Kedves Kollégák!
Szeretnék bemutatkozni. Győri Zoltán vagyok, az ombudsmani hivatal könyvtárosa.
Lenne Önökhöz egy kérésem, hátha tudnak benne segíteni.
Érdeklődni szeretnék, hogy Önök hogyan oldják meg a digitalizálást a könyvtárban?
Milyen szkennert használnak (pontos típus)? Milyenek a tapasztalatok róla?
Szeretnék egyet én is beszerezni a könyvtárunknak, csak ezért kérdezem. Alapvetően a digitalizálás első lépéseként szeretném használni a szkennert.
Főleg folyóiratokat (azok tartalomjegyzékét), cikkeket, könyvekből tanulmányt, esetlegesen napi-, heti és szaklapokból cikkeket szeretnék beszkennelni saját, illetve külső kéréseknek eleget téve. Mindegyikhez szeretném hozzákapcsolni az OCR felismerést, hogy kereshető dokumentumként lehessen használni a későbbiekben őket.
Mivel hatalmas, milliós gépeket nem tudunk venni, ezért érdekelne egy köztes megoldás, ami nem a legalapabb, de mégis jól használható.
Nem szeretnék egy sima lapszkennert; annál egy kicsit komolyabbra gondoltam.
Pl. találtam egy Plustek márkájú OptiBook típusú készüléket (A4-es és A3-as is létezik belőle), ami kifejezetten könyvszkenner és szövegfelismerővel (keresővel) is rendelkezik. Hallottak róla?
Mi a tapasztalat a könyvtárban, sokszor kell használni az A3-as szkennelést? Szoktak használni szövegfelismerési funkciót (digitalizált könyvben, folyóiratban való keresést)?
Tudnak ezekről némi információval szolgálni?
Remélem, nem zavartam Önöket levelemmel (ellenkező esetben tekintsék tárgytalannak emailomat), csak érdekelnek a tapasztalatok, nehogy az ember mellé nyúljon, mert ezek a gépek azért nem olcsók!
Várom válaszukat, és köszönöm segítségüket.
Üdvözlettel:
Győri Zoltán
Könyvtáros
Országgyűlési Biztosok Hivatala - Könyvtár
1051 Bp., Nádor u. 22.
1387 Bp., Pf. 40.
Tel.: 06-1-475-71-59
Fax: 06-1-269-16-15