2011. április 7., csütörtök

Re: [KATALIST] pályázat Székesfv. Gárdonyi Könyvtár

Tisztelt Gárdusné Szabó Gabriella!
 
Nem kívánom szaporítani a szót, ám ellenvetéssel kívánok élni. Az a fiatal diák vagy pályakezdő boldog lehet, aki csak a tanulmányaira kell koncentráljon, és a szülei teljeskörűen el tudják látni. Sajnos, a mai Magyarországon én nagyon kevés ilyen fiatalt ismerek (jómagam 16 éves korom óta  - majdnem folyamatosan - rendelkezem munkaviszonnyal). De a "közfelháborodás" (ahogyan Ön fogalmazott) hangsúlya nem az egzisztenciális kérdéseken, sokkal inkább a pályakezdők szakmai megbecsülésén van.
Ahogyan azt egy másik kollégám írta a Katalistre, ha most nem kapunk állást, mert teret kell adnunk az idősebb, tapasztaltabb generációnak, akkor mi lesz később? A tapasztalt, idősebb generáció egyszercsak eléri a nyugdíjkorhatárt, és akkor Magyarországon marad egy tapasztalatlan könyvtáros réteg, aki úgy pótolja majd a nyugdíjasokat, hogy nincs munkatapasztalata, sőt az évek alatt a tanultakat is mind elfelejtette már? Csak mert neki van papírja róla, hogy valaha könyvtár szakon végzett? Vagy akkor a könyvtárakat feltöltik majd az épp akkor végzettekkel? Mi pedig örüljünk, hogy egyszer részt vehettünk egy képzésben, ami csak arra volt jó, hogy (minimum) öt évet elvett az életünkből, és nem volt jó (szinte) semmire, mert a gyakorlatban nem alkalmazhattuk a megszerzett tudást?
S szintén ne vegyék tiszteletlenségnek, de emellett meg kell említenem azt is, hogy - közhellyel élve - a világ felgyorsult, egyre jobban gyorsul, és tapasztalataim szerint az idősebb generációk nem mindig tudnak megfelelni a kor tájékoztatási és információfeldolgozási követelményeinek úgy, ahogy egy fiatalabb kolléga megtud (csakhogy állításom legrelevánsabb témaköreit említsem: a nyelvtudás, a menedzsment, a friss trendek és alkalmazások - és főképp, de nem utolsó sorban - az informatika terén).
Persze tudom, hogy könnyen elbeszélhetünk egymás mellett, mert érdekeink különbözőek, sőt ütköznek, de kérem a tapasztalt generációt (főleg a könyvtárvezetőket), hogy próbáljanak empatikusan belegondolni a mi helyzetünkbe is, és mérlegelni azt, hogy a tapasztalatlanság bár hátrányt jelent, a naprakész, piacképes tudás már kevésbé.
 
Tisztelettel:
Briga Péter
 
Ui: A magára valamit is adó könyvtáros nem nézi le egyik az könyvtári munkaterületet sem, és abban próbál a legjobbat nyújtani, amiből képes, és amire "kényszerül".
 
Uui: "Azonban így legalább megtanultam a gyakorlatban, hogy milyen fontos ezeket a feladatokat is kellő szaktudással felvértezve, igényesen, precízen elvégezni ahhoz, hogy szolgáltatni tudjunk: akár könyvet, akár információt." - ehhez nem tapasztalat, hanem a könyvtári területek kompetenciáit felölelő, átfogó, szakmai tehetség kell.
 
 
2011/4/7 Gárdusné Szabó Gabriella <kongabka@uni-miskolc.hu>

Tisztelt Kollégák!

 

 

Nem igazán értem a közfelháborodást. Majdnem minden álláshirdetésben kívánalom a szakmában eltöltött x év gyakorlat.

Hogy ki van jobban rászorulva a munkára, az nem feltétlenül az életkor függvénye. Egy fiatalnak, akit még a szülei valószínűleg pár évig eltartanak, biztosabb az egzisztenciája, mint egy 30-40 év körüli embernek, akinek már legtöbb esetben a saját gyereke(i) felneveléséről  is kell gondoskodnia.

Ami a megbecsülést illeti, ha az anyagiakat nézzük, nagyon sok más diplomának sincs értéke nálunk. Társadalmi presztízs vonatkozásában lehet, hogy még mindig ott tartunk, hogy könyvtáros = raktáros.

Hogy ez miért van így, mindennapos vitatéma a katalisten, most ne taglaljuk…

Magunk közt azonban el kell, hogy mondjam, a könyvek raktári kezelése sem lebecsülendő munka, ha azt kellő odafigyeléssel csinálja az ember, mint ahogy más könyvtári tevékenység sem az.

