2011. május 25., szerda

[KATALIST] VARÁZSLÓK PÁLCÁJA - Lábass Endre beszélgetései, május 31., vendég: Dr. Szörényi László

Varázslók pálcája

Lábass Endre (a Könyvtár fantomja) tudós és művész barátait kérdezi

Időpont: május 24 – június 28. között keddenként 18.30 - 19.30

Helyszín: Egyetemi Könyvtár Díszterem

(1053 Budapest, Ferenciek tere 6.)

 

Lábass Endre festő régóta az Egyetemi Könyvtár kupolájának „baglya". A programsorozat keretében tudós és művész barátait kérdezgeti életükről, munkásságukról. A személyes hangvételű beszélgetéseknek a könyvtár ma Díszteremként működő egykori olvasóterme nyújt egyszerre impozáns és intim közeget.

 

A programsorozat a TÁMOP 3.2.4/09/1-KMR-2010-0021 „Az ELTE könyvtár rendszerének komplex fejlesztése a könyvtárhasználat megkönnyítése érdekében" projekt keretében valósul meg.

 

Május 31. vendég: Dr. Szörényi László, irodalomtörténész, az MTA Irodalomtudományi Intézet igazgatója

„Szörényi László meghatározhatatlan, mesebeli személy. Egyrészt végtelen memóriájáról nevezetes irodalomtudós – ennek megfelelően komoly szakkönyvek írója, aki végtelen ősbúval tud kipillantani szemüvege alól –, másrészt egy valódi Rejtői hős, aki fergetegeseket nevet. Szülei a délvidékről jöttek Budapestre, de ő már igazi pesti srác lett – mutatta is az Anker sarkát, ahonnan '56-ban az orosz tankokat leste. Ilyesmikről írta Hosszúlépés című kötetét. Tudóshoz képest meglepően romantikus alkat – mindig úgy éreztem, nem véletlen, hogy az Operaház közelében volt gyerek. Ezzel szépen összeillik, mennyire elkápráztatta Itália szelleme.

Én mégsem olasz dolgokat tanultam tőle, az ő Eötvös Kollégiumbeli óráin láttam először Konrád Györgyöt, Mészöly Miklóst, Nádas Pétert és Mándy Ivánt. Esténként ugyanis, miután Kokassal bezártuk a műtermeinket és végigsétáltunk a Képzőművészeti Főiskola kihalt folyosóin, a Zeneakadémia kakasülőjére ültem be a diákok és tanárok közé, vagy Laci óráira sok éven át. Ott udvarolgatni is remekül lehetett, a Képzőművészetire akkoriban még ritkán vettek fel csinos lányokat.

Reneszánsz és barokk latin tanulmányai mellett Szörényi a Nyugat költőinek szívbéli barátja lett, de fiatal korától vonzódik az alternatívokhoz is – ez nem csoda, hiszen az úgynevezett '68-as nemzedékhez tartozik, ő volt Hajnóczy Péter egyik legjobb barátja. 

Elképzelek egy zord politikust, amint az Irodalomtudományi Intézetbe látogat Szörényi igazgató úrhoz, kényelmesen elhelyezkedik valamely kopott ősi fotelben, majd riadtan észleli, hogy körben a szakfolyóiratok közül legalább ötven szőrmók játékmedve tekint le rá kritikus figyelemmel. Ők minden rosszat távol tartanak."

(Lábass Endre)

Szörényi László Magyar Ferenc betonszobrász Dugonics utcai kertjében © 1987 Lábass Endre archív