Tisztelt Lista,
A segédkönyvtárosok elhelyezkedését nyilván befolyásolja az a sajnálatos tény, hogy felsőfokú, jól képzett könyvtáros alkalmazottakkal egyszerűbb segédkönyvtárosi feladatokat végeztetni, mint segédkönyvtárosokat alkalmazni, és a feladatokat átstrukturálni, feleslegessé váló képzett embereket elküldeni.
Ahol jól meg tudják fizetni a felsőfokú végzettségű könyvtárosokat, ott kemény érdek az, hogy a manuális jellegű feladatokat ne a magasan képzett és fizetett munkatársak végezzék, akárcsak az egészségügyben: orvos ne végezzen asszisztensi feladatokat, ügyvéd ne fogalmazói feladatokkal foglalkozzon.
Ha pedig munkanélküliség van, akkor minden alkalmazásban álló szívesen ellát minden feladatot annak érdekében, hogy megtarthassa a munkahelyét, és jól képzett embereit egyetlen vezető sem ereszti szélnek szívesen akkor sem, ha tudja, hogy ezért kénytelen megszegni az ésszerű munkaerő gazdálkodás alapelveit.
Nem könnyű tehát sajnos a helyzet, lehet, hogy részmunkaidővel lehetne segíteni a dolgon, vagy lehetne próbálkozni „manpower” eszközökkel, vagyis aktuális feladatra mozgatható munkaerő ellátással. Persze senki nem erre vágyakozik, de a semminél mégis talán jobb. Kérdés, hol lehetne ilyen munkaerő adatbázis…?
Üdvözlettel:
Horváth Zoltánné
Könyvtáros informatikus
From: katalist-bounces@listserv.niif.hu [mailto:katalist-bounces@listserv.niif.hu] On Behalf Of Hangodi Ágnes
Sent: Thursday, June 16, 2011 4:02 PM
To: katalist@listserv.niif.hu
Subject: Re: [KATALIST] a segédkönyvtáros képzéssel kapcsolatban
Tisztelt Lista, kedves Andrea és Péter,
csak két apróság:
1. egyetlen, a segédkönyvtáros képzéssel foglalkozó képzőhelyen sem teszünk - mert nem tehetünk, a képzésnek nem ez a feladata, ez nem feladata - a képzések meghirdetésével párhuzamosan semmiféle ígéretet arra, hogy a bizonyítvány átvétele automatikusan és azonnal betölthető munkahelyet is biztosít. A (könyvtáros) munkaerőpiac kétségbeejtő helyzetéért ne okoljuk a segédkönyvtáros képzést, ez azért ennyire nem egyértelmű, bár az kétségtelenül igaz, hogy mostanában ezzel a végzettséggel is nehéz az elhelyezkedés. Ha valaki képzésben vesz részt - legyen az OKJ-s vagy felsőoktatási - nyilván befektet, annak reményében, hogy befektetése a későbbiekben majd megtérül. Hogy ezen a helyzeten ront-e az: az Intézet mellett hány megyei és felsőoktatási könyvtárban folyik segédkönyvtáros képzés és még inkább: mennyi(re sok) felsőoktatási képzőhelyen folyik informatikus könyvtáros képzés - ez külön vita tárgya volt és még lehet is...
2. a Könyvtári Intézet Péter által emlegetett képzései közül a segédkönyvtáros képzés egyéves, iskolarendszeren kívüli emelt szintű OKJ-s képzés, a többi továbbképzés, vagyis a már meglévő ismeretek továbbfejlesztésére szolgál, akkreditációját a hétéves továbbképzési rendszert lefektető jogszabály (1/2000. NKÖM rendelet a kulturális szakemberek szervezett képzési rendszeréről, követelményeiről és a képzés finanszírozásáról) alapján intézzük. Az idei évben a tanfolyamok mindegyike igen magas létszámmal indulhatott el, éppen a TÁMOP-os pályázatoknak köszönhetően. Nagyon leegyszerűsítve a folyamat a következő: a könyvtár megpályázta a kollégák képzését (kötelezően pályázandó cél volt a pályázati kiírásban!), a pályázati pénzből finanszírozza a résztvevők részvételi díját, szállás- és utazási költségét (vagyis a résztvevőnek ingyen van...), a KI pedig a befizetett összegekből honorálja oktatóit, és működteti a tanfolyamokat. Ehhez persze az is feltétlenül kell - szintén eu-s és felnőttképzési előírások szerint -, hogy a KI rendelkezzen akkreditált inézményi címmel, ez is a birtokunkban van néhány éve. A színvonalról nyilván a résztvevőket kell kérdezni, és ez alapján lehet véleményt alkotni, minőségbiztosítási kérdőív kitöltetésével mi is igyekszünk tájékozódni. Mindez tehát nem nagyon különbözik Péter zárójeles példájától...