Ha mi könyvtárosok is lenézzük a raktárosi vagy címleírói munkát, mit várunk egy kívülállótól?

Jómagam 2 diplomával, 30 éves munkaviszonnyal munkaidőm tetemes részét leltározói és raktárosi munkával vagyok kénytelen tölteni egy szakkönyvtárban. Az igazán kvalitatív tartalmi feltáró munkára és tájékoztatásra sokkal kevesebb időm jut, mint szeretném. Azonban így legalább megtanultam a gyakorlatban, hogy milyen fontos ezeket a feladatokat is kellő szaktudással felvértezve, igényesen, precízen elvégezni ahhoz, hogy szolgáltatni tudjunk: akár könyvet, akár információt. Talán, ha másra nem, erre is jó a pár év szakmában eltöltött idő…

 

From: katalist-bounces@listserv.niif.hu [mailto:katalist-bounces@listserv.niif.hu] On Behalf Of Nagypál László
Sent: Thursday, April 07, 2011 8:29 AM
To: katalist@listserv.niif.hu


Subject: Re: [KATALIST] pályázat Székesfv. Gárdonyi Könyvtár

 


Talán a kétszakosság is sokszor jelenthetne valami kis előnyt az elhelyezkedésnél,
 bár mostanában már a tanár szakoknál sem kötelező ez,
 és nem is divat különösebben.
(NpL)
 
 


Date: Wed, 6 Apr 2011 23:47:29 +0200
From: z.tundy@gmail.com
To: klkrisztian@gmail.com
CC: katalist@listserv.niif.hu
Subject: Re: [KATALIST] pályázat Székesfv. Gárdonyi Könyvtár

Kedves Kolléga, tisztelt Könyvtárosok!

Nos, ezek a mondatok többünk fejében forognak/tak mindannyiszor, amikor felbukkan a láthatáron egy-egy álláslehetőség.
Köszönet a kimondott szavakért, melyekhez fűzöm a sajátomat...

Különösen akkor kerekedik el a szemem, amikor rászorultsági alapon tűnik fel egy-egy önéletrajz ezen a fórumon. Továbbá egy-egy ajánlott középfokú képzés esetében is többször elolvasom a levelet és eltöprengek: Vajon ez kinek szól(hat) és van-e rá jelentkező?

Máskülönben pedig, mintha nem lennénk éppen mindannyian rászorulva arra, hogy dolgozzunk?! S, higgyék el kérem, hogy mi, akik szakmaszeretetből képeztük magunkat főiskolai, egyetemi szintre, nem az zavar bennünket a legjobban, hogy egy könyvtári raktárosnak sem kellünk, nem is csak az, hogy a szakmában nem kapunk lehetőséget, de más álláspályázatnál sokkal inkább hátrány feltüntetni a végzettségek között.

A könyvtáros diplomának nincs értéke sem így, sem úgy...

maradok tisztelettel, szakképzett logisztikus

2011/4/6 Krisztian Kovacs <klkrisztian@gmail.com>

Tisztelt Könyvtár!

Pályázatukhoz fűzném hozzá és kérdezném, hogy évente több százan
végzik el a könyvtár szakokat, Ők hova és mikor pályázzanak?
Én négy éve fejeztem be a szombathelyi főiskolát -tavaly a pécsi
egyetem kiegészitő képzését- és minden évvel egyre távolabb kerülök a
könyvtári munkától -gyakorlat hiányában-, és ha eltelik 10-15 év,
akkor hova kellek majd egyetemi végzettséggel? Könyveskocsit
tologatni, raktárban pakolni? Persze, ha épp nyugdíjba megy valaki, és
nem lesznek túl magasak és
t e l j e s í t h e t e t l e n ek az elvárások.
Gyakorlat hiányában -ennek elvárásával- Önök és más könyvtárak is
kizárják azokat a Pályakezdőket (!), akiknek a gyakorlatára később
szükség lenne.

Üdvözlettel Szombathelyről
Kovács Krisztián
könyvtáros pályázat hiányában gyári operátor

_______________________________________________
Katalist mailing list
Katalist@listserv.niif.hu
https://listserv.niif.hu/mailman/listinfo/katalist



_______________________________________________ Katalist mailing list Katalist@listserv.niif.hu https://listserv.niif.hu/mailman/listinfo/katalist


_______________________________________________
Katalist mailing list
Katalist@listserv.niif.hu
https://listserv.niif.hu/mailman/listinfo/katalist