2012. február 10., péntek

[KATALIST] Névterek, RDF, OSZK-eredmények

Tisztelt Lista,

örömmel tájékoztatok mindenkit, aki a névterekre vonatkozó 2012. február 5–i bejegyzésemet olvasta, hogy tévedtem.

 

A hiba bennem volt. A műszaki (szoftver-)megoldásokhoz képest, mint például az RDF-jelölőnyelves megvalósítás, jobban érdekel maga a tartalom: a nevek és tárgyszavak strukturált, érthető és „fogyasztható” megjelenítése. Más szóval a végfelhasználók számára kialakítandó kereső- és egyéb megjelenítő felületek. Az OSZK-ban folyó névtérkialakítási munkák esetében is arra vártam, mikor jelennek meg az eredmények a laikus felhasználó számára hasznosítható módon, lévén egy fejlesztésnek számomra elsősorban ez az értelme.

Talán ezért is elkerülte a figyelmemet, hogy időközben Horváth Ádám irányításával az OSZK-ban a bibliográfiai adatok, valamint a név- és szaktárgyszó-állomány dolgában jelentős technikai eredmények születtek.

 

1.

A teljes Amicusbeli bibliográfiai és személynév-állomány, valamint a teljes Köztaurusz szaktárgyszó-állomány rendelkezik webes azonosítóval. A személynevek össze vannak kapcsolva a VIAF-beli nevekkel oda-vissza: az OSZK „rekordok” rámutatnak a megfelelő VIAF „rekordra”, a VIAF „rekordok” pedig rámutatnak az OSZK „rekordokra”. És linkek mutatnak a DBPediára is. Ilyen értelemben hasznosulnak: technikailag részei lettek a nagy szementikus „felhőnek”.

 

2.

A teljes Köztaurusz át lett ültetve RDF-re

A KÖZTAURUSZ is elérhető RDF formátumban:

http://nektar.oszk.hu/data/auth/Balaton

Horváth Ádám tájékoztatása szerint hátra van, hogy az RDF-formátumú (még közelebbről SKOS formátumú) Köztauruszból linkek mutassanak a külső forrásokra. A jelenlegi RDF-konverzió nem konvertálja át a szaktárgyszavak és földrajzi nevek minden adatát és relációját, amint az a fenti példából is látható. Ezért a következő lépés a jelenlegi RDF-konverzió továbbfejlesztése, majd linkek elhelyezése (például az RDF-állításba beépített földrajzi koordináták alapján GeoNames megfelelő tételeire, és ezen keresztül a Google-Earth térképi megjelenítésére), és természetesen a jogi státusz egyértelműsítése (amely feltehetően „Common Creative 0” lehetne).

Belépve az alábbi oldalra:

http://nektar.oszk.hu/wiki/Szemantikus_web

az érdeklődő példákat is láthat.

 

3.

A névterekben való szemantikai alapú tájékozódás lehetősége egyre kevésbé luxus. A német nemzeti könyvtár közleménye is ezt tanúsítja. Reméljük, hogy a Magyar Nemzeti Könyvtárban is kialakul az immár meglévő RDF-alapokon továbbfejlesztett, a felhasználók számára könnyen elérhető, barátságos, és a dokumentumkereséssel összekapcsolódó végfelület, kb. olyan szép formában, mint ahogy ezt például a Getty tezauruszai esetében megvalósították.

 

Ezzel nagy lépést tehet az OSZK a Nemzeti Névtér kialakítása felé.

 

Ungváry Rudolf