Varázslók pálcája
Lábass Endre (a Könyvtár fantomja) tudós és művész barátait kérdezi
Időpont: május 24 – június 28. között keddenként 18.30 - 19.30
Helyszín: Egyetemi Könyvtár Díszterem
(1053 Budapest, Ferenciek tere 6.)
Lábass Endre festő régóta az Egyetemi Könyvtár kupolájának „baglya". A programsorozat keretében tudós és művész barátait kérdezgeti életükről, munkásságukról. A személyes hangvételű beszélgetéseknek a könyvtár ma Díszteremként működő egykori olvasóterme nyújt egyszerre impozáns és intim közeget.
A programsorozat a TÁMOP 3.2.4/09/1-KMR-2010-0021 „Az ELTE könyvtár rendszerének komplex fejlesztése a könyvtárhasználat megkönnyítése érdekében" projekt keretében valósul meg.
Június 28.
Vendég: Hadik András művészettörténész, a Magyar Építészeti Múzeum munkatársa
„Mindenütt voltunk együtt – mármint a budai Víziváros határain belül. Néha apám Kapucinus utcai régi lakásában is feltűnt kósza kísértetként Andris űzötten, hajnal felé. Egyszer például javasolta, hogy legyek én is apa. Ezt nyilván azért mondta, mert együtt izgultunk a Bakáts tér környékén, aznap, amikor gyermeke született.
Egyszer le akartam festeni valami örökölt családi kardunkkal a kezében, mint kalózvezért – vagy jó, legyen inkább Zrínyi –, ám hamar eltékozoltam a pénzem, és feléltem a kardot. Édesanyám ezt úgy mondta gyerekkoromban – először megettük a Rosenthal szervízt, aztán már az ezüstöket ettük, végül megettük a régi lakást, kisfiam. Teltek az évek, és András, ahányszor csak láttam, mindig mesélt, mesélt kifogyhatatlanul. Szenvedtem a tudattól, hogy milyen rémesen véges a memóriám, milyen jó is lett volna megjegyezni az összes mesét! Már a legeldugottabb, gyomokkal benőtt kastélyromról és a leglepusztultabb, kitelepített festőről is tudnám a legapróbb adatokat. Művészettörténész lehettem volna ezeregyből egyetlen éjszaka után, e mesék morzsáiból is. Mikor azonban megkértem Andrist, hogy jöjjön el az Egyetemi Könyvtárba, összeomlott, és attól fogva naponta kétszer telefonált – Miről meséljek, öregem???"
(Lábass Endre)
Hadik András, Víziváros, 2009. február 20. © 2009 Lábass Endre