2012. július 6., péntek

[KATALIST] szakirányú továbbképzések

Tisztelt Kollégák!

 

Segítségül azoknak, akik a TÁMOP 3.2.12-12/1 A kulturális szakemberek továbbképzése a szolgáltatásfejlesztés érdekében pályázat (a beadás időintervalluma: 2012. június 28-július 20.) keretében munkatársaik továbbképzésére pályáznak, szeretnénk figyelmükbe ajánlani a Pécsi Tudományegyetem Könyvtártudományi Intézetének 120 órás, illetve 180 órás akkreditált szakirányú továbbképzéseit, amelyek tematikájukban illeszkednek a pályázati kiírás szerint 100%-ban támogatható, a közoktatási szolgáltatások fejlesztését célzó képzésekhez.

 

Továbbá szintén szíves figyelmükbe ajánljuk a PTE FEEK Könyvtártudományi Intézet és a Kultúratudományi Intézet közös gondozásában indítani szándékozott,  akkreditálási eljáráson lévő 60 órás, A közgyűjtemények és a közoktatási intézmények partnerségének koordinációja című továbbképzési programunkat. Ez utóbbit elsősorban az integrált, többfunkciós (könyvtárak, művelődési házak, közösségi házak, múzeumok, helyismereti gyűjtemények, iskolák, ÁMK-k stb.) intézmények munkatársai számára ajánljuk. Ez a továbbképzési program szintén illeszkedik a pályázati kiírás szerint 100%-ban támogatható, a közoktatási szolgáltatások fejlesztését célzó képzésekhez.

 

Az adatok felhasználhatók a pályázati anyagban.

 

1. Az információs műveltség és a könyvtárpedagógia alapjai

 

A szak alapadatai


megnevezése: Az információs műveltség és a könyvtárpedagógia alapjai,

az oklevélben feltüntetett szakképzettség: információs műveltség szaktanácsadó,
a szak képzési területe: társadalomtudományok,
képzési idő: 2 félév,
kreditszám:
60 kredit,
képzési forma: levelező munkarend,
a képzés típusa: posztgraduális képzés,
a felvétel feltétele: min. alapképzésben megszerzett oklevél.

 

A szak létrehozásának indoka, képzési célja:


Az információs műveltség az információ szerepének és hatalmának megértését, megtalálásának és visszakeresésének, valamint a döntéshozásban történő felhasználásának képességét, továbbá az információk elektronikus folyamatok felhasználásával történő létrehozásának és kezelésének a képességét jelenti. A képzés célja, hogy részleteiben bemutassa a fogalom tartalmát, értelmezze annak minden elemét, a hallgatókat felkészítse az információs műveltség tudáselemeinek továbbadására, könyvtári és könyvtárakon kívüli, nonformális típusú képzések, továbbképzések, használóképző tanfolyamok szervezésére és tartására.

A szakirányú továbbképzés keretében egy összetett készségcsomag fejlesztéséről van szó, amely túlmutat a hagyományos könyvtárosi szaktájékozatói ismereteken, hiszen a források ismeretén túl megkívánja azok értékelésének, a minőségi információ kiválasztásának képességét is, valamint a megszerzett és értékelt információ kreatív és etikus felhasználását. Több mint a digitális írástudás, hiszen nem csupán a digitális információt tekinti információnak.

A szak várható hasznosítási területei:


Olyan szakemberek képzése, továbbképzése a feladat, akik magas szinten ismerik az információk előállításának, keresésének és felhasználásának elméletét és gyakorlatát, akik ezen ismeretek birtokában képesek az információs műveltség ismeretanyagának oktatására mind a közoktatásban, mind a felsőoktatásban, illetve a kultúraközvetítés bármely színterén. Az információs műveltség elsajátítása érdekében szükséges készségek továbbadásához, terjesztéséhez szükség van olyan szakemberekre, aki azon túl, hogy birtokában vannak ezeknek a készségeknek, képesek azokat az oktatómunkába integrálni, mások számára hatékonyan továbbadni. Ily módon a képzés nyitott lehet a pedagógusképzésben részt vevők számára, illetve az általános értelmiségképzés felé is.

 

A képzés moduljai

Meghatározó ismeretkörök

kreditérték

Modul I.

Alapozó ismeretek. A hallgatók elsajátítják az olvasásszociológiával, az igényfelmérésekkel, valamint a korszerű könyvtári feldolgozó és tájékoztató tevékenységgel kapcsolatos ismereteket.

17 kredit

Modul II.

Információs műveltség. Ebben a modulban a hallgatók elsajátítják az információs műveltség fogalmával, tartalmával kapcsolatos alapismereteket, a komplex készségcsomag oktatásához szükséges tudnivalókat. Ezen belül megismerkednek az alapvető sajtó- és médiaismeretekkel, a kritikai gondolkodás elméleteivel, és bevezetést kapnak a könyvtárpedagógia módszertanába.

