2015. április 17., péntek

Re: [KATALIST] Könyvtári Figyelő -- Open Access?

Igen, az OA elvi támogatottsága érzékelhető; megítélése változóban van.

 

Az is lehetséges értelmezés, hogy, a KF, mint nonprofit szaklap esetén senki nem fizet kétszer – legalábbis közvetlenül nem. Ugyanis a szerző (jellemzően) munkaidőben írja a cikket, a kiadási funkciókat közalkalmazottak végzik, a potenciális megrendelők szintén közpénzt költenek.  

 

Ugyanakkor az OA-alapelv is érthető és logikus: közpénzből végzett kutatások eredménye legyen mindenki számára nyilvános. Pláne, ha a kiadási tevékenységek is közpénzből folynak – ellentétben olyan esetekkel, ahol ugyanezek magánpénzekből vannak.

 

Visszatérve a kiindulási ponthoz: használói érdek(em) a lap

-          késleltetés nélküli

-          teljes elérése

-          profi folyóiratok webes megjelenési színvonalán (html, pdf)

a Könyvtári Figyelő esetében is.

 

A feltártság szintje, az olvasási minőséget szolgáló beépített eszközök megléte nyilván izgalmas – lévén mi az információszervezés és kezelés profi szakemberei vagyunk – ugyanakkor öröm, hogy a modell legfontosabb funkciói bizonyítottan, magyar, nonprofit környezetben is működhet, ld. pl.: Magyar Tudomány http://www.matud.iif.hu/archive.htm.

 

Üdvözlettel,

Mikulás Gábor

 

 

 

From: Katalist [mailto:katalist-bounces@listserv.niif.hu] On Behalf Of Dudás Anikó
Sent: Thursday, April 16, 2015 1:10 PM
To: KATALIST
Subject: Re: [KATALIST] Könyvtári Figyelő -- Open Access?

 

Az OA megjelenést nyilván nagyon sok szerző és olvasó -- elvben -- támogatja.

 

Az üzleti modell-váltás azonban összetett dolog és folyamat.

 

Amit MG ír, abban alapvetően csak az sántít, hogy a szóban forgó lap esetben "a közpénzen végzett kutatás hozzáférése érdekében ne kelljen újból fizetnie – a könyvtáraknak -- illetve más felhasználónak sem -- körülmény nem áll fenn, a KF ugyanis nem profitorientált üzleti  modellt követve működik.

 

A KF esetében nem fizet senki sem duplán azzal, ha előfizet a lapra. Arról van szó, hogy a közpénzi ráfordítások és az előfizetések sem elegendőek most már a megjelenéshez (amellett, hogy a szerzők, bírálók nem kapnak honoráriumot, felajánlják a saját szellemi munkájukat - amit gondolom, nem a munkaidejük alatt végeznek, hanem inkább hét végeken vagy éjszaka, míg mások pihennek).

 

Az OA-ra való áttérés és üzemeltetés nem költségmentes -- a nyomdaköltség helyett jelentkezik sok más, az informatikai környezettel járó kiadás.

 

A kérdés nemcsak a könyvtári szaksajtót érinti, hanem nagyon sok más magyarországi szakfolyóiratot is.

 

Országos  folyóiratkiadási és archiválási stratégiára volna szükség - nem tudom, erről folyt-e már országos vita, van-e már valami folyamatban.

 

Egy jó példa a szomszédból:

 

Hrčak -  Hörcsög

A horvátországi nyílt hozzáférésű tudományos folyóiratok portálja. Felületet biztosít a folyóiratok megjelenéséhez és a metaadatoknak.

Jelenlegi állomány:

  • Folyóirat: 386
  • füzet: 10.229
  • cikk: 130.098
  • teljes szövegű cikk: 124.267

A könyvtártudományi folyóiratok az "Informacijske znanosti" - Információtudomány fülön vannak.

 

Pl. A KF-hez hasonló a

Vjesnik bibliotekara Hrvatske

 

Miért nincs még nekünk ilyen országos programunk?

 

(Elképzelhető még fejlettebb technológiával, országos DOI-kiosztó rendszerrel stb. stb. Amit persze más fontos dolgokkal is össze lehetne kötni, pl. MTMT, Nemzeti Bibliográfia, HUMANUS, DOAJ, pályáztatási rendszerek stb.)

 

Üdvözlettel,
Dudás Anikó

 


Feladó: mikulasg@gmconsulting.hu
Címzett: katalist@listserv.niif.hu
Elküldött üzenetek: Csütörtök, 2015. Április 16. 8:38:28
Tárgy: [KATALIST] Könyvtári Figyelő -- Open Access?

