2015. május 19., kedd

Re: [KATALIST] könyvterek, digitális szalonok, e-book olvasó teraszok: egy 3K-ban megjelent tanulmányról

Valami ilyesmiért nevezem én egy ideje infotékának. Bár ez sem a legjobb kifejezés, ragozni, képezni sem nagyon lehet (pl. 'infotékás', stb.), de talán jobban kifejezi az intézmény lényegét, mint pl. a könyvtár.
Netalán képezünk új, jobb kifejezést a könyvtár szóra? 
 
BPM
 
 
 

"Kerekes Pál" <kerekes.pal@t-online.hu> írta:
 

A könyvtár élményközpont. Rekreációs csarnok. Bibliopláza. Ilyen és hasonlóan izgalmas, új megközelítésekkel írja le a jelenkori könyves műveltségi központokat, a könyvtárakat, Balogh András „Könyvtár, közösségi tér, minőségi-szellemi rekreáció” című tanulmányában.  

Aki jár könyvtárba, vagy csak az előtérig jut, tapasztalhatja: a néhány évtizeddel ezelőtti könyvtárhasználati szokások alaposan megváltoztak. Ez természetes, egész világunkat átalakította a virtualitás. A könyvesházban nem a karnyújtásnyira lévő könyvhöz nyúlunk, hanem a világhálót böngésszük. Sokan eleve nem is igénylik az intézmény állományát, magukkal hozzák az olvasnivalót laptopjukon, tabletjükön. „A könyvtár ma már messze nem az a hely, amellyé a köznyelv, a szóhasználat az elmúlt évtizedekben, az elmúlt fél évszázadban átörökítette, sztereotipizálta, hanem új jelentésekkel, új típusú használói–kulturális reprezentációkkal teli „tér”, mind a fizikai, mind a virtuális valóságát tekintve” – áll a bevezetőben.

A könyvtárlátogatót felhasználónak vagy továbbra is olvasónak lehet-e tekinteni?  A jelentésképzés aktusait végrehajtó karakter-vadász is színre lép?

Balogh András : Könyvtár, közösségi tér, minőségi-szellemi rekreáció tanulmányának ismertetése a Könyvkonnektoron: http://konyvkonnektor.hu/?p=4778

 

 
 
 
 

A könyvtár élményközpont. Rekreációs csarnok. Bibliopláza. Ilyen és hasonlóan izgalmas, új megközelítésekkel írja le a jelenkori könyves műveltségi központokat, a könyvtárakat, Balogh András &#8222;Könyvtár, közösségi tér, minőségi-szellemi rekreáció&#8221; című tanulmányában.&nbsp;&nbsp;Aki jár könyvtárba, vagy csak az előtérig jut, tapasztalhatja: a néhány évtizeddel ezelőtti könyvtárhasználati szokások alaposan megváltoztak. Ez természetes, egész világunkat átalakította a virtualitás. A könyvesházban nem a karnyújtásnyira lévő könyvhöz nyúlunk, hanem a világhálót böngésszük. Sokan eleve nem is igénylik az intézmény állományát, magukkal hozzák az olvasnivalót laptopjukon, tabletjükön. &#8222;A könyvtár ma már messze nem az a hely, amellyé a köznyelv, a szóhasználat az elmúlt évtizedekben, az elmúlt fél évszázadban átörökítette, sztereotipizálta, hanem új jelentésekkel, új típusú használói&#8211;kulturális reprezentációkkal teli &#8222;tér&#8221;, mind a fizikai, mind a virtuális valóságát tekintve&#8221; &#8211; áll a bevezetőben.A könyvtárlátogatót felhasználónak vagy továbbra is olvasónak lehet-e tekinteni?  A jelentésképzés aktusait végrehajtó karakter-vadász is színre lép?Balogh András : Könyvtár, közösségi tér, minőségi-szellemi rekreáció tanulmányának ismertetése a Könyvkonnektoron: http://konyvkonnektor.hu/?p=4778 &nbsp;_______________________________________________
Katalist mailing list
Katalist@listserv.niif.hu
https://listserv.niif.hu/mailman/listinfo/katalist