2010. február 19., péntek

Re: [KATALIST] Még egy kis Open Source

Kedves Kollégák,

éppen ezen a fórumon, egy korábbi levélváltás során már írtam arról, hogy  - ugyan én magánemberként és szakemberként is híve vagyok, már csak az elvek miatt is a nyílt forráskódú szoftvereknek (ámbár nem dolgozom ezekkel) - éppen a kis intézmények és kis iskolai könyvtárak azok, akiknél ilyeneket bevezetni felelőtlenség volna a humánerőforrás hiányosságai miatt.

Vannak intézmények, ahol már ott tartunk, hogy fél- és negyedállásokban látják el a könyvtári feladatokat, nincs az intézményben rendszergazda sem, stb. Hogyan és ki látná el ezekben az intézményekben a már-már programozói, testreszabási feladatokat?!

Azt hiszem, akkoriban éppen a most megidézett Koroknai Sándor is arról számolt be, hogy teljesen személyfüggő ezeknek az innovációknak a sorsa - valaki egyszer hozzáértően megcsinálja érdeklődésből, kísérletező kedvből, persze ingyen - aztán ha szakmai útja másfelé vezet, magára marad a projekt és elhal.
Így nem lehet intézményeket működtetni!

Jelzem: kis iskoláknak, kis intézményeknek is le kell adniuk statisztikákat (hajaj!), és nem ártana a könyvtárközi kölcsönzésekben is részt venniük, a jelenleginél még aktívabban is! (Éppen nekik van erre a legnagyobb szükségük - de hogy mik a gátjai, az már messzebb és más kérdésekhez vezetne.)
A lényeg: a kis könyvtáraknak is el kell látniuk bizonyos funkciókat és tevékenységeket éppen úgy, mint a nagyobb intézményeknek.

Szerintem a KOHA és társai éppenséggel a közepes intézményeknél válhatnak be a legjobban: ott ahol már több könyvtáros látja el a feladatokat, és azok között vannak stabilan alkalmazott, megfelelő informatikai felkészültségű szakemberek is.
(Túl nagy könyvtárak pedig más okokból, a pl. sokrétű feladatellátás miatt nem tudnának ezekkel dolgozni.)

Városi könyvtárak? Felsőoktatási könyvtárak? Intézeti könyvtárak? Talán, megfelelő körülményekkel...

Minden - általam is elismert - előnyei mellett ezeket az esetleges hátrányait is át kell gondolni a nyílt forráskódú szoftvereknek a  tervezés során.

Üdvözlettel,

Bondor Erika
könyvtárostanár
Könyvtárostanárok Egyesülete



2010/2/19 Zsigmond László <zslaszlo@vipmail.hu>
 Tisztelt Lista!

Örömmel látom hogy milyen szép kis parázs vita (magyarul flame) kerekedett a téma körül.
Meg kell mondanom, hogy sokkal kevésbé vagyok járatos a témában, mint a többi hozzászóló, így inkább személyes élményeimet írnám le. (Szakmai tapasztalatról nagyképűség lenne beszélni, ezért nem is teszem)

Ha az ember történetesen egyszer belekeveredik egy open source projektbe hihetetlen érdekes barátságok alakulhatnak ki. Tavaly nyáron egy hétig dolgoztunk egy kedves belga fiatalemberrel egy francia projekten. Itt Magyarországon. Előtte pedig egy évig a Neten. De jó volt személyesen is megismerni a másikat. Ha kialakul egy nagyobb projekt körül egy szakértői csapat az bizony villámgyorsan és szakszerűen ad válaszokat az IKR-rel kapcsolatos problémákra. És általában ingyen. (Koha esetében biztos.) Tehát el kell mondani, hogy igenis lehet teljesen ingyen is jó könyvtári rendszere egy intézménynek.
Valóban igaz az is, hogy egy kis iskolában ez tökéletes megoldás, de egy nagyobb intézmény esetében már több problémával járhat (könyvtárközi kölcsönzés, a mindenható statisztikák, beszerzések, állománygyarapodás, számlák, stb kezelése, vagy a meglévő adatok költöztetése marc-ot viszonylag könnyű költöztetni, de pl olvasókat!) Ezek nagy részét is kezeli a Koha, de nem magyar módra gondolkodik, vagyis nem ismerheti a helyi viszonyokat. Ebből a szempontból természetesen előnyt élveznek a nagy magyar fejlesztésű, de drágább projektek.
Azonban újra hangsúlyoznám, hogy kispénzű/pénztelen intézményeknek komoly és megfontolandó alternatíva az open source.


--------------------------Hirdetés-----------------------------

Repülőjegy online – foglaljon a C-Travel.hu-n!


_______________________________________________
Katalist mailing list
Katalist@listserv.niif.hu
https://listserv.niif.hu/mailman/listinfo/katalist