 

Magyar könyvtáros körökben nagy népszerűségnek örvend az Open Access, azaz a nyílt hozzáférés. Példát mutatva a Könyvtári Figyelő, ( vagy éppen a Tudományos és Műszaki Tájékoztatás) is átalakíthatja üzleti modelljét e könyvtárosok által kedvelt formára.

Az Open Access mozgalom azt tűzte zászlajára, hogy a közpénzen végzett kutatás hozzáférése érdekében ne kelljen újból fizetnie – a könyvtáraknak. Esetünkben ez különösen aktuális lehet: XY könyvtáros megírja a cikket, elküldi a Könyvtári Figyelőnek, amely azt (emlékeim szerint) honorárium fizetése nélkül közli. (Félreértés ne essék, önmagában ezzel nincs gondom, megértve a lap helyzetét.) Utána a XY könyvtáros könyvtára szintén fizet azért, hogy könyvtárosa által – legtöbbször közpénz felhasználása közben -- ingyen írt cikket saját felhasználóinak bemutassa. Közpénzek felhasználásával készült tudás újabb közpénz felhasználása által érhető el. (Nem beszélve arról, hogy szegényebb könyvtárak nem tudják előfizetni a lapot, s így használói hátrányos helyzetben maradnak.)

 

Mennyre hiteles a fenti modellben a könyvtárosok Open Access-elkötelezettsége?

 

Lehet, hogy érdemes újra átgondolni – immár a szerzők és szakma egészének bevonásával -- a könyvtári szaksajtó stratégiáját. (Átgondolás ugyan volt már, az érintett szerkesztők között, amely kör ugye az érintett szereplők közül csak a kisebbséget képviseli.)

 

Mikulás Gábor

 

 

 

From: Katalist [mailto:katalist-bounces@listserv.niif.hu] On Behalf Of Horváth Zoltánné
Sent: Wednesday, April 15, 2015 6:20 PM
To: sipos.magdolna@feek.pte.hu; katalist@listserv.niif.hu
Subject: Re: [KATALIST] Könyvtári Figyelő

 

Kedves Könyvtárosok!

 

A Könyvtári Figyelő előfizetésének népszerűsítésére alakult könyvtáros csoport felhívását nagyszerű dolognak tartom, és ha a több előfizetéssel fenntartható ez a nagyszerű folyóirat, akkor válasszuk ezt az utat, akár elektronikus, akár nyomtatott formában – a Szerkesztő bizottság értékes munkájának továbbvitelével -  mert a színvonal megtartása mindenki érdeke. Akik tovább viszik, nyilván pályázni is fognak – bár mindez kemény feladat.

Egy megrendeléssel én is szeretnék hozzájárulni a folytatáshoz, és nyilván segítenek a honorárium nélküli cikkek is.

 

Köszönettel:
Horváth Zoltánné, Marcsi

könyvtáros informatikus

 

From: Katalist [mailto:katalist-bounces@listserv.niif.hu] On Behalf Of mikulasg@gmconsulting.hu
Sent: Tuesday, April 14, 2015 10:45 PM
To: katalist@listserv.niif.hu
Subject: Re: [KATALIST] Könyvtári Figyelő

 

(Ahogyan a Könyvtárosok Fb-csoportban is…) A levélben foglaltakkal egyetértve támogatom a lap továbbfejlesztett, elektronikus megjelenését az eddigi, nyomtatotthoz hasonló színvonal tartásával (illetve a folyamatos fejlesztéssel). Ezzel a szerkesztőség biztosíthatja a használók irányában a megújulás és fejlesztés iránti elkötelezettségét a megváltozott, elektronikus--hálózati környezetben.

 

Mikulás Gábor

 

 

From: Katalist [mailto:katalist-bounces@listserv.niif.hu] On Behalf Of sipos.magdolna@feek.pte.hu
Sent: Monday, April 13, 2015 5:25 PM
To: katalist@listserv.niif.hu
Subject: [KATALIST] Könyvtári Figyelő

 

Kedves Kolléganők és Kollégák!
Az alábbi felhívással fordulunk Önökhöz a hazai könyvtárügy mértékadó folyóirata, a Könyvtári Figyelő ügyében. Kérjük olvassák el!

Kedves Könyvtáros Kollégák!

A 60 éves Könyvtári Figyelő előfizetésére történő felhívással és egyben a megjelenés támogatása érdekében fordulunk a könyvtáros szakma valamennyi képviselőjéhez.

