2010. augusztus 6., péntek

Re: [KATALIST] Helyesírás -- a sírás helye



2010/8/6 "Rómer Flóris Múzeumi Könyvtár (Xántus János Múzeum)" <xjmkonyvtar@gymsmuzeum.hu>
2010/8/5 19:38 keltezéssel, Zsigmond László írta:

 
Kedves Károly!
 
Nem csak te vagy ilyen hülye, hogy ezel foglalkozol. Magam is sokat bosszankodok azon, minként befolyásolja a helyesírást a szövegszerkesztő. Mindent külön írunk, vagy kötőjellel. Honnan tudná értelmezni egy buta gép a szókapcsolatokat? Vagy honnan tudná megállapítani, a szövegkörnyezetből, hová is kell tenni a töbszörösen összetett szóban a kötőjelet. Pedig ekkor a kötőjelnek értelmezési feladata is van.
Tehát. ha megnyugtat nem csak téged bosszant ez. Számomra egyébként a nyitva tartással kezdődött minden... Ezek után már csak egy lépés az óra rend és társai.
 
Tiszetelettel: Zsigmond Laci

Kedves Zsigmond László, nem akarok kötekedni, de ha már valamit kritizálunk, akkor legalább mi magunk próbáljunk okosak lenni (legalábbis nem tévedni) az adott tárgyban. Levelében három súlyos ("hüjesírási") hiba is található: ezel, töbszörösen, tiszetelettel. De ezeket tényleg lehet a sietségre fogni.
Nem érem viszont a nyitva tartással kapcsolatos aggályát. Illetve értem, mert nekem sem tetszik, de itt van a kezemben a Magyar Helyesírási szótár a Magyar Tudományos Akadémia szabályai szerint (szerk. Deme László, Fábián Pál, Tóth Etelka) B. : Akad. K. 1999.)  387. oldalán a baloldali oszlop példái között ez olvasható: nyitva tartás. (A zárva szót ebben az összetételben kihagyták. Példák itt: zárva marad, zárva tart. p. 570.  Tehát lehet tiltakozni, nekem sem tetszik, fura, a nyelvérzék "egybegondolja" a szóösszetételt, mégis így van. Külön kell írni. Reméljük, az órarenddel nem jutunk idáig;))

A Magyar Helyesírás szabályainak 138. pontjában ezt olvashatjuk:

"138. Szóösszetétel révén gyakran keletkeznek hosszú szavak. Ezeket bizonyos esetekben célszerű kötőjellel tagolni, hogy könnyebben olvashatók legyenek...

A hat szótagnál hosszabb többszörös összetételeket azonban már többnyire kötőjellel tagoljuk két fő összetételi tag határán: csapatzászló-avatás, dokumentumfilm-bemutató, könyvritkaság-gyűjtemény, tornász-csapatbajnokság, munkaerő-nyilvántartás, foszforműtrágya-gyártás stb.
Az egyébként szabályos, de túlzottan hosszú összetett szavak szerkezetes megoldással elkerülhetők: tervezőiroda-vezető = a tervezőiroda vezetője, gépkocsivezető-tanfolyam = gépkocsi-vezetői tanfolyam stb.

Az úgynevezett szótagszámlálás szempontjai a következők: Szótagszámon az összetett szó jel és rag nélküli alakjának szótagszámát kell érteni: cserépedénygyártás, cserépedénygyártásnak, cserépedénygyártásban; honvédemlékmű, honvédemlékműveink; stb. – A származékszók képzőeleme azonban beleszámít a szótagszámba: kerékpárjavítás, kerékpárjavításokat; élelmiszerkészlet, élelmiszerkészletüknek; de kerékpár-javítási, (bőséges) élelmiszer-készletű stb. – Gyakorlati megfontolásból az igekötők közül csak a két vagy több szótagúakat tekintjük külön összetételi tagnak: előadó-művészet, kölcsön-visszafizetés stb.; de: befogadóképesség, állománykiegészítés stb.

Az idegen szavaknak csak a magyarban is önállóan használatos elemeit (pl. centi-, deci-, deka-, extra-) tekintjük külön szónak: centiméter-beosztású, extraprofit-elmélet stb."
Úgy vélem, az utolsó bekezdése alapján a dokumentumellátó szót nyugodtan lehet kötőjellel írni. Sőt, talán kell is.
Bocsánat az okoskodásért, de ezeket a szabályokat, úgy gondolom, muszáj figyelembe venni a kérdés tárgyalásakor.

Üdv: Pintér L.

--
Pintér László
Honlap: http://www.csorbagyozo.hu