A lenti levélben jelzett kifogásolt mondatot ("A könyvtári hálózat nem formális és informális képzési
szerepének erősítése az élethosszig tartó tanulás érdekében.) nem mi kreáltuk, hanem a pályázat kiírói, ezért e pályázati címet sem magyarázni, sem értelmezni nem kívánom.
Ami a PTE Egyetemi Könyvtár által megfogalmazott pályázati címet illeti, nem érzem, hogy magyartalanságot követtünk volna el, hiszen a kompetencia kifejezés világszerte a pedagógiai szakirodalom egyik bevett kulcsfogalma. Az értelmező szótárból idézett mondat ugyan magyarázatot adhat azoknak, akik először találkoznak e fogalommal, viszont egy pályázati címben, ahol röviden, frappánsan kell fogalmazni, nagyon is alkalmas a "kompetencia" kifejezés, mert a pedagógiai szakmában közmegegyezés van arról, hogy ennek mi a tartalma. Tudatosan használtuk tehát ezt a kifejezést, hiszen pályázatunk egyik fő célkitűzése az volt, hogy az életen át tartó tudás gyarapításához könyvtári eszközökkel járuljunk hozzá. A záró rendezvényen arról adunk számot, hogy e fő célt hogyan értük el.
Egyébként magam is egyetértek azzal, hogy lehetőség szerint - ahol lehet, és ahol kell - magyar kifejezéseket használjunk, de vannak olyan területek - jellemzően a tudományos élet, és a magas szakértelmet kívánó területek - ahol a szakmai összetartozás, és egyetértés látványos kifejeződése éppen ezeknek - a közmegegyezésen alapuló - szakkifejezéseknek a közös használata.
üdvözlettel:
Prof.Dr.Dárdai Ágnes
főigazgató, PTE Egyetemi Könyvtár
egyetemi tanár, PTE BTK Oktatás és Társadalom Neveléstudományi Doktori Iskola
dardai@lib.pte.hu
72/501600/28052
----- Original Message -----
Feladó: "Berke" <berke.barnabas@chello.hu>
Címzett: katalist@listserv.niif.hu
Elküldve: Szerda, November 23, 2011 6:26:39 DU
Tárgy: [KATALIST] Kérdések a magyar nyelvvel kapcsolatban
Kedves kollégák!
Lenne egy-két kérdésem. Olvasom a kedves meghívó levelet a PTE Tudásközpont projektzáró (eredménybeszámoló) rendezvényéről, amelynek címe/neve
"A könyvtári hálózat nem formális és informális képzési
szerepének erősítése az élethosszig tartó tanulás érdekében. Olvasási és digitális
kompetenciák fejlesztése könyvtári szolgáltatásokkal. A PTE Egyetemi Könyvtár a
minőségi oktatás és a hatékony tanulás...".
Egyre gyakrabban fordul elő, hogy nem értem a ma használatos (magyar) nyelvben egyes szavak jelentését, s örülnék, ha valaki lefordítaná őket. Mi a különbség a "nem formális" és az "informális" között?
Formális az "Idegen szavak szótára (Tolcsvai Nagy Gábor, Osiris, 2007.)" szerint: alaki ..., előírásos, szabályos, bevett, társadalmilag szokásos, hivatalos, nem bizalmas, ... nem természetes nyelvi". A nem formális tehát ennek az ellenkezője kéne legyen(azaz informális), ebben a szótárban: közvetlenül személyes, magánjellegű, kötetlen ...
A kérdés tehát: a nem formális és "az" informális (a kettő együtt, ha jól értem, ez is, meg az is) nem mondanak ellent egymásnak?
Itt el is akadtam, s nem próbáltam megfejteni, hogy mi történik a hálózat képzési szerepének erősítésével. Csak az okozott újabb gondot, hogy ezekkel, mármint erősítésükkel az élethosszig tartó tanulás érdekében olvasási és digitális kompetenciák fejlesztésére van szükség. Miért nem lehet egyszerűbben, magyarul? Ha jól tudom a kompetencia = "szakmai" hozzáértés, szakértelem, hivatottság, "az embernek az a vele született képessége, hogy anyanyelvén a nyelv elemkészlete és szabályai alapján nyelvtanilag helyes mondatokat hozzon létre". Nem folytatom, pedig a következő mondat mondanivalóját is lehetne szebben, érthetőbben megfogalmazni.
Kérdés: csak ilyen vagy ehhez hasonló címekkel lehet pályázato(ka)t nyerni? A bírálók értik, hogy miről van szó?
Válasz: biztosan én vagyok kompetenciák híján.
Sajnos nem tudok részt venni a beszámolón, pedig ott - bízom benne - megtudhatnám (majdnem azt írtam: módom lenne megtudni), hogy milyen elvégzett munkáról számolnak be a tisztelt kollégák.
Berke Barnabásné
ny. könyvtáros
_______________________________________________
Katalist mailing list
Katalist@listserv.niif.hu
https://listserv.niif.hu/mailman/listinfo/katalist
_______________________________________________
Katalist mailing list
Katalist@listserv.niif.hu
https://listserv.niif.hu/mailman/listinfo/katalist