Hangodi Ágnes (Könyvtári Intézet)
2011.06.16. 13:42 keltezéssel, Péter Briga írta:
Kedves Andrea, Kedves Mindenki!
Bennem is felmerült ez a kérdés. Nekünk, olyan diplomás fiataloknak, akik az egyetemi éveik alatt több könyvtártól és információs intézménytől is dicsérő vagy "teljes mértékű megelégedés"-es referenciákat szereztek, kilátástalan a helyzetünk a magyar információs munkaerőpiacon. Ezáltal feltételezem - ahogyan Ön is írta - hogy azon személyekre ez a "trend" még inkább igaz, akik "csak" segédkönyvtárosi végzettséggel rendelkeznek, diplomával nem. Persze sokakban felmerülhet a gondolat, hogy a "diplomamentesség" előnyt is jelenthet: a könyvtáraknak kevesebb pénzt (bért) kell fizetniük azok részére, akik nem rendelkeznek diplomával (a hatályos közalkalmazotti bértábla alapján). Ám én úgy okoskodom, hogyha egy könyvtárnak alkalma adódna új munkatársat alkalmazni, inkább törekedne a nagyobb tapasztalattal rendelkező, mélyebb oktatást kapott személyek megszerzésére, mint a havi szinten körülbelüli 10 ezer forint megspórolására. (Sok szakmabeli társunk a témáról úgy vélekedik, hogy a magyar közalkalmazotti munkavállalási lehetőségek főszereplője a "jó kapcsolatok" és a "legyél valakinek a valakije" szófordulatok, ám ebbe én most nem szívesen mennék bele. Csak reménykedni tudok, hogy ez nem minden esetben működik ily módon).
A másik, amin elgondolkoztam, hogy a Könyvtári Intézet tanfolyamaira van egyáltalán jelentkező? 3-4-5 napos oktatások könyvtárosok részére, olyan témákat érintve (bibliográfiai és tartalmi feldolgozás, web 2.0, stb.), melyeket azoknak a munkatársaknak, akik már évek óta könyvtári területen dolgoznak, ismerniük kell (!!!). Akik pedig nem évek óta dolgoznak információs intézményben, az egyetemen sajátították el az ezenfajta újabb (pl. internetes) ismereteket. Nem mellesleg, ezeknek a tanfolyamoknak (számomra legalábbis) horribilis részvételi díjai vannak. Nézzük például a mostani segédkönyvtárosi tanfolyamot (150000 + vizsgadíj) vagy a nem is oly rég közölt tanfolyam felhívását, ahol tájékoztatnak minket arról, hogy amellett, hogy a tanfolyam "támopi" pénzekből szervezett és finanszírozott, a résztvevőknek
(Itt jegyezném meg - ha már szóba hoztam a "támopi" pénzeket -, hogy jelen pillanatban egy olyan tanfolyamon veszek részt, melyet szintén a TÁMOP keretein belül szerveztek meg és bonyolítanak le. A tanfolyam színvonala első osztályú, a tanultaknak nagyon nagy hasznát fogom venni a későbbiekben, a szervezettség, a tananyagok és a külön erre a tanfolyamra készült tankönyv minősége, valamint az oktatók felkészültsége kifogástalan. A képzőintézmény, illetve a tanfolyam szervezői a résztvevők számára szállást és a tanfolyam napjaira ebédet biztosítanak. A tanfolyam részvételi díja: 0, azaz nulla forint. Mivel ez itt nem a reklám helye, nem írom le a tanfolyam szervező-, illetve képzőintézményének nevét, csak megkérdezem halkan: az ilyen kondíciókkal rendelkező tanfolyamok más időben, más intézményekben teljesen elképzelhetetlenek Magyarországon?)
Maradok tisztelettel:
Briga Péter
2011/6/16 Wendel Andrea <segedkonyvtaros@freemail.hu>
Kedves Mindenki,
Mit lehet kezdeni a segédkönyvtárosi végzettséggel? Elvégeztem a tanfolyamot, de nagyon reménytelennek néz ki, hogy el lehetne-e helyezkedni vele. Mindezek után vegyes érzéssel olvasom a viszonylag sűrű tanfolyamindításokat, ahol toborozzák az érdeklődőket. Tudják a jelentkezők, hogy ha jelenleg nem dolgoznak könyvtárban, akkor ez a képzettség se segít?
Üdvözlettel,
Wendel Andrea
_______________________________________________
Katalist mailing list
Katalist@listserv.niif.hu
https://listserv.niif.hu/mailman/listinfo/katalist
_______________________________________________
Katalist mailing list
Katalist@listserv.niif.hu
https://listserv.niif.hu/mailman/listinfo/katalist
Kérem, óvja a természetet, ha nem szükséges, ne nyomtassa ki ezt az e-mailt!