Ottingenbe. 1526. (OSZK, RNYT, Röpl. 68. címlapja)