Kedves Kollégák!
Múlt csütörtökön a MOKKA-ODR NPA-ügyi megbeszélésén üldögéltem, és közben végig az az érzésem volt, hogy az ott kitárgyalt problémák többsége elsősorban a sokféle, nehezen összekapcsolható rendszer használatának mellékhatása, és annak, hogy ezekhez vélt vagy valós érdekeik miatt túlságosan is ragaszkodnak az érintettek. Én ugyan többnyire a MOKKKA-ODR párhuzamosságon lovaglok, ami most tán mégis csökkenni fog egy cseppnyit, hisz mindkét rendszer ugyanaz a fejlesztőcsapat (a Corvina ill. a HunTéka fejlesztői) hozza létre, de szinte ugyanez folyik MATARKA-NPA-EPA-Humanus-ODR-cikkadatbázis vonalon is.
http://m.index.hu/belfold/2011/02/12/fovaros_korhazak/ - érdemes e cikket átolvasni. Ugyan a kórházakról van szó, de a párhuzamok nyilvánvalóak. Nekem a könyvtárügyben látott szegénység, kilátástalanság, és az emellett folyó eszméletlen erőforrás-pazarlás segített megérteni, hogy miről is beszélnek a szakértők, ha "struktúrális reformokat" szeretnének végre látni...
Mindezek, illetve Szabó G. Tibor levele által ihletve arra jutottam, hogy nem elég a számomra (is) nyilvánvaló technikai célt kijelölni, költségszámításokat és üzleti modellt, és legalább e részterület számára munkavállalói modellt kell mögé tenni. Elhatároztam hogy írok egy cikket (vélhetően a TMT-ben fog megjelenni), amiben kifejtem, hogyan lehetne úgy egységesíteni a magyarországi könyvtárak IKR-jeit, hogy se a könyvtárak, se a könyvtári szoftvereket fejlesztő cégek, se a feldolgozó kollégák - vagy legalábbis döntő többségük - ne szenvedjen kárt. És persze hogy az olvasók is nyerjenek valamit.
Az elképzelés lényege: a könyvtári rendszereket modulárisan (katalogizálás, beszerzés/selejtezés/könyvtárközi, digitális dokumentumkezelés, export/import nemzetközi rendszerek felé, stb.), országos lefedettségű megvalósítással (minden rendszer az ország minden könyvtárát kell hogy szolgálja), modulonként megpályázatatva (tehát ahelyett, hogy minen IKR fejlesztő minden feladatot megpróbála megoldani, mindegyik csak egy-két három megnyert feladatot kellene, de azt alaposan, és több erőforrásból) - mindezt egyetlen, egységes felületű mag-rendszer köré építve. Van ugyan ilyesmi, megyei szinten, de... na de erről majd a cikkben,
Ahhoz hogy a költségszámítások reálisak legyenek, természetesen szükségem lesz majd az etéren elköltött erőforrások ismeretére, vagyis hogy az egyes könyvtárak átlag mennyit költenek IKR szoftverek beszerzésére, fenntartására, "portálok" építésére, ehhez szükséges hardverek beszerzésére, stb. Erről közvetlenül fogok információkat kérni sok-sok könyvtár vezetőjétől. Ezen adatok közérdekűek, átadásuk törvényi kötelezettség, amit persze meg lehet tagadni, de majd idézem a megfelelő paragrafusokat. A forrás adatokat ennek ellenére nem szeretném közzétenni, csak összegezve, átlagolva, hogy ne sértsek egyéni érdekeket. A vitatott kérdésekről, tervekről is szeretném kikérni az illetékes vezetők véleményét, pl. a "minek saját OPAC, ha minden adat ott a közösben" kezdettel, és ezeket belefogalni a cikkbe.
Kb. ennyi. Ha valakinek vannak kérdései, jótanácsai, javaslatai, örömmel venném ha írna nekem. Folyt. köv. Alább rövid válaszok a hozzászólóknak.
Üdvözlettel,
K. András
2011/2/10 Horváth Zoltánné <horvath.zoltanne@iqpp.hu>
Mi tájékoztatunk, Ti katalogizáltok, ők pedig megmondják, hogy mit csináljunk, mit és kit válasszunk…(én elbutulnék, te világgá mennél, ő meg meghalna az unalomtól.)
Szép lenne.
Sőt, minek a szerver, mikor hűtött szervertermekben zümmögnek a host rendszerek kimagasló szoftverekkel és szakértő gurukkal? (De ki legyen a kiválasztott? Ki mondja meg?)
Kedves Marcsi... nehéz hová tenni a hozzászólásodat. Gondolom ha az OCLC új, cloud alapú - pont olyen, hűtött géptermekben zümmögő - rendszerének használatáról gondolkodna valami hazai könyvtári tömörülés, egész más állásponton lennél...
2011/2/11 László Pintér <alapinter@gmail.com>
Kedves Kardos András, akkor ezt az ügyet tisztáztuk is. Hiszen én ugyanazt mondom, amit Ön, csak másképpen megközelítve: szükség van még másra is a nagy rendszeren kívül.
Nem, nem feltétlenül értünk egyet, én azt mondom, hogy ha egy rendszerben is, természetesen szükség van a speciális szaktudású kollégák, inzézmények *szaktudására*, de nem feltétlenül azok egyedi rendszereire.
Olyan érzésem van ilyenkor, mikor csakis a haszonelvű megközelítést istenítik egyesek, mintha egy nagy léghajó lenne ez a Föld, amelyiknek a vezetői időnként elkiáltják magukat: itt egy nagyszerű megoldás.
A "haszon" szerintem (sem) csak gonosz és kiszipolyozó lehet. Haszon az is, ha jobban átlátható, könyebben használható rendszert építünk, s a megspórolt pénzből sok-sok könyvet veszünk, és akkor... szóval érti. Mintha Mikulás kolléga is ilyesmi mellett érvelne általában.
Nem tudom, ilyen lesz-e a jövő. Csak félek. Mert túl sok agresszivitást látok magam körül.
Ez a legnehezebb ügy. A félelem. A félelem a válozástól. Szerintem azok a kollégák, akik félnének egy új rendszert használatba venni, sokszor a jelenlegitől is idegenkednek. Ők viszont egy csomó olyan feladatot végezhetnénk a könyvtárban, amihez nem kell, vagy legalábbis kevesebb informatikai készség.