2010/8/5 19:38 keltezéssel, Zsigmond László írta:Kedves Károly!Nem csak te vagy ilyen hülye, hogy ezel foglalkozol. Magam is sokat bosszankodok azon, minként befolyásolja a helyesírást a szövegszerkesztő. Mindent külön írunk, vagy kötőjellel. Honnan tudná értelmezni egy buta gép a szókapcsolatokat? Vagy honnan tudná megállapítani, a szövegkörnyezetből, hová is kell tenni a töbszörösen összetett szóban a kötőjelet. Pedig ekkor a kötőjelnek értelmezési feladata is van.Tehát. ha megnyugtat nem csak téged bosszant ez. Számomra egyébként a nyitva tartással kezdődött minden... Ezek után már csak egy lépés az óra rend és társai.Tiszetelettel: Zsigmond Laci
Nem érem viszont a nyitva tartással kapcsolatos aggályát. Illetve értem, mert nekem sem tetszik, de itt van a kezemben a Magyar Helyesírási szótár a Magyar Tudományos Akadémia szabályai szerint (szerk. Deme László, Fábián Pál, Tóth Etelka) B. : Akad. K. 1999.) 387. oldalán a baloldali oszlop példái között ez olvasható: nyitva tartás. (A zárva szót ebben az összetételben kihagyták. Példák itt: zárva marad, zárva tart. p. 570. Tehát lehet tiltakozni, nekem sem tetszik, fura, a nyelvérzék "egybegondolja" a szóösszetételt, mégis így van. Külön kell írni. Reméljük, az órarenddel nem jutunk idáig;))
A Magyar Helyesírás szabályainak 138. pontjában ezt olvashatjuk:
"138. Szóösszetétel révén gyakran keletkeznek hosszú szavak. Ezeket bizonyos esetekben célszerű kötőjellel tagolni, hogy könnyebben olvashatók legyenek...
A hat szótagnál hosszabb többszörös összetételeket azonban már többnyire kötőjellel tagoljuk két fő összetételi tag határán: csapatzászló-avatás, dokumentumfilm-bemutató, könyvritkaság-gyűjtemény, tornász-csapatbajnokság, munkaerő-nyilvántartás, foszforműtrágya-gyártás stb.- Az egyébként szabályos, de túlzottan hosszú összetett szavak szerkezetes megoldással elkerülhetők: tervezőiroda-vezető = a tervezőiroda vezetője, gépkocsivezető-tanfolyam = gépkocsi-vezetői tanfolyam stb.
Az úgynevezett szótagszámlálás szempontjai a következők: Szótagszámon az összetett szó jel és rag nélküli alakjának szótagszámát kell érteni: cserépedénygyártás, cserépedénygyártásnak, cserépedénygyártásban; honvédemlékmű, honvédemlékműveink; stb. – A származékszók képzőeleme azonban beleszámít a szótagszámba: kerékpárjavítás, kerékpárjavításokat; élelmiszerkészlet, élelmiszerkészletüknek; de kerékpár-javítási, (bőséges) élelmiszer-készletű stb. – Gyakorlati megfontolásból az igekötők közül csak a két vagy több szótagúakat tekintjük külön összetételi tagnak: előadó-művészet, kölcsön-visszafizetés stb.; de: befogadóképesség, állománykiegészítés stb.
- Az idegen szavaknak csak a magyarban is önállóan használatos elemeit (pl. centi-, deci-, deka-, extra-) tekintjük külön szónak: centiméter-beosztású, extraprofit-elmélet stb."
Bocsánat az okoskodásért, de ezeket a szabályokat, úgy gondolom, muszáj figyelembe venni a kérdés tárgyalásakor.
Üdv: Pintér L.
--
Pintér László
Honlap: http://www.csorbagyozo.hu