2010. október 28., csütörtök

[KATALIST] Vörösiszap-katasztrófa Devecserben

Vörösiszap-katasztrófa a devecseri könyvtárosok szemével

 

 

2010. október 4. örökre emlékezetes marad a devecseriek számára. Rengeteg aggódó telefonhívást, e-mail-t kaptunk és kapunk: vagyunk még, ért kár minket, mivel tudnának segíteni rajtunk? Rövid beszámolónkkal szeretnénk megköszönni az együttérzést és féltő gondoskodást, amit az elmúlt 3 hétben kaptunk.

Intézményünkbe egy olvasó hozta riadtan a hírt, „kiöntött a Torna-patak”. Mi pedig csodálkozva kérdeztük, „mitől, ha nem is esett az eső?” Majd mikor egy kolléganőnk nem tudott hazamenni a Posta utcájában lévő házába, mert vörös áradat öntötte el az utcájukat, sőt a felette levő utcákat is, s kanalas markolókkal mentették az embereket az ablakokon keresztül, akkor nyilvánvalóvá vált, nagy baj van.

A Kastélykönyvtár városközponti elhelyezkedése miatt a mentési munkálatok első mozzanatainak akaratlanul is szemtanúi, átélői voltunk. Az udvarunkban lévő Idősek Napközijében és a szomszédos Idősek Otthonában nyújtottak elsősegélyt a sérülteknek. A Város új vezetése azonnal bekapcsolódott a védekezési munkába. Az önkormányzati intézményeknek – pl. a Művelődési Háznak is – elrendelték a 24 órás ügyeletet. Itt ideiglenes szálláshelyeket kellett kialakítani, melyeket tűzoltók, katasztrófavédelmi szakemberek és katonák vettek igénybe.

Bizonyára mindenki hallotta, olvasta, a Könyvtárat fizikailag nem érte kár, azonban a mozgókönyvtári szolgáltatásunk ellátásához szükséges gépkocsink tönkre ment; a garázst, amelyben állt, teljesen elöntötte a vörösiszap. A totálkáros autónknak volt casco-ja, a biztosító kb. 700 ezer forintot fog fizetni. A Veszprém Megyei Könyvtáros Egyesület kezdeményezésével gyűjtés indult könyvtári gépkocsi vásárlása céljára, hiszen a biztosítótársaság által megállapított összeg önállóan nem teszi lehetővé egy jó állapotú jármű megvásárlását, azt valamilyen forrásból ki kell még egészítenünk. Megható, hogy már 260 ezer Ft gyűlt össze önzetlen emberek, szervezetek adakozásából.

Kellemes meglepetésként ért Bennünket, hogy az Intézményünk integrált könyvtári szoftverét fejlesztő InfoKer Szoftver Bt. 2010. december 31-ig használati joggal rendelkezésünkre bocsátott teljesen ingyen egy könyvek szállítására kiválóan alkalmas Renault Kangoo típusú személygépkocsit! Köszönet nekik!

A Könyvtár munkatársai a Művelődési Ház 24 órás ügyeletének váltott ellátása mellett a katasztrófa második-harmadik hetében adományok raktározásában, kiosztásában, védőfelszerelések osztásában, valamint a Polgármesteri Hivatal és a helyi katasztrófavédelmi alakulat adminisztrációs munkájában vettek részt.

Október 18-tól megváltozott nyitva tartással, a hét minden napján 9-től 17-ig, szombaton pedig 8-tól 12-ig várjuk az Olvasókat. Lassan próbáljuk visszaterelni életünket a megszokott mederbe, tervezzük az elkövetkező időszak programjait, szervezzük a belső munkát, s persze, ahol kell, segítünk. Bízunk benne, hogy ebben a válságos időszakban a város lakosságának még nagyobb szüksége lesz a kultúrára, a kikapcsolódásra, s ezt Könyvtárunkban fogják minél többen megtalálni! Azt azonban tudjuk, hogy október 4. óta más lett a Város…

Még egyszer köszönjük szépen az érdeklődő megkereséseket és adományaikat, amellyel bármilyen formában támogatták, támogatják a Várost és Könyvtárunkat!

 

Devecseri Városi Könyvtár dolgozói