2011. május 10., kedd

[KATALIST] Kis magyar diktatúra, avagy indexek Csorba könyvtárából, 1946-ból és 1950-ből

Különös egybeesés: olvasom Sipos Magda kitűnő tanulmányát a Könyvtári Figyelő 2011/1. számában (Kis magyar diktatúratörténet - indexekben és könyvtári selejtezésekben elbeszélve. p. 11-39., előzményei a KF 2007/3. és 2007/4-es számaiban.) és éppen ezekben a napokban találtam meg Csorba Győző könyvtárában A fasiszta és szovjetellenes antidemokratikus sajtótermékek 1., 2., és 3. sz. jegyzéke (1946), valamint az Útmutató üzemi és falusi könyvtárak rendezéséhez (1950) c. indexeket. Akit esetleg érdekel, bővebben olvashat róluk a Csorba honlapon, ezen a címen: http://www.csorbagyozo.hu/?q=node/1748 
Talán ifjú könyvtáros számára is érdekes lehet egy-egy ilyen brosúra: elgondolkodhat a szerzők, címek olvasása közben, mekkora lehet egy rendszer stupiditása. (Amekkora a diktátoráé:(((, mert természetesen diktátorok, világi és egyházi hatalmasságok "hajlanak" indexek készítésére és készíttetésére.)
Szerencsére az Internetes honlapcímekről - noha helyi próbálkozások vannak - talán még nem készült hasonló "átfogó" index. Bár ki tudja: lehet, hogy jó volna sok honlapot betiltani... Igen, de ki mondja meg melyiket?  Amint hallottam, azért nem csak próbálkoznak: egy-két országban, pl. Egyiptomban, ha jól emlékszem, az Internetet "le is lehet kapcsolni", mert csak egy "szálon", egy "kapcsolóterembe" fut be az össze "vonal". Akkor inkább: "virágozzék minden virág!"? Ej, de nehéz az élet! A cenzoroké legalábbis. Mert minden könyvet úgysem lehet bezúzni, és minden honlapot-internet-vonalat úgysem lehet megszüntetni/megszakítani, és ki tudja, melyikből mit tanulhat az a lázadó... Most akkor a sokszínűség remény vagy átok? Maradjon a paletta, vagy szüntessenek meg egy-két "színt"? Na, ez csak költői kérdés volt, bocsánat. (A színeket különben sem lehet megszüntetni. Mert ha minden egyszínű, az ember csak becsukja a szemét és...)

--
Pintér László
Honlap: http://www.csorbagyozo.hu