2011. február 17., csütörtök

Re: [KATALIST] kell-e minden könyvtárban katalógust építeni?

Kedves Erzsi!

Elnézést kérek, már megint kicsit leegyszerűsítettem a kérdés kifejtését. Már úgyis jó hosszú volt a levelem. Számomra a MATARKA az egyik legszimpatikusabb hazai könyvtári kezdeményezés, emberileg is. Látszik, hogy Önöket tényleg elsősorban az eredmény, és nem a hírnév foglalkoztatja.

Mi is ez a folyóirat-kérdés? Tudnunk kell, hogy milyen folyóiratok elérhetőek (ISSN adatbázis, NPA), melyik hol fizikailag (NPA), hol virtuálisan (EPA), esetleg teljes-szöveggel, és hogy azoknak, ha fel vannak dolgozva mi a tartalomjegyzéke (Matarka), vagy milyen érdekes cikkek vannak bennük (Humanus). Egy, jól átgondolt, az érdekelt felek együttműködésével létrehozott "Országos cikkarchívum" szoftver ezeket könnyedén lefedhetné. És akkor már tényleg csak arra a sok emberi munkára lenne szükség, amit Ön is említ, és amit nem lehet megspróloni.

Az hogy "ugyanez folyik", bővebben kifejtve itt azt jelenti, hogy ehelyett, inkább a meglévő-széttagolt szoftverek összehangolásával, adataiknak többirányú szinkronizációjávl foglalkoznak. 2010-es Networkshop előadásának (http://goo.gl/zvzSP) utolsó diája is ezt a kérdést feszegeti - mármint hogy jó, jó, de minek 4 különálló adatbázis egy célra, és hogy "egyszer majd" össze is lehetne őket vonni. Akkor hát miért nem most?

...és Kedves Marcsi,
 

Természetesen minden IKR szolgáltatóban felmerül a gondolat, vajon az általam forgalmazott/fejlesztett rendszer kiszorul-e az „egy szoftver" megoldásból?


Ahogy írtam is, nem 1 darab szoftverről, hanem egy mag köré csoportosuló, akár más-és-más által fejlesztett modulokról lenne szó elképzelésem szerint. Így minden fejlesztő kapna elég munkát, de nem ugyanazt csinálná meg újra, mint a szomszédja. Itt egyszerűen közpénzek elköltésének racionalizálásáról van szó. Ha kifejted, mire a legbüszkébb az IQSYS, majd azt a feladatot álmodom (...és ez valahol Pintér kollégának is válasz) nektek a cikkben.
 

A szoftver egységesítéssel újra „úton lennénk"  -  és ez az út élesen különbözne a TIOP/TÁMOP pályázatok stratégiájától, amelynek projektjeit még magunk mögött sem hagytuk.


Igen, más úton lennénk, és nem véletlenül: ezen forrásokra nagyon szüksége volt a könyvtárügynek, de a  pályázatok szerkezete, az ország szintjén kijelölt útvonalai, szerintem vészesen el volt szúrva. Ezzel szinte minden felelős vezető, szakértő, pályázatban résztvevő kolléga többé-kevésbe egyetértett - a pult alatt - akivel mindezidáig erről beszéltem. 

Ennek tudatában azt is jó lenne ismerni, hogy Kardos Andris egyébként kreatív vállalkozásáról van-e most szó, vagy van mögötte egy erősebb felhatalmazás?


Jó kérdés. :-(

Üdv,

András