Pintér L.
(Csorba Győző: A város oldalában : Beszélgetések / kérdező Csuhai István. - Pécs : Jelenkor K., 1991. p-174-175.)
"Szántó Tibor besegítette a főiskolára (Tárja Toszenberger Bélát, P. L.), és kiharcolta azt is, hogy odatették a könyvtárba. Az volt a feladata, hogy a különféle folyóiratokat, miután már beírták a folyóiratjegyzékbe, hordja szét a tanszékeknek. De 56 után előszedték az úgynevezett veteránokat. Ő is veterán volt, mert rendes munkahelye szinte soha nem volt, de állítólag tiltott pártkiadványokat terjesztett. Én egyet se láttam ezekből. Volt is valaki, aki mikor azt mondta Tárja Béla, hogy ő mozgalmi munkát végzett, akkor megjegyezte, hogy igen, mert mindig igyekezett elmozogni a munka elől.
Amikor 56 után körülnéztek, hogy kit lehetne odatenni igazgatónak a megyei könyvtárba, nem találtak nála jobb veteránt, akinek valami köze lett volna a könyvtárhoz. Kinevezték őt, mert engem csak átmenetileg bíztak meg a vezetéssel. A minisztérium és a különféle magasabb szervek hamarosan megtapasztalták, hogy mit ért a könyvtárhoz. Rendszeressé vált, hogy amikor idejöttek Pécsre, akkor engem elhívtak a Sétatérre vagy máshová azzal, hogy szeretnének velem beszélgetni, nem mennénk ki egy kicsit a levegőre? Én tudtam, hogy mit akarnak, és elmentünk a Sétatérre, és ott beszéltük meg a problémákat, mert ő, az igazgató semmihez az égvilágon nem értett. Néha elküldtük a Megyei Tanácsra, mert előfordult, hogy a Tanács a vezetőket összehívta. Mire odaért, általában elfelejtette, hogy mit mondtunk neki. Nem volt ő rosszindulatú, egy csöppet sem volt rosszindulatú, csak fogalma sem volt a könyvtár ügyeiről. És ijesztően rossz költő volt, csodálatos életfilozófiával. Például egyszer nekem szegezte a kérdést: „Pajtikám, ha te eléd odatesznek egy tányér cseresznyét, és te elkezded enni, a csúnya vagy a szép szemeket veszed előbb?” Azt feleltem: „Én valószínűleg a csúnyákat, hogy utána maradjanak a szépek, és azokkal fejezzem be”. „Nem, pajtikám, ez nagyon helytelen gondolkodás. Azt kell csinálni, hogy először a legszebbeket megenni, mert lehet, hogy mire az ember a csúnyákhoz jutna, addigra már jóllakik. Ha viszont a csúnyákkal kezdi, akkor pont fordítva jár”.
Voltak ilyen teóriái, amiket rendszerint nagyon komolyan vetett fel. Aztán foglalkozott a spiritizmustól kezdve mindenféle misztikus elméletekkel. Ez a Tárja Béla volt a vezető akkor, és evvel nem tudtak tárgyalni semmiről. Volt egy élettársa, akit szintén pajtikámnak hívott, mint minket. Mert így nevezett mindenkit, akivel jóban volt. Szegény utóbb kapott valamilyen prosztata-bajt, megműtötték; később Parkinson-kór érte, és belehalt.
Mikor régebben összegyűjtöttük a fasiszta könyveket, találtunk közöttük egy Horthy-albumot is, nagyon finom szarvasbőrbe bekötve. A szarvasbőrt nem adtam zúzdába, hanem szépen lefejtettem Horthy bőrét, és megbeszéltem Tárja Bélával, hogy a nejemnek csinál egy szandált, egy afféle nyári lábbelit, amihez alig kell anyag. Ezt meg is csinálta tisztességgel, mert a két fedőlap, az előlap meg a hátsó lap elég volt ahhoz, hogy kijöjjön belőle az a kevés, amire szükség volt. Úgyhogy Horthy „bőréből” volt akkor az én feleségem nyári szandálja, és különösen groteszk volt, hogy azt egy könyvtárigazgató csinálta..."
Kedves Listatagok, az Atlasz azonosítása megtörtént! Továbbítom a leírást, hátha érdekel valakit, s egyben köszönöm Braila Mária (Székesfehérvár, Szent István Múzeum Könyvtára) gyors válaszát.
Cím: | ÁTI kisatlasz / [kiad. a] Magyar Királyi Állami Térképészeti Intézet |
Dátum: | [1941] |
Megjelenés: | Bp. : M. Kir. Áll. Térképészeti Int., [1941] |
Terjedelem: | VIII, 176, 156 p., [72] t. fol. : ill. ; 22 cm |
Tárgyszavak: | földrajz atlasz Földrajz atlasz |
Egyéb nevek: | Magyar Királyi Állami Térképészeti Intézet (Budapest) |
Lelőhely: | Miskolci Egyetem Könyvtár, Levéltár, Múzeum![]() ![]() Pécsi Tudományegyetem BTK-TTK Kari Könyvtár ![]() ![]() |
S lám, itt Pécsett, a "testvérkönyvtárban" is elérhető a könyv! Majd onnan szerzek egy címlap másolatot!
Mindenkinek szép hétvégét: P. L.
--
--
Pintér László
Honlap: http://www.csorbagyozo.hu