2010. október 12., kedd

Re: [KATALIST] Cloud computing

Kedves Horváth Zoltánné és minden kedves olvasó
Olvastam ezt a szösszenetet és elgondolkoztam, mit akart a szerző írni. Valaki ebből megértette mi is az a cloud computing?

"A lényegét abban látom, hogy pl. a bibliográfiai leírás, vagy a metaadatok, vagy akár a VIAF – Virtual Authority File során elszakadunk a dokumentumszemlélettől, és a metaadatokat, vagy a név adatokat kiegészítjük a „hálón" fellelhető ellenőrzött adatokkal más könyvtáraktól, elektronikus forrásokból (lexikonok, wikik, cikkek, katalógusok) vagyis levadásszuk a fellelhető adatokat a „felhőből", "

Z39.50, Oai, katalógusokból marc formátumú rekordok letöltésével nem a felhőből vadásszuk a leíró adatokat?

"amelynek nyomán létrejön egy adatsor, amely sem egy intézményhez, sem egy dokumentumhoz nem kapcsolható, és a forrásadatok valahol a hálón vannak."

Ezt nem értem, miért nem kapcsolható?

"Ehhez járul az OCLC gyakorlatából az un. „host" rendszer, amelynek lényege, hogy egy központi nagy számítógépen több intézmény aggregált adatai találhatók, és a rendszert nem megvásárolják a rendszer építői, hanem bérleti díjat fizetnek a használatért. Ennek fejében használják az infrastruktúrát, és az azon lévő megfelelő és szükséges szoftvereket. "

Fizetős ODR, MOKKA?

"Az infrastruktúra bérbevételének igen nagy előnye, hogy nem kell szerverekről és platformokról gondoskodni, a fenntartás és upgrade az üzemeltető feladata, aki olyan szakembereket és konfigurációt állít be, amely a feladatnak megfelel. "

Hátrányait is érdemes megemlíteni. Pl. a költségvetési forrásoknak úgy kell érkezniük hogy biztosítható legyen a folyamatos üzemeltetés. Jellemzőbb a szűkös keret és alkalmi kiszámíthatatlan pályázati források a fejlesztésre.

"Lényegében cloud megoldás a bibliográfiai adatokhoz a hálón küldött példányadat kiegészítés gyakorlata is szerintem."

A cloud computing egy megközelítése hogy minden a felhőben van ami nem az intézmény tűzfalán belül található. Tehát a bibliográfiai rekordok cseréje az interneten már cloud computing. Ezt mondja az idézett mondat is. Ki-ki belátása szerint egyet érthet.

"Sajnos Magyarországon még épp ott tartunk, hogy végre sikerült megfelelő szervereket vásárolni, ezért a mi gondunk most nem az, hogy bérbe vegyük az infrastruktúrát és a platformokat. "

Valójában több integrált könyvtári rendszert forgalmazó/fejlesztő cég palettáján van úgynevezett ASP szolgáltatás (Application Service Provider) mely keretében lehetőség van bérelni a szervert, adatbázist, ikr-t évekre. Pályázati forrásból x évre kifizethető, de figyelni kell arra, hogy mire lejár a kifizetett időtartam, a költségvetési források meglegyenek a követésre.

"Az adatok előállítását persze szerintem soha nem fogják mások megcsinálni, mármint a bibliográfiai adatokra gondolok – mert az elég fáradságos. "

Google books, Amazon, Kello, és bár nem leírás de érdekességnek: http://www.nature.com/scitable/blog/insideed/students_create_their_own_library

Hát szerintem nem ez a cloud computing. De ahogy tetszik.

Szász Péter
Móricz Zsigmond Megyei és Városi Könyvtár
Média-informatikai osztály


_______________________________________________
Katalist mailing list
Katalist@listserv.niif.hu
https://listserv.niif.hu/mailman/listinfo/katalist