A Könyvtári Figyelő évek óta finanszírozási nehézségekkel küzd, aminek következtében az elmúlt években több jelentős változtatási kényszert kellett elszenvednie: a terjedelem csökkentése, a szerzői honoráriumok megszüntetése, vegyes, nyomtatott és elektronikus megjelenés, a Külföldi folyóirat-figyelő rovat nyomtatásban történő megjelenésének megszüntetése, az archiválás ütemének csökkenése stb.
A folyóirat fenntartásának költségei több forrásból származnak: pályázati támogatás, előfizetési díj, egyéb saját bevétel és a kiadó, az Országos Sz&eacu te;chényi Könyvtár támogatása. Az elmúlt években az egyik fő pályázati támogató, a Nemzeti Kulturális Alap évről évre csökkentette a folyóirat részére juttatott támogatását, amelynek következményeit a fentebb felsorolt intézkedésekkel némileg sikerült kompenzálni. Ám ebben az évben olyan mértékű támogatás-csökkenést szenvedett a folyóirat, amely már a további megjelenését veszélyezteti.

A Könyvtári Figyelő előfizetése esetén (6000.-Ft/év + postaköltség) nem csupán egy értékes szakmai-tudományos információs forráshoz juthatnak hozzá, hanem hozzájárulnak a szakmai-tudományos diskurzus egyik meghatározó hazai fórumának, műhelyének fennmaradásához is, közvetve pedig a magyarországi könyvtáros szakma, könyvtártudomány csökkenő presztizsének megállításához.

Engedjék meg, hogy végül néhány mondattal ide citáljuk a folyóirat kiemelkedő szintű hazai és nemzetközi ismertségének, elismertségének minőségi mutatóit, illetve egyéb érdemeit is.

1. A Könyvtári Figyelő szerkesztői és a szerkesztőbizottság tagjai az elmúlt években sokat tettek a folyóirat tudományos színvonalának emelése érdekében. Ezek közül feltétlenül ki kell emelnünk, hogy a nemzetközi és a hazai elvárásoknak megfelelően minden megjelenő írás lektoráláson esik át.
2. A Könyvtári Figyelőben a nemzetközi könyvtári, könyvtártudományi szakmai közéletbe történő bekapcsolódás érdekében valamennyi publikáció angol nyelvű abstracttal jelenik meg.
3. A Könyvtári Figyelőt a nemzetközi könyvtár- és információtudományi szakirodalmi adatbázisok mindegyi ke referálja, így e téren a legismertebb folyóiratok közé sorolható: Library Literature and Information Science Full Text (Wilson), Library and Information Science Abstracts (LISA), Library Information Science and Technology Abstracts (LISTA EBSCO-Host).
4. A hazai releváns és mértékadó szakirodalmi adatbázisok is feldolgozzák a Könyvtári Figyelőt: Humántudományi Tanulmányok és Cikkek Adatbázisa (HUMANUS), Magyar Tudományos Művek Tára (MTMT).
5. Mindezeken túl a Könyvtári Figyelőben közzétett írások meghatározó alapját jelentik az informatikus könyvtáros képzésnek és továbbképzésnek.
6. A Könyvtári Figyelő jelentős szerepet vállal a magyar s zakmai és tudományos szaknyelv gondozásában is.

Budapest, 2015. április 10.

A Könyvtári Figyelő előfizetésének népszerűsítésére alakult könyvtárosok csoportja
Ps. Elnézést azoktól, akik egynél többször kapják meg.

 

 

 

 


A Pécsi Tudományegyetem Felnőttképzési és Emberi Erőforrás Fejlesztési Kar képzési kínálata:

FSZ

Felsőoktatási szakképzések: szociális és ifjúsági munka (ifjúságsegítő szakirányon), emberi erőforrások (személyügyi szakirányon), emberi erőforrások (humánpolitikai szakirányon), turizmus-vendéglátás (turizmus szakirányon) és turizmus-vendéglátás (vendéglátó szakirányon)

BA

Alapszakok: andragógia, emberi erőforrások, informatikus könyvtáros

MA

Mesterszakok: andragógia, emberi erőforrás tanácsadó (magyar nyelven), emberi erőforrások tanácsadó (angol nyelven), informatikus könyvtáros, kulturális mediáció, kulturális örökség tanulmányok, tanári – andragógus tanár, tanár - könyvtárpedagógia-tanár

SZT

Szakirányú továbbképzések: a dokumentumkezelés információs és kommunikációs technológiai (IKT) alapjai, az információs műveltség és a könyvtárpedagógia alapjai, biblioterápia, ifjúsági tanulmányok, kulturális projektmenedzser, munkavállalási szaktanácsadó, mázeumi kultáraközvetítés, Public Relations és szóvivő, protokoll szaktanácsadó és rendezvényszervező, személyügyi szervező, személyügyi szaktanácsadó

További információk: http://felveteli.feek.pte.hu


_______________________________________________
Katalist mailing list
Katalist@listserv.niif.hu
https://listserv.niif.hu/mailman/listinfo/katalist