24 kredit

Modul III.

Szakterületi ismeretek. Ebben a modulban a hallgatók megismerkednek az információtudomány legújabb eredményeivel, a szakértői rendszerekkel és tudásbázisokkal, olyan szinten, amire az információs műveltség alkalmazásához és oktatásához szükség van. Gyakorlati jellegű ismereteket szereznek ezen túl az integrált könyvtári rendszerek alkalmazásáról.

9 kredit

Modul IV.

Vizsga. A tanulmányok komplex záróvizsgával zárulnak. Ennek keretében a portfólió módszer alkalmazásával a hallgatók bemutatják a képzés során elvégzett munkáikat, valamint készítenek egy információs műveltség fejlesztésére szolgáló oktatási programot.

10 kredit

Összesen:

60 kredit

Költségek: 130.000 Ft / félév

A felvételhez szükséges előképzettség: főiskolai vagy egyetemi oklevél (BA/BSc vagy MA/MSc oklevél). A szakmai tapasztalat nem feltétel, de előnyt jelent.

 

 

 

2. A dokumentumkezelés információs és kommunikációs technológiai (IKT) alapjai című, digitalizációs profilú, szakirányi továbbképzési szak

 

 

 

A képzés a hazai kulturális életben mind sűrűbben igényelt digitalizációs szükségleteknek, igényeknek kíván elébe menni korszerű és sokoldalú felnőttoktatási kínálatával, a szakemberek ki- és átképzésével.

 

A szakra való jelentkezés feltétele: bármilyen szakon szerzett főiskolai vagy egyetemi (BA, BSc, MA, MSc) oklevél.

A képzési idő: 2 félév.

A képzési forma: levelező munkarend.

Összes szakterületi tanóraszám: 180 óra.

A képzés díja: 130 ezer Ft/félév.

A szak oklevél kiadásával zárul.

Az oklevélben szereplő szakképzettség megnevezése: infomédia szaktanácsadó.

 

A képzés moduljai

Meghatározó ismeretkörök

kreditérték

Modul I.

Alapozó ismeretek. A hallgatók elsajátítják a számítógépes konfigurációkkal, ügyviteli alkalmazások használatával, a számítógépes információábrázolással, valamint az adatbázis-formátumokkal, az adattárolással és megjelenítéssel kapcsolatos ismereteket. Megismerik az Európai Unióban és Magyarországon folyó digitalizálási programokat, valamint az azokhoz kapcsolódó ágazati stratégiákat, és bevezető ismereteket kapnak a papíralapú szövegdigitalizálás gyakorlatáról.

 

10 kredit

Modul II.

Multimédia ismeretek. Ebben a modulban a hallgatók elsajátítják a multumédiával kapcsolatos alapismereteket, a hang, a fotó és a videódigitalizálásával kapcsolatos tudnivalókat. Elsajátítják továbbá a multimédia-fejlesztés és dizájn valamint a prezentációkészítés alapvető ismereteit, és bevezetést kapnak a vonatkozó szerzői jogi tudnivalókba.

15 kredit

Modul III.

Hálózati médiakommunikáció ismeretek. A hallgatók megismerik a számítógépes hálózatokat, és a hálózati médiakommunikációval és a honlapkészítéssel és a médiumok internetes megjelenítésével kapcsolatos ismereteket.

12 kredit

Modul IV.

A digitalizálási eszközök ismeretével és használatával kapcsolatos ismeretek. Ebben a modulban ismerkednek meg a hallgatók a kép-, hang- és mozgókép dokumentumok digitalizálásának és webre helyezésének gyakorlati kérdéseivel, a digitalizált tartalmak szerkesztésével, tárolásával, kereshetővé tételével és megjelenítésével.

13 kredit

Modul V.

Szakdolgozat

10 kredit

Összesen:

60 kredit

 

 

A 1/2000. (I. 14.) sz. NKÖM rendelet 2. § d) pontja értelmében a képzés valamennyi kulturális és közgyűjteményi területen dolgozó esetében a kötelező 7 éves továbbképzési ciklusban elszámolható.

 

A képzés helyszíne: Pécsi Tudományegyetem, Felnőttképzési és Emberi Erőforrás Fejlesztési Kar; Pécs, Szántó Kovács János u. 1/b.

 

 

A felvi.hu-n található információk:

Jelentkezési határidő: minden év január 20., augusztus 01.

Jelentkezés módja: honlapról letölthető jelentkezési lapon.

Jelentkezés díja: 5000 Ft.

Befizetés módja: átutalással, az intézmény pénztáraiban.

Képzés kezdete: február 07., szeptember 07.

Egyéb információk:  A tanórákra tömbösítve, legfeljebb kettő hetenként munkanapokon, vagy a heti pihenőnapon kerül sor. Ennek megfelelően az adott szakon a képzés gyakorisága: havonta egyszer 3 nap (általában csütörtöktől szombatig). A képzés csak megfelelő számú jelentkező esetén indul! A képzés megadott kezdeti időpontja változhat. A képzéssel, jelentkezéssel kapcsolatos további információt a Kar weboldalán www.feek.pte.hu találhat.

 

Jelentkezni a PTE FEEK honlapján található jelentkezési lap (http://feek.pte.hu/feek/feek/download/doks/felveteli/szt_jellap_2011.doc) kitöltésével lehet, a jelentkezés határideje: 2012. augusztus 1.

 

 

3. A közgyűjtemények és a közoktatási intézmények partnerségének koordinációja továbbképzési program

(akkreditációs eljárás alatt, az akkreditációs eljárás eredménye 2012 őszére prognosztizálható)

 

A továbbképzési program célja, hogy erősítse a lokalitás kialakításában a helyi közoktatás és a helyi közgyűjtemények szereplőinek együttműködését, bemutassa a szakszerű partnerségi koordinálás, illetve menedzselés legkorszerűbb, informatikai eszközökkel és módszerekkel, valamint tartalmakkal támogatott céljait, módszereit. Komplex megközelítési módja miatt a továbbképzést elsősorban az integrált, többfunkciós (könyvtárak, művelődési házak, közösségi házak, múzeumok, helyismereti gyűjtemények, iskolák, ÁMK-k stb.) munkatársai számára javasoljuk elvégezni. A program elsősorban a közoktatási intézményekkel való partnerségi együttműködést kívánja szolgálni, ezért jelentős hangsúly esik az örökségpedagógia, a múzeumpedagógia, továbbá a könyvtárpedagógiai tartalmakra, valamint az együttműködés kialakítását és fejlesztését segítő tréningek, kommunikációs módszerek alkalmazására. A továbbképzési program felhasználó, illetve a látogató központú intézmény kialakítását szolgálja, elsődleges célcsoportként a közoktatás szereplőivel számolva, segítve a közoktatási célkitűzések megvalósítását.

A program időtartama: 60 óra

A program díja: 65 ezer Ft

A szakmai továbbképzési program időtartama: 1 félév, összesen 10 nap.

A továbbképzés teljesítéséről bizonyítványt/tanúsítványt adunk.

 

Tantárgycsoportok, tantárgyak

 

Modul I.

Alapozó ismeretek

Óraszám

18 óra

A001

Közgyűjteményi intézmények aktuális jogi környezete

4 óra

A002

Pályázatok a közgyűjteményi és közoktatási intézmények partnerségének területén

4 óra

A004

Metaadatok és metarendszerek

4 óra

A005

Professzionális információkeresés, elektronikus információforrások

6 óra

 

Modul II.

A múzeum-és könyvtárpedagógia elmélete és módszertana

óraszám

30 óra

B001

Az örökségpedagógia elmélete és módszertana

8 óra

B002

Tanulást támogató kiállítások- kiállításszervezési ismeretek

4 óra

B003

Múzeum-és könyvtárpedagógiai hagyományos és elektronikus oktatási segédanyagok készítése

6 óra

B004

Webes alkalmazások könyvtári és múzeumi környezetben

4 óra

B005

Az információs műveltség tartalma

4 óra

B006

Gyermek- és ifjúsági kultúra

4 óra

 

Modul III.

Hálózatosodás, partnerség, kommunikáció

óraszám

12 óra

C001

Hálózati modellek és hálózatosodás a közoktatás és a közgyűjteményi intézmények partnerségében

4 óra

C002

A PR és kommunikáció hagyományos és modern eszközei a közgyűjteményekben

4 óra

               

C003

Partnerségi-kooperációs-kommunikációs tréning

4 óra

 

A továbbképzési programmal kapcsolatos kérdésekkel Mészárosné Szentirányi Zita kolléganő foglalkozik. Elérhetősége: szentiranyi.zita@feek.pte.hu, telefon: (72)501-500/22138

 

Várjuk jelentkezését!

 

      Dr. Sipos Anna Magdolna

intézetigazgató, egyetemi docens

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

PÉCSI TUDOMÁNYEGYETEM FELNŐTTKÉPZÉSI ÉS EMBERI ERŐFORRÁS FEJLESZTÉSI KAR

Könyvtártudományi Intézet

Mészárosné Szentirányi Zita

intézeti titkár

H-7633 Pécs, Szántó Kovács J. u. 1/B.
Telefon: +36 (72) 501-500/22138
www.feek.pte.hu