Dippold Péter lesz a FSZEK új igazgatója
Dippold Péter lesz jövő évtől a Fővárosi Szabó Ervin Könyvtár (FSZEK) Központi Könyvtárának igazgatója a Fővárosi Közgyűlés szerdai döntése értelmében.
A közgyűlés egyhangú döntése alapján az új igazgató 2012. január 1-jétől öt évig, 2016. december 31-ig vezetheti a könyvtárat.
A főváros honlapján nyilvánosságra hozott előterjesztés szerint a jelenlegi igazgató, Nagy Anna megbízása 2011. december 31-ével jár le. A poszt betöltésére október 4-én a FSZEK pályázatot írt ki. Erre két pályamunka érkezett, amelyek közül az egyik nem felelt meg a kiírásnak. A szakértői bizottság végül egyhangúan Dippold Péter kinevezése mellett tette le a voksát.
"A pályázat megismerése és a személyes beszélgetés tapasztalatai alapján alakította ki egyhangú véleményét a bizottság: benyújtott pályázata, életútja, szakmai rátermettsége és a személyes meghallgatás alapján javasolták Dippold Péter pályázatának elfogadását" - írta Fodor Péter, a FSZEK főigazgatója levelében.
Dippold Péter 1957-ben született Baján. Az ELTE Bölcsészettudományi Karán 1982-ben diplomázott történelem-könyvtár szakon.
1982 és 1986 között könyvtárosként dolgozott, 1986-tól a Magyarságkutató Intézet Archívumának vezetője volt. 1992 és 1995 között a Teleki László Alapítvány Könyvtár és Dokumentációs Szolgálat igazgatójaként, 1995 és 1999 között a Teleki László Alapítvány Közép-Európai Intézet Könyvtárának igazgatójaként dolgozott. 2000-től öt évre a Könyvtári Intézet igazgatója lett.
2008-tól 2010-ig az Országos Széchényi Könyvtár főigazgató-helyetteseként, majd 2011-ig tájékoztatási igazgatóként dolgozott. Jelenleg a bajai Eötvös József Főiskola docense
Három robot kerestetikKönyvtári fejlesztésekMindenki számára hozzáférhető online katalógusként egyesítették a Magyar Országos Közös Katalógus és az Országos Dokumentum-ellátó Rendszer adatbázisát. Bánkeszi Katalin, a Könyvtári Intézet megbízott igazgatója érdeklődésünkre elmondta: az Országos Széchényi Könyvtár (OSZK) és a Debreceni Egyetem e pillanatban is zajló fejlesztésének köszönhetően ma egyetlen ponton – az www.odrportal. hu webcímen – 54 könyvtár dokumentumállományáról tájékozódhatnak az országlakók.| Népszabadság| 2011. december 1. |
A közös katalógus- és lelőhely-adatbázisban mindösszesen nagyjából négymillió könyvről, folyóiratról, kottáról, térképről, hangfelvételről és filmről talál bibliográfiai adatokat az érdeklődő, a folyóiratok száma kétmillió. A rendszer azt is megmondja, hogy az adott dokumentum mely könyvtár(ak)ban, hány példányban lelhető fel, mely helyeken kölcsönözhető. Az is nyomon követhető, hogy az áhított könyvre, folyóiratra (stb.) leadott kérés teljesítése hol tart. A keresőhöz ügyfél-azonosító tartozik, ezzel később a fizetős másolatkérésre ismód nyílik. Amiben viszont nincs újdonság: a dokumentumokhoz személyesen vagy a posta közreműködése révén juthat hozzá az olvasó. Elsőre némileg az is atavizmusnak tűnik, hogy miközben külföldön magukat a dokumentumokat igyekeznek online hozzáférhetővé tenni, nálunk az a hír, hogy online katalógust építenek – nincs itt ellentmondás? – kérdeztük az OSZK e-szolgáltatási igazgatójától. Vonderviszt Lajos szerint nincs, a fejlett világon mindenhol létezik ilyen vagy hasonló katalógus, amely egyúttal (mindenhol) az országos, tömeges digitalizálás alapja is: tudni kell, mi, hol van. Ráadásul – jegyezte meg – még a legszerencsésebb államok sem mondhatják el magukról, hogy úgy haladnak, ahogy szeretnének. 160 Kétségtelen viszont, hogyMagyarország digitalizálás terén nagyon nem áll jól, az elektronika mindenekelőtt az állománymegóvást szolgálja, az OSZK 9 milliós dokumentumállományának például eddig csak egy töredékét, néhány tízezer tételt sikerült webesíteni. Az ok természetesen a pénzhiány: kézi erővel végzik a munkát, mert automata szkennerre nem telik. Első körben legalább három robotszkenner kellene ahhoz a Nemzet Könyvtárának, hogy beindíthassa a tömeges digitalizálást, vagyis, hogy legalább a legnépszerűbb, legfontosabb dokumentumokat elérhetővé tegye a világhálón; ezek durván 60-80 millió forintba kerülnének, ez most elérhetetlenül sok pénz, aligha lesz tehát tartható a 2015-re kitűzött határidő. Az uniós hozzájárulás esélye is csekély, így az OSZK minden követ megmozgat, hogy támogatókat találjon –biztosított Vonderviszt Lajos. |