2010. augusztus 5., csütörtök

[KATALIST] K2 Wikipédia felhívás

Tisztelt listatagok!

Wikipédistaként és a Wikipédia és hasonló szabadon hozzáférhető tudást biztosító projektek támogatására létrejött Wikimédia Magyarország Egyesület[0] tagjaként írok a listára; miután örömmel láttam az itt megjelenő felhívást.

Szeretnénk jelezni, hogy a Wikipédisták szívesen segítenének a felhívás megvalósításában és a felmerülő kérdések megválaszolásában (a nyár végeztével esetleg tudnánk tartani egy bemutatót az érdeklődő könyvtárosoknak).

Csak röviden a felmerült kételyekről, kérdésekről: a Wikipédiát ugyan a „tömegek" szerkesztik, de Umberto Eco szavaival élve ez egy „motivált tömeg": ha valaki egyszer eljut oda, hogy szerkesszen az mindezt a legjobb tudomása szerint jobbító szándékkal, értelmesen teszi. (A kevés kivétel pillanatok alatt kiszűrődik; nagyságrenddel több energiába kerül a Wikipédia megrongálása mint a helyreállítása.)
A Wikipédiának nincsen főszerkesztősége, a szerkesztési döntések általában konszenzussal illetve az érvek, felsorakoztatott források, meggyőzés hatására születnek. Van egy csokor útmutatónk és irányelvünk[1] amit igyekszünk betartani és amelyek hozzájárulnak ahhoz, hogy a kialakult végeredmény egy „enciklopédia" legyen és ne ingyen tárhely vagy komplett káosz.

Utalva az említett valószínűség-számítás körüli nézeteltérésre: talán az egyik legtöbb vitát kiváltó irányelvünk a helyesírásra vonatkozó[2], ugyanakkor fontos megjegyezni, hogy a helyesírással foglalkozó szerkesztők és az azt körülvevő szakmai viták nagyon magas színvonalúak[3], az ezekből kikristályosodó eredményeket, következtetéseket[4] gyakran a helyesírási szabályzatok készítői is figyelembe veszik.

Felmerült egy kétely azzal kapcsolatban, hogy az elkészített új cikkeket meg kellene védeni a későbbi változtatásoktól. Ez általában nem lehetséges egy szabadon szerkeszthető, folyamatosan fejlődő enciklopédiában, de a tapasztalat erősen azt mutatja, hogy a későbbi változtatások vagy javítják a szócikkek színvonalát vagy visszaállításra vagy átdolgozásra kerülnek (az új változatok az olvasóknak csak azután jelennek meg, hogy azt egy tapasztalt szerkesztő, ún. „járőr" jóváhagyta, hogy mentes a vandalizmustól, trágárságoktól, stb.-től). Minden szerkesztőnek és szócikknek van egy vitalapja amin keresztül kapcsolatba lehet lépni az illetővel és megbeszélni az adott változtatások mögötti indokokat, illetve lehet jelezni, ha tévedés, hiba történt. 
A szócikkek minden változata eltárolódik és később is hivatkozható kívülről, így lehet úgy hivatkozni az adott szócikkre, hogy az pontosan olyan állapotban legyen ahogy hagyták őket (ez a lehetőség szintén lehetővé teszi, hogy „biztonságosan" lehessen hivatkozni a Wikipédia stabil oldalaira.)

Amennyiben további kérdésük lenne, igyekszem megválaszolni őket. A Wikipédisták közösségével a megbeszélésekre fenntartott oldalon[5] vehetik fel közvetlenül a kapcsolatot.

Üdvözlettel,
Damokos Bence

u.i. A referensszolgálatok említése kapcsán ajánlom figyelmükbe a Wikipédia Olvasószolgálatát[6], biztos akad olyan kérdés amely megválaszolásában nagy segítségünkre lennének (az itt megjelenő válaszokat általában beépítik az érintett Wikipédia szócikkekbe, hogy a későbbi olvasók már rögtön megtalálják a keresett információt).

[0] http://wiki.media.hu
[1] http://hu.wikipedia.org/wiki/Wikip%C3%A9dia:Ir%C3%A1nyelvek
[2] http://hu.wikipedia.org/wiki/Wikip%C3%A9dia:Helyes%C3%ADr%C3%A1s
[3] http://hu.wikipedia.org/wiki/WP:KF-HE
[4] http://hu.wikipedia.org/wiki/A_Magyar_helyes%C3%ADr%C3%A1si_sz%C3%B3t%C3%A1r_%C3%A9s_az_Osiris-f%C3%A9le_Helyes%C3%ADr%C3%A1s_elt%C3%A9r%C3%A9seinek_list%C3%A1ja#Hib.C3.A1k_az_OH.-ban_.28a_megfelel.C5.91_alak_az_MHSz.-ben_nem_szerepel.29
[5] http://hu.wikipedia.org/wiki/WP:KF-E
[6] http://hu.wikipedia.org/wiki/Wikip%C3%A9dia:Tudakoz%C3%B3


--
Damokos Bence
elnökségi tag,
Wikimédia Magyarország
http://wiki.media.hu