Méltatlankodunk, hogy Matyi Dezső pécsi milliárdos bezárja a könyvesboltjait és cukrászdát nyit a helyükön?
Most itt a hír: "A Barnes and Noble, az első számú amerikai könyvesbolthálózat már tavaly jelezte, hogy veszteségei miatt boltjai eladásáról vagy egyéb stratégiai lehetőségekről tárgyal." (Forrás: http://kultura.hu/main.php?folderID=959&ctag=articlelist&iid=1&articleID=310129 )
"Bár kezdetben főleg a kisebb, független könyvárusokat lehetetlenítette el az internetes és e-könyv-eladások térnyerése, ma már a nagy bolthálózatok is komoly nyomás alatt vannak. Gary Becker Nobel-díjas közgazdász a "kreatív rombolás" fogalmát alkalmazta a könyvpiacon végbemenő folyamatra. Mint egy blogon fogalmazott, hasonló dolog történik, mint annak idején, amikor a lovas kocsit felváltotta az autó. A tudós a hagyományos boltok számára is lát jövőt, de csak kisebb csoportokat megcélzó specifikus üzletekként, például jegyzeteket, ajándéktárgyakat is árusító egyetemi könyvesboltokként." (A Pollackon már van ilyen. Jól működik...)
És még egy fontos részlet:
"Billy Hulkower, a Mintel piackutató vezető technológiai elemzője szerint a könyvesboltoknak hármas kihívással kell szembenézniük: az online verseny és az e-könyvek előretörése mellett a közkönyvtárak által kínált ingyenes könyvkölcsönzéssel (kiemelés tőlem. P. L.´) és a digitális tartalomszolgáltatással. Egyúttal úgy vélte: a boltosok számára az egyetlen célravezető megoldás, ha különleges szolgáltatások, programok bevezetésével próbálják megtartani vevőiket."
Én a kihívások közül a "közkönyvtárak által kínált ingyenes könyvkölcsönzés"-t emeltem ki. Ugyanis - csak nézzék meg könyvtárstatisztikusok, mennyi pénz jut egy-egy könyvtárban ma könyv- (tehát nem általában DOKUMENTUM, hanem KÖNYV) beszerzésre, vagy vizsgálják egyszerűen a vásárolt kötetek számát - kiderülhet: a könyvtárak a csökkenő könyvkölcsönzési igényeket (merthogy az is csökken, nemcsak a vásárlási kedv!) sem tudják kielégíteni, mert egyre kevesebb könyvet vesznek. Tehát szerintem a könyvtár az "ingyenes" könyvkölcsönzéssel SEM tud a könyvesboltnak nagy "kárt" okozni, mert - kevés könyvet vásárol.
Másik probléma, ha a könyvtárak csak a könyvkölcsönzéssel foglalkoznának, "annyi lenne" nekik. Haladjon a korral, süssön... internettel, adatbázissal, WEB2-3-4-5-tel, kölcsönözhető e-book olvasóval, saját e-könyv gyűjteménnyel, digitális tartalomszolgáltatással... Vagyis a könyvtárnak is ugyanolyan "sok lábon kell állni", mint a könyvesboltnak. Ez ellen nem lehet tiltakozni, ez a trend, ezt kell szolgálni. A kérdés az: mennyi ilyen "modern" könyvtárat tud működtetni a fenntartó? Mert ez sem olcsó ám! Sőt... A könyvtárak szerepét és helyét át kell értékelni! (1972 óta vagyok könyvtáros, azóta folyamatosan azt teszem!) De nem mindegy, hogyan? A tittytainment része lesz a könyvtár, vagy a tudás terjesztéséé? Ez itt a kérdés szerintem. Azazhogy a művelődés helyét a könyvtárban is a mindenféle igényt kiszolgáló (sőt mindenféle igényt felkeltő) "szórakoztatás" veszi át, vagy valami megmarad a kulturális, művelődési, oktatási, kutatási funkcióból is a könyvtárakban? Másképpen: a sokféle új lehetőséget mire használják a könyvtárak? És mit támogatnak a fenntartók? Mert hiába futunk, lihegünk mi a közízlés nyomába, igyekszünk kiszolgálni azt cirkuszi mutatványossá átfestve magunkat, ha fenntartó az együgyű, buta embereket preferálja... Másképpen mondom: szabad-e a túlélésért való küzdelemben minden méltóságunkat feladni? Még másképpen fogalmazok: meg tudjuk-e tartani a könyvtárak méltóságát a túlélésért folytatott küzdelemben? Vagy mindenképpen "le kell menni kutyába"?
Ha az oktatás igénytelen bunkókat ömleszt a társadalom nyakába, mert nem tud mást tenni, mert csak arra van lehetősége, a könyvtáraknak semmi esélye nincsen. Vagy ha a fenntartó nem érzi annak szükségét, hogy maradjanak a kultúrának "könyvtári szigetei" akkor a küzdelemnek semmi esélye sincsen. (Aki a pályázatok segítségében bízik - szerintem csalatkozni fog. A pályázat: kutya vacsorája. Vagy kiírnak olyat, amire éppen szükségünk van, vagy nem, vagy nyerünk a pályázaton, vagy nem... Folyamatos, tisztességes munkát az ilyen alkalmi pénzforrások nem tesznek lehetővé.)
A kérdés tehát az szerintem: mennyire gondoljuk komolyan, hogy a könyvtár - az új eszközöket szolgálatba állítva - nem enged a színvonalból - és mennyire támogatja ezt a törekvést a fenntartó.
Jót s jól! Ebben áll a nagy titok. Ezt ha nem érted,
- Szánts és vess, s hagyjad másnak az áldozatot.
Milyen egyszerű is a dolog.
Mint a deáki "médiatörvény: "Hazudni pedig nem szabad!" Se itt, se ott..
A cikk, amelynek kapcsán a fentiek eszembe jutottak, itt olvasható:
http://kultura.hu/main.php?folderID=959&ctag=articlelist&iid=1&articleID=310129
--
Pintér László
Pécsi Tudományegyetem
Pollack Mihály Műszaki Kar Könyvtára
Tel.: 72/503-650/3904
Fax.: 72/503-650/3932
Otthoni telefon: 72/226151
Honlap: http://www.csorbagyozo.hu