Idézet Kovács László Krisztián leveléből:
Tisztelt könyvtárosok!
Ez az eset is jól mutatja, hogy bármely (bocsánat hogy újra
általánosítok) külföldi ország könyvtárossága hajlandóságot érez b á r
m i l y e n "fejlesztésre", csak az elzárkózó magyar könyvtárak és
könyvtárosság nem. Németországban valószínűleg nem mosolyogták meg azt
a személyt, aki kitalálta a pizzázót a könyvtárba, és nem hallgattak
mélyen a kollégák, könyvtári ügyeletem sajnos itthon ilyen sorsra
jutott. Lásd 3K szeptember, november.
Én azért felhívnám a figyelmet a novemberi 3K-ban megjelent válaszcikk gondolataira is. (Fehér Miklós: Észrevételek a könyvtári ügyelet, mint új szolgáltatás kapcsán == Könyv, könyvtár, könyvtáros. 2010. 11. sz. p. 14-17.) Szerintem érdemes elolvasni, mielőtt pálcát törünk "az elzárkózó magyar könyvtárosok és könyvtárosság" fölött.
És, ha már ajánlgatok, ajánlom a 3K 2010. 12. számából Balogh András: Könyvtárak a globalizáció korában. c. tanulmányát (p. 3-24. ), amelynek egy oldalát ide is másolom. Érdekes, gondolatébresztő és az egyre jobban globalizálódó világ könyvtárainak lényegi kérdéseit érintő írás.
Ha már 3K: vannak kollégák, akik a könyv, könyvtár, könyvtáros "szentháromságot" szívesen változtatnák információ, információs pláza, információbróker "szentháromságra. (3 I :)) Nem tudom, a 3K szerkesztői gondolkodnak-e címváltoztatáson? Én úgy látom, a régi cím alatt is jó (egyre jobb) írások jelennek meg a folyóiratban. Ezért talán a cím is maradhatna még... Meg a könyv, a könyvtár és a könyvtárosság is... Legalább még egy kis ideig. Az információ, az információs pláza és az információbrókerek mögött. Amolyan háttérdokumentum, háttérintézmény, háttéremberekként. (3H ?? :))) Mondjuk addig amíg Magyarországon már nem lesz 600 ezer ember villanyáram nélkül (hihetetlen, de tegnap ezt az adatot mondták a Kossuth Rádióban) és majd amikor már bizonyos lesz, hogy a világ energiakészletei képesek lesznek ellátni pl. villamos energiával (vagy valamilyen megújuló energiaforrással) a mérhetetlen számú számítógépet. Amelyek használatához persze mindenki ért is... Mert hiába lesz tökéletes a "felhő" amelyben a világ összes adata megjelenik majd (megjelenik... vagy a "felhőnek" is lesz cenzúrája?), s hiába lesz majd végtelenül kisfogyasztású, csak éppen a hálózatra kapcsolódó képernyő a "számítógép", ha csak kevés ember lesz, aki nem csak képeket nézni, hanem olvasni is tud a "felhőből". És az olvasást, tájékozódást, különbségtételt fontos és nem fontos között, azért talán mégis jobb volna könyvekből megtanulni, nem?
Üdv: P. L.
--
Pintér László
Honlap: http://www.csorbagyozo.hu