Elgondolkodtatott a hozzászólásod.
"A közfinanszírozott könyvtárak egy szűkös/korlátozott dokumentum-hozzáférés világában szolgáltatnak. Egyfajta "dedikált", szociális elosztó szerepet látnak el. Ezt a dedikáltságot az érdekeltek társadalmi alkupozíciói határozzák meg. Az alkupozíciók változnak, azokat a változó technológiák és fogyasztói követelmények alapvetően befolyásolják."
Hasonlóképpen látom. Ehhez kapcsolódik az Országgyűlés Kulturális és sajtóbizottságának 2010. június 14-én, hétfőn, 9 órakor a Képviselői Irodaház I. emelet II. számú tanácstermében megtartott üléséről készült jegyzőkönyve.
Most csak néhány mondatot idéznék Dr. Fodor Péter hozzászólásából.
"...ha valaki, akkor itt a teremben ülők pontosan tudják, hogy milyen jelentősége van bármilyen jellegű támogatásnak, bármilyen jellegű kezdeményezésnek, amely éppen a műveltség állapotát, az olvasás minőségét képes befolyásolni. Mi, a könyvtárak és a könyvtárosok többsége úgy gondoljuk, akár hazai könyvtárosokról, akár Kárpát-medencei könyvtárosokról beszélünk, hogy igenis, erre a programra nagyon nagy szüksége van - kinek is? - elsősorban a könyvtárba látogatóknak, az olvasóknak, a használóknak, ugyanis ez a formula átalakult az utóbbi időben."
"Az a folyamat, ami az alkotó és a befogadó között megtörténik, egy nagyon sokszereplős játék, ezt valamennyien tudjuk, és bármilyen hihetetlen, azok a programoknál, amelyek az utóbbi években, az utóbbi másfél évtizedben megvalósultak, amelyek az olvasáskultúrát szolgálták, azt kell mondani, hogy a könyvtárak látogatottsága nem csökkent. Nem tudok ezzel mit kezdeni, tessenek végignézni a statisztikákat. Az a helyzet, hogy az emberek járnak könyvtárba, kölcsönöznek, és keresnek könyveket. Mi az a kínálat, amit megkapnak? Ez egy döntő kérdés természetesen. Hogyan jutnak ehhez hozzá? Ez is egy döntő kérdés. Nem szabad azonban elfeledkezni arról, hogy mi, könyvtárak és könyvtárosok közvetítők vagyunk, nekünk nagyon fontos az, hogy milyen viszonyunk van az alkotókkal, és milyen viszonyunk van azokkal, akik ezeket az alkotásokat megismerik."
A jegyzőkönyv ( http://www.parlament.hu/biz39/bizjkv39/KSB/1006141.htm ) sok mindenre rávilágít. Sokat mond.
A könyvtárak szociális elosztó szerepe szerintem nagyon fontos, hiszen az esélyegyenlőségre való törekvés egyik hatékony eszköze. Szirbik Gabriella szociológus előadásában az információs társadalom szociológiai kérdéseivel foglalkozott, azzal hogy az a szociális olló mekkorára fog nyílni a "tudásalapú" társadalomban. ( http://moodlemoot.hu/file.php/92/moddata/data/46/282/267/konnektivizmus3.ppt ) Ezen talán érdemes elgondolkodni és azon is, hogy a könyvtáraknak ennek kapcsán lehet-e feladatuk, szánnak-e szerepet nekik és milyet? Mekkora szerepe lesz a közel jövőben a nem formális tanulásnak? Valóban nem lesz szüksége a mobilgenerációnak olyan intézményre mint a könyvtár? Ha nyomtatott könyv megszűnik akkor előreláthatólag a könyvtár is. Biztos meg fog szűnni a nyomtatott könyv és a könyvtár? Amikor megjelentek a számítógépek azt mondták, hogy jóval kevesebb papírt fogunk használni. Nem jött be. Soha ennyi papírt nem használt az emberiség korábban, mint amennyit napjainkban.
Egy asszociáció az előző gondolatsor kapcsán:
Mára már a kétkedők számára is egyértelművé vált, hogy az iskolákban tanárra továbbra is szükség lesz. Nagyon sokan tartottak tőle, hogy beigazolódik, az hogy nem lesz rájuk szükség. A tanár szerepe ugyanúgy változóban van, mint a könyvtárosé. Változnak az elvárások és a szerepek, ha lassabban is mint az eszközök, de változnak. Evidens mindenki (könyvtárosoknak biztos ;-) ) számára, hogy a könyvtár több, mint a könyvek tár-, illetve kölcsönzési helye. A változások következményeiről csak sejtéseink lehetnek. Viszont az, hogy ma mit teszünk meg és mint nem, az valamilyen mértékben nem csak a saját jövőnket befolyásolja, de a társadalomét is, és gyermekeink esélyeire is hatással van.
Szívesen megismerném minél több szakmabeli és nem szakmabeli elképzeléseit, kételyeit a könyvtár jövőjét, lehetőségeit illetően, illetve érveit a könyvtárak jövőbeni szükségessége, fontossága mellett vagy ellene.
Az alábbi két mondatod értelmezésében bizonytalan vagyok. Nem szeretnélek félre érteni, ezért örömmel venném, ha részletesebben kifejtenéd, hogy pontosan mire gondolsz.
"A könyvtárak viszont a legnagyobb erőfeszítéssel sem "csóválják" az információkezelés technológiáit és a fogyasztók igényeit. Illetve valódi demokráciákban semmiképp."
A "hozd vissza, de ha másoknak nem kell, megveheted" ötlet logikája (és az ahogy azt levezetted) nekem tetszik.
Nem egészen ilyen, de ehhez hasonló megoldás nálunk is működik.
Üdv.
Vincze Andrea
_______________________________________________
Katalist mailing list
Katalist@listserv.niif.hu
https://listserv.niif.hu/mailman/listinfo